Tefeci Ne Demek, Tefecilik İllegal Bir İş Mi?

 

Bu yazımızın konusu Tefecilik olacak biliyoruz ki, tefecilik nedir ve cezasının ne kadar olduğu Türkiye’de merak edilen konular arasındadır. Örneğin tefeciden borç para alan kişiye ceza verilir mi soruları insanların merak ettiği sorular arasındadır. Bir dönem insanların bankalardan gelirlerinin çok üstünde kredi kullanmaları ve bu kredileri ödeyememeleri sebebi ile Türkiye’de gayri resmi tefeci isimli kuruluşlar ortaya çıktı.

Tefeciler aslen kendilerinin görevinin insanlara yardım etmek ve insanları borçlarından kurtarmak olduklarını söyleseler de, işin aslı bu şekilde değildir. Bir tefeciden borç almanız durumunda uygulanan yüksek faizler sebebi ile o borç asla bitmemektedir. Bu sebeple tefeciden kurtulabilmeniz için anaparanızın çok üstünden miktarlar ödemeniz gerekmektedir.

Tefecilik Nedir?

Tefecilik suçu Türk Ceza Kanunun 241. Maddesinde değerlendirilmektedir. Kanunda geçen metin “Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” Yani kısaca tefeci dediğimiz kişiler ve işletmeler insanlara faiz ile borç para vermektedir. İnsanların bankalar yerine tefecilerden borç para almasının sebebi de tefecilerin bankalar gibi kredi notuna bakmak, gelir belgesi istemek gibi bir prosedürleri olmadığından her isteyen tefecilerden yüksek faizlerle borç para alabilmektedir.

Bu sebeple bankalardan kredi alamayan kişiler ya da bankalara olan kredi borcunu ödeyemeyen kişiler tefecilerden borç para almaktadır. Yalnız tefecilerin verdikleri paraya uyguladıkları faiz çok yüksek olduğundan ve bankalarda vade olarak adlandırılan paranın geri ödenme süresi çok kısa olduğundan insanlar bu parayı ödemek için sürekli başka bir tefeciden borç almaktadır. Süreç bu şekilde işlediği için kişinin hayatı boyunca bitmeyen ve sürekli kendini tekrar eden yüksek bir borç miktarı oluşmaktadır.

Tefeciler Nasıl Çalışır, POS Tefeciliği Nedir?

Tefecilerin belli başlı işlediği suç türleri vardır. Tefecilerin işlediği tüm suçlar aşağıda belirtilmiştir;

Doğrudan nakit para verme yoluyla işlenen tefecilik suçu; bu suç tefeciliğin ilk ortaya çıktığı günden beri işlenen bir suçtur. Bu eylem kişiye faizi ile belli bir vade ile nakit para verilmesi suçudur. Bu eylemi günümüzde bankalarda yapmaktadır fakat bankalarda tüm bu faizlerin ve vadelerin belli kuralları vardır.

Türkiye’de ki tüm banklar Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kuruluna bağlı olduğundan hiçbir banka kuralların dışına çıkamaz. Ayrıca kişiler genellikle düzenli gelirlerinin çok üstünde bankalardan kredi kullanamazlar. Fakat tefeciler kendilerine her gelen kişiye hiçbir gelir durumu belgesine bakmadan para verdiklerinden kişiler hayatları boyunca ödeyemeyecekleri büyük borçlara sahip oluyorlar.

pos tefeciliği nedir

Senet ve çek bozdurma işlemi ile işlenen tefecilik suçu; tefecilerin en çok işlediği diğer bir suçta halk arasında senet ve çek kırdırma olarak bilinen suçtur. Senetler Türkiye Ticaret Kanunu’na göre birer ödeme aracı olarak kullanılabilirler. Çek ya da senetler bir ödeme için borcunu karşılık ileri tarihli olarak kişiye verilebilir.

Çek veya senedin icra yoluyla borçludan tahsil edilmesindeki kolaylık nedeniyle tefecilik suçunda çok sık kullanıldığı bilinmektedir. İleri tarihli 120.000 TL’lik çek vaktinden önce tefeciye getirilerek 100.000 TL’ye bozdurulmaktadır. Arada ki 20.000 TL’lik rakamı tefeci komisyon olarak alır. Bu şekilde Ticaret Kanunu ihlal edilerek kanun dışı gelir elde edilmiş olur.

Çek Kırdırma : https://finanskredirehberi.com/cek-kirdirma-nedir-cek-nasil-kirdirilir/

Pos cihazı ile işlenen tefecilik suçu; tefecilerin işlediği son suçta budur. Teknoloji ve bankacılık uygulamalarının gelişmesi ile birlikte tefecilerde çağa ayak uydurmuşlardır ve kanunsuz gelir yöntemlerine bir yenisini daha eklemişlerdir. POS cihazı tefeciliğinden tefeciye giden kişi nakit ihtiyacı olduğu için nakit para istemektedir.

Örneğin kişi 5000 TL nakit para istiyorsa tefeci üstüne 2000 TL faiz ekleyerek nakit para isteyen kişinin kredi kartından 7000 TL’yi pos cihazı aracılığı ile çekmektedir. Bu şekilde kişi acil bir şekilde nakit ihtiyacını karşılayabilir fakat 5000 TL’lik nakit ihtiyacına karşılık kredi kartına artık 7000 TL’lik borcu vardır.

Bu suçların dışında tefeciler borçlarını tahsil etmek için şiddet, tehdit gibi suçlarda işleyebilmektedir. Halk arasında kredi kartına takla attırmak diye tamir edilen yeni suç modellerine de başlamışlardır.

Tefecilik Suçunun Cezası Nedir?

İşlenen tüm bu tefecilik suçları Türk Ceza Kanunun 241. Maddesinde değerlendirilmektedir. Öncelikle Türk Ceza Kanuna göre tefecilerden para alan ya da çek ve senet kırdırma gibi işlemler yapan kişilere bir ceza verilmemektedir. Burada suçlu tefecilik yapan kişiler olarak kabul edilirken tefecilerden borç alan kişiler mağdur olarak nitelendirilmektedir.

İlgili kanun ile ilgili daha fazla detay bulabileceğiniz adres : http://www.savasbaytok.av.tr/index.asp?sayfa=4001

Tefecilik suçunu işleyen kişiye suçu ne kadar uzun süredir işlediği ve ne kadar haksız kazanç elde ettiğine göre verilen cezaların miktarında değişiklik olabilir. Fakat genel olarak suçun kanıtlanması durumunda tefeciye iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilebilir. Para cezası olarak da 5000 TL ve üstünde para cezaları uygulanabilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
yaz tatili için kredi çekme
Yaz Tatili İçin Otel Masraflarını Karşılayacak Kredi (TURİZM/TATİL KREDİSİ)

Tatile gitmek için kredi arayan vatandaşlarımız bankaların bireysel...

tapu karşılığı ev kredisi
Gayrimenkul Tapusu İle Kredi Çekmek ( FARKLI TÜYOLAR)

Ev tapusu göstererek kredi çekmek günümüzde herkes tarafından...

x