Teşvik Kredisi Ne Demek, Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Yayın Tarihi: 20.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Teşvik kredisi tanımı ve kapsamı, özellikle 2010 yılından bu yana devlet desteklerinin ön plana çıkmasının ardından küçük ve büyük tüm işletmeler tarafından oldukça fazla talep edilen bir kredi olmakla birlikte; hibe, sıfır faizli kredi ya da esnek geri ödeme şartlı çok düşük faizli kredi olarak değişik tanımlar içermektedir.

Yazımızın devamında teşvik kredisi ne demek, teşvik kredisi verilen sektörler ve devlet teşfiklerine dair merak ettiğiniz her türlü bilgiye yer vermeye çalışacağız.

 • Yeni iş kurma düşüncesi
 • Yatırım yapma
 • Tarım ve hayvancılık faaliyetleri
 • KOBİ desteklemeleri
 • Mikro, küçük ve orta ölçekli işletme kurulması amacıyla devlet tarafından verilen destekler bütünüdür.

Devlet Tarafından Sağlanan Teşvik Kredilerinin Verilme Amaçları

Devlet tarafından üretimci ve girişimcilere sağlanan krediler ekonomik büyüme rakamları için oldukça önemli olmanın yanında;

 • Ekonomik kalkınma için yeni işletmelerin açılması,
 • Yeni işletmelerin açılmasıyla birlikte istihdamın arttırılması
 • Tarımsal üretimin arttırılması
 • Tarımsal istihdamın arttırılması
 • Avrupa standartlarında işletmeler oluşturulması
 • Avrupa pazarlarıyla rekabet edilebilecek üretimler yapılması
 • Niteliği ne olursa olsun yurt dışından ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Devlet destekli hibe krediler bu yönde devletin ekonomik refahı sağlayabilmesi, sektör fark etmeksizin üretim ve istihdamın arttırılması için ihtiyaç olan sayıda yeni işletme kurulması, girişimciliğin teşvik edilmesi özellikle genç girişimciliğin yaygınlaştırılması ayrıca mevcut işletmelerin büyütülebilmesi ve daha fazla istihdam sağlayıp daha fazla üretim yapabilmesi için verilen devlet teşvikleri hibe (geri ödemesiz), sıfır faizli ve çok düşük faizli teşvikler olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Bu sayede üretimin sürdürülebilirliği yanında, kısa ve orta vadeli ekonomik hedeflerin tutturulması sağlanabilirken, dış ticaret açığı için de hayati adımlar atılabilir. Bu teşvikler için son dönemlerde oldukça ön plana çıkan KOSGEB’in yanında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve kalkınma ajansları oluşturulmuş, bazı kamu kurumlarına da teşvikler konusunda önemli yetkiler verilmiştir.

Teşvik Kredisi Kimler Alabilir ve Kimlere Verilir?

Ülke ekonomisine katma değer sağlamak için herhangi bir alanda üretim ve çalışma yapan herkes devlet teşviklerinden yararlanabilir.

 • Tarım ve hayvancılık
 • İmalat
 • Madencilik
 • Gaz ve iklimlendirme
 • Yiyecek ve konaklama
 • Finans
 • Sigorta
 • Ticaret
 • Perakende gibi sektörler başta olmak üzere birçok sektör teşvik kredisi için desteklenmektedir.

KOSGEB Kredi Ve Teşvikleri

Teşvik kredileri adı altında en büyük pay KOSGEB’indir. Devlet teşvik kredileri kimlere verilir sorusu için ilk verilecek cevap olan KOSGEB, Türkiye genelinde girişimciliğin desteklenmesi için hibe ve sıfır faizli kredi sağlayan en önemli devlet kurumu olmakla birlikte, KOBİ’lere verdiği çok önemli desteklerle de ön plana çıkmaktadır.

Önceden sadece üretimle ilgili alanlar için teşvikler sağlayan KOSGEB, 2012 yılından itibaren faaliyet alanını iyice genişletmiş; madencilikten atık yönetimine, dükkân açma girişiminden tarımsal faaliyetlere kadar birçok noktada KOBİ’lerin yanında olmaya devam etmektedir.

Ek olarak mevcut işletmenin geliştirilmesinin yanı sıra makine ve ekipmanların çağın gereklerine uydurulması aynı zamanda tarımsal destekler sayesinde köyden kente göçün engellenmesi de amaçlanmaktadır. Ev hanımlarına verilen teşvikler başlığında ise, ev hanımlarının iş hayatına katılması, üretime destek olmaları bu sayede ekonomik gelişimin sağlanması da bir başka amaç olarak belirtilebilir.

KOSGEB’den devlet desteği alabilmek için KOSGEB veri tabanına üye olunduktan sonra KOSGEB beyannamesinin doldurulması ve 32 saatlik KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Daha sonra alınan bu eğitimlerin de yardımıyla KOSGEB desteği alınacak sektör için somut bir iş planının oluşturularak KOSGEB jürisine kabul ettirilmesi çok önemlidir.

Burada hazırlanan iş planı inovasyon yeteneğine sahip, farkındalık yaratan, sektördeki rakiplere karşı durabilecek ve istihdamı arttırıcı bir plan çerçevesinde olmalıdır. Bu sayede ilk aşamada 50 bin TL’ye kadar hibe ve işletmenin bir yılını doldurduktan sonra ise 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi alma şansı bulunmaktadır. Ayrıca sektörüne göre verilen sıfır faizli kredi imkânı 5 milyon TL’ye kadar da çıkabilmektedir.

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Teşvikleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kredileri kapsamını son 10 yılda iyice genişletmiş olmakla birlikte tarım ve hayvancılık sektörüne nefes aldırmak için özellikle kırsal bölgelerde yaşayan çiftçilere önemli teşvikler sağlamaktadır. Bu yönde teşviklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin öncelikle ÇKS adı verilen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmaları gerekmektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen teşvikler hibe ve sıfır faizli kredi şeklinde olurken kapsamı ve desteklenen sektörler her yıl güncellenmektedir. Bu sayede her şehir hatta her bölge için ayrı teşvik kapsamı ve şartları bulunabilmektedir. Amaç olarak ise tarımsal kalkınma başlığı adı altında tarımsal dışa bağımlılığın kesin anlamda sona erdirilmesi oldukça önemlidir. Tarımsal istihdamın maksimum seviyede olması da bir başka amaç olarak göze çarpmaktadır. Bu hakkında daha evvel yazdığımız Devlet tarım makinaları teşvik kredisi ve desteği yazımızı okumanızda fayda var.

Ziraat Bankası Hayvancılık Teşvikleri

Devletin kendi kamu kuruluşları vasıtasıyla vermiş olduğu teşvikler için periyodik olarak küçük büyük birçok kamu kuruluşundan bahsetmek mümkündür. Bu noktada kurulduğu günden beri oldukça ön plana çıkan Ziraat Bankası teşvikleri oldukça düşük faizli ve esnek geri ödemeli kredi şeklinde olurken, teşvik geri ödemeleri banka ve üretici arasında ortaklaşa bir şekilde belirlenmektedir.

Tarım ailelerinin desteklenmesinden, mevcut tarım işletmesinin daha da büyütülmesi ya da geliştirilmesi, yeni üretim tesisleri kurulması hem tarım hem de hayvancılık için Ziraat Bankası tarafından ayrı ayrı planlanarak teşvik şartları oluşturulmaktadır. Özellikle 2023 yılına kadar Ziraat Bankası teşviklerinin kapsamlarının daha da arttırılarak devam edeceği ifade edilmektedir.

Kaynak 1 : https://www.tkdk.gov.tr/

Kaynak 2: http://www.kosgeb.gov.tr/

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Teşvik Kredisi Ne Demek, Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
sanal ofis özellikleri
Sanal Ofis Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis kullananlar tarafından sanal ofisin birçok avantajı...

hazır ofis kiralamak
Yeni İşyeri Stili Sanal Ofis Ve Hazır Ofis

Girişimciler için sanal ofis ve hazır ofis imkânları...

x