Temassız Ödeme (Pos Trink) Nedir,Nasıl Kullanacağız?

Yayın Tarihi: 13.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Teknoloji hayatımızın her anına ve her dalına girmeye devam ediyor. Ödeme sistemleri ve internet alışverişleri bu teknolojilerin en önünü çekmektedir.Bu yazımızda sizlere son zamanlarda sıkça duyduğunuz temassız ödeme veya diğer bir adı ile şifresiz kredi kartı ödemesi hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Temassız kredi kartı ödemesi hayatımızı kolaylaştırmasının yanında riskleri de bulunmaktadır.Bu yüzden temassız ödeme limitinizi düşük tutmanız menfaatinize olacaktır. Bu konu hakkında da yazımızın devamında detaylı bilgiler aktaracağız. Temassız ödeme özelliği kapatma, temassız ödeme limiti ve temassız ödeme nedir merak ediyorsanız hemen makalemizin detaylarına geçelim.

Temassız Trink Ödeme Sistemi Nedir?

Temassız ödeme veya temassız kart nedir? Temassız ödeme bir kolay ödeme sistemidir. Belli bir tutarın altındaki alışverişlerinizde kartınızı şifre kullanmadan kullanmanızı sağlamaktadır. Bu üst sınır bankalara göre değişmektedir. Fakat genellikle bu üst sınır bankalar tarafından 90 TL olarak belirlenmiştir.

Yani 90 TL altındaki alışverişlerinizi kart şifrenizi girmeden ödeyebilirsiniz. Bu sayede yanınızda bocuk para taşımanıza da gerek kalmamaktadır. Ödeme işlemlerinizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Temassız Ödemeli Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Temassız ödeme seçeneği olan kartınız geldi ama nasıl kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Temassız ödeme nasıl kullanılır hemen açıklayalım, aslında çok zor bir işlem değildir.Temassız ödeme yapılan kredi kartları ancak temassız ödeme özelliği olan pos cihazlarında kullanılmaktadır.Ödemenizi pos cihazına kartınızı dokundurarak (Okutarak) yapıyorsunuz.

Okuttuktan sonra size ödemenin alındığına dair bir ses gelecektir. O sesten sonra kartınızı kaldırabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 20 saniye sürmektedir. Bununla beraber bazı temassız ödeme hizmeti veren bankalar daha kolay bir işlem sunmaktadır.

Cep Telefonundan Kredi Kartı Temassız Trink Ödeme

Temassız ödeme sistemini cep telefonlarınız aracılığı ile kredi kartınızı çıkarmadan da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle temassız ödeme özelliğine sahip kredi kartınızı cep telefonunuza ilgili uygulamayı yükleyerek tanıtmanız gereklidir.

Daha sonra dilerseniz cep telefonunuzdaki uygulamayı açarak veya açmayarak ödemenizi limitiniz oranında temassız olarak pos cihazına yaklaştırarak yapabilirsiniz. Ödeme yapılınca pos cihazından ses gelecektir ve telefonunuza bildirim gelecektir. Bu işlem için telefonunuzun Android 4.4 ve üzeri aynı zamanda NFC altyapısı olması gerektiğini unutmayınız.

Temassız Ödeme Olan Kredi Kartı Nasıl Alabilirim?

Temassız ödeme kartı sağlayan bankalardan bazıları: Türkiye İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank vb. bankalardır. Bu bankalara ait temassız kartlara nasıl başvurabilirsiniz?

temassiz ödeme kapatma

 • Türkiye İş Bankası: Maximum çeşidiyle temassız hizmeti vermektedir. Başvurular internetten, gişelerden ve SMS gönderiminden sağlanmaktadır.
 • Türkiye Ekonomi Bankası: CEPTETEB seçeneği ile temassız ödeme hizmeti vermektedir. Mobil uygulamadan ve internetten başvuru yapılmaktadır.
 • Garanti Bankası: Başvurular gişelerden yapılmaktadır.
 • Akbank: Axess seçeneği ile bu hizmeti sunmaktadır. Telefon bankacılığı ve gişeler aracılığıyla başvuru yapılabilir. AXESS TEMASSIZ KART
 • Ziraat Bankası: Temassız kart Ziraat Bankası şubelerinden başvurusu alınan bir hizmettir.
 • Yapı Kredi: World seçeneği ile temassız ödeme hizmeti verilmektedir. Telefon bankacılığı, şubeler, internet ve SMS gönderimi aracılığıyla başvuru yapılabilir.
 • Vakıfbank: Başvurular banka şubelerinden yapılmaktadır.

Kartınızı iki şekilde teslim alabilirsiniz. İsterseniz kartınızın adresinizde gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Diğer seçenek ise başvurduğunuz zaman şubeden kartı teslim almanızdır.

Temassız Ödeme Özelliği Kapatma

Kredi kartımdaki temassız ödeme özelliği kapatma işlemi nasıl yapılır diyorsanız, Bu özellik bankadan bankaya değişmektedir. İşte bazı bankaların temassız ödemeyi kapat seçenekleri;

 • Türkiye İş Bankası: Maximum kart ile sağlanan temassız ödeme işlemini müşteri hizmetleri ya da banka şubeleri aracılığıyla kapatabilirsiniz. 0850 724 0 724 numaralı hattı arayabilirsiniz.
 • Türkiye Ekonomi Bankası: CEPTETEB uygulaması aracılığıyla gereken işlemleri yapabilirsiniz. Bununla beraber 0850 222 09 29 numaralı hat ya da banka şubeleri aracılığıyla da gereken işlemleri yapabilirsiniz.
 • Garanti Bankası: Garanti Bankası’na ait müşteri hizmetleri ile işleminizi yapabilirsiniz. 444 0 338 ile 0850 222 03 38 numaralı hatlardan birini arayarak işlem yapabilirsiniz.
 • Akbank: Akbank temassız ödeme kapatma için ne yapalıyım? Axess aracılığıyla sağlanan bu hizmetin iptali için müşteri hizmetlerini aramanız ya da şubeye gitmeniz gerekmektedir. 444 25 25 numaralı hat aracılığıyla işleminizi yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası kartlarına ait temassız ödeme kapatma işlemi sadece bankanın şubelerinden yapılmaktadır.
 • Yapı Kredi: Yapı kredi temassız özelliği kapatma işlemi nasıl olmaktadır? Yapı Kredi’nin World kartı ile sunduğu temassız ödeme hizmeti şubelerden ve YKB müşteri hizmetleri üzerinden kapatılabilmektedir. Bu işlem için 444 0 444 numaralı hattı arayabilirsiniz.
 • Vakıfbank: Temassız ödeme işlemi müşteri hizmetleri veya banka şubeleri aracılığıyla kapatabilirsiniz. 0850 222 07 24 numaralı hattan işleminizi yapabilirsiniz.

Kapatılan temassız kartı ya da temassız ödeme hizmetini aynı şekilde tekrar açtırabilirsiniz. Eğer temassız kartınızı çaldırırsanız, en kısa zamanda bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kartınız cebinizdeyken birinin işlem yapmasından mı korkuyorsunuz? Temassız ödeme işleminin gerçekleşmesi için kart ile pos cihazı arasında en fazla 4 cm aralık olmalıdır. 4 cm üzerindeki bir uzaklıktan kartınız çekmeyecektir.

Temassız Ödeme Yöntemi Güvenli Mi?

Temassız kartınız güvenli alışverişi sağlamaktadır. Temassız kredi kartı kayıp olma ve çalınma durumuna dikkat etmeniz gereklidir. Bu da her kartta yaşanacak bir durumdur. Bununla beraber eğer telefon uygulamasını ödemelerde kullanıyorsanız, telefonunuzun kullanımına da dikkat etmelisiniz. Telefonunuzun çalınması durumunda banka hesaplarınıza erişilebilir olmaktadır. Bu yüzden telefonunuzu koruma altında tutunuz.

Temassız kart sık kullanıma uygun mudur? Temassız kart sık kullanıma ve kolay kullanıma uygundur. Fakat bazı bankalarda sınırlandırma olabilir. Örneğin; bankanın tek kullanım için temassız ödeme limiti 90 TL olabilir. Buna karşılık bir gün içerisinde toplam olarak kullanma limiti 100 TL olabilir.

Bu demektir ki bir ödemenizi temassız ile 90 TL şeklinde yaptıysanız bir sonraki ödemenizi temassız şekilde en fazla 10 TL olarak yapabilirsiniz. Bu durum bankaya göre değişmektedir. Sınır koymayan bankalar da bulunmaktadır. Temassız ödeme limitiniz dolduktan sonra ödemelerinizi şifreli bir biçimde yapabilirsiniz. Sadece temassız olarak yapamazsınız. Gerekli bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Temassız Ödeme (Pos Trink) Nedir,Nasıl Kullanacağız?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
izinsiz karttan para çekimi
5 Başlıkta Kredi Kartı Harcamalarına Ve Ekstresine İtiraz Etme

Kredi kartları ve krediler bildiğiniz gibi çok fazla...

ankarada icralık arabalar nerede satılır
Ankara Vergi Dairesi Tarafından Satılık Hacizli Araç Alma

Ankara Vergi Dairesi’nden hacizli araç satın alma işlemi...

x