Troy Kart Türkiye’nin yeni kredi kartı gündemi diyebiliriz, bu kartı veren üye bankalar hangileri ve troy kart çeşitleri neler tüm detayları ile inceleyeceğiz. Son zamanlarda yaptığı reklamlar ile gündeme gelmiş ve adından sıkça bahsettirmeye başlamış ve amacı bankalar, işletmeler arası para transferi gerçekleştiren elektronik bankacılık yöntemlerindendir.

Troy kartı diğer kartlardan ayıran en önemli özelliği yerli olmasıdır. Bunun dışında Visa ve Mastercard gibi bütün atm ve pos cihazlarında bir fark gözetmeksizin çalışmaktadır. Yerli bir kullanım ürünü varken yabancı sermaye ürünlerinin kullanılmaması daha iyi bir şey gibi görüne bilir. Fakat uluslar arası yaygınlık göz önüne bulundurulduğunda bazı yöntemlerin tarihi çok eski olmadığından dolayı henüz ileri yaygınlık seviyesine ulaşmamış olabilir.

Troy Kart Nedir?

Tory kart Türkiye’ye ait bir ödeme yöntemidir. Bankalar arası Kart  Merkezi tarafından geliştirilmiş yerli bir yöntemdir.Troy Kart Başvurusu, Troy kart başvurusunu hesabınız bulunan bir bankadan yapabilirsiniz. Troy kart anlaşması olduğu kırktan fazla banka ile size kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Bankanız ile çağrı merkezi aracılığıyla yapacağınız görüşmede Troy kart talebinde bulunabilirsiniz.

Bunun dışında şubeye giderek de bu işlemleri yapabiliyorken, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinde yapmanız mümkün değildir. Gelişen ve büyüyen Troy ailesine katılmak için bir şart bulunmamaktadır. Belki bankanız tarafından alınacak bir kart ücreti olabilir. Bu bankanın Troy kart ile arasında yaptığı anlaşmaya göre farklılıklar gösterecektir.

Bu durumun sizin için sorun oluşturmasını istemiyorsanız yurt dışı seyahatlerinizde, sizi yurt dışına çıkartan firmaya danışarak veya kendiniz çeşitli araştırmalar yaparak gideceğiniz ülkede kullanılabilecek kartların hangisi veya hangileri olduğunu önceden bilmeniz, oradaki mağduriyeti önlemek açısından iyi olacaktır. Bunun dışında yurt içinde her yerde troy kart kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Troy Kart Veren Bankalar Hangileri? ” Anlaşmalı Bankalar”

Troy kart veren bankalar genelde Troy anlaşmalı bankalar oluyor. Troy kart günümüz teknolojisini yakından takip eden ve bugüne ayak uyduran kartlar arasında yer almaktadır. Bundan dolayıda troy kart sahipleri internet üzerinden bütün harcamalarını yapabilirler. Çeşitli geliştirdikleri kendilerine özgü güvenlik önlemleri de bulunmaktadır.

Bu yöntemler güvenlik önlemlerinin sarsılmaması açısından pek sık bahsedilmez. Ama bilinen yöntemler arasında olan GO – Güvenli Öde adıyla tabir edilen yöntem troy kart içinde geçerlidir. GO – Güvenli Öde yöntemi diğer kartlardada olduğu, internet üzerinden yapılan alışverişlerde telefonunuza gelen bir onaylama işlemi ile 2 adımda ödeme gerçekleştirmektedir. Bilginiz dahilindeki harcamaların önüne geçmek için geliştirilmiş bu sistem bazen hayat kurtarabilir. Troy anlaşmalı bankalar her geçen gün hızla artmaktadır bunlardan bazıları şu şekildedir;

Akbank, Aktifbank, Albaraka, Abank, Anadolu Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halk Bank, HSBC, İCBC, İng bank, Kuveyttürk, Odeobank, Şekerbank, TEB, İşbankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve bankaları TROY üyesi ve troy kart alabileceğiniz bankalardır.

İş bankası Troy Logolu kart için ve Troy kartlarla yapacağınız işlemlerden kazanacağınız puan ve avantajlar için  Buradan bilgi alabilirsiniz.

Troy Kart Ödeme Sistemi Kimin?

TROY, Bankalararası Kart Merkezi (“BKM”) tarafından kurulan ve işletilen bir kart ödeme sistemidir. 31 Mart 2016 tarihinde, BKM, TROY etkinlikleri için bir kart sistemi kurmak için BDDK’ dan çalışma izni aldı. Ek olarak, bir ödeme sistemi operasyonu olan BKM’nin bir başka faaliyeti de, 10 Mart 2016 tarihinde TCMB tarafından ilgili kanun uyarınca onaylanmıştır.

Yani kısaca Tory Türkiye’nin ve yerli bir ödeme sistemidir.

Troy Ödeme Sistemi sayfasına Gözatabilirsiniz.

troy kart veren anlaşmalı bankalar

Troy Logolu Kart Nerelerde Kullanılır?

Troy kart tüm ATM’lerde ve bankamatiklerde geçerli olmakla beraber internetten yapacağınız tüm işlemlerde geçerlidir. Aynı diğer Visa ve Mastercard‘larda olduğu gibi online ödeme yaparken cep telefonunuza bir şifre gelir ve ödemenizi bu şekilde 3D güvenlikli şekilde yapabilirsiniz. Diğer kredi kartlarından herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Yine Troy logolu kartların geçerli olduğu yerler arasında tüm pos cihazları geçerlidir. Dilediğiniz POS cihazını kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca Troy kartla yapacağınız işlemlerden puan kazanma şansınızda bulunuyor.

Troy Kart Çeşitleri Nelerdir?

Troy üç farklı kart ürünü sunmaktadır; bunları sıralamak gerekirse banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Troy üye kuruluşu herhangi bir kart ürününe başvurabilir veya mevcut bir kartınızı troy logolu bir kart ile yenileyebilirsiniz.

Troy Logolu Banka Kartı

Troy logosuna sahip banka kartları, yerli ATM’lerden 7/24 nakit para çekmenize, satın alımlarda nakit para yerine banka kartlarını kullanmanıza ve fiziksel veya Internet POS cihazlarıyla alışveriş yapmanızı sağlamaktadır.

Troy Logolu Kredi Kartı

Troy logosu bulunan kredi kartı, bankanız tarafından belirlenen limitler dahilinde internet üzerinden ve mobil alışverişlerde alışveriş yapmanızı, para çekmenizi veya kredi kartınızı kullanmanızı sağlar. Ayrıca bireylerin veya küçük işletmelerin Troy logolu bir kredi kartı satın alabilecekleri de göz ardı edilmemelidir.

Troy Logolu Ön Ödemeli Kartlar

Troy logosuna sahip bir ön ödemeli kart, size veya bir başkasına belirli miktarda para kullanarak yükleyebileceğiniz bir karttır. Ön ödemeli Truva Kartınızı aldığınızda, yüklenen hesaptan fiziksel olarak veya çevrimiçi olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Not : Troy ödeme sisteminin açılımı ise Türkiye’nin ‘TR’si, ödemenin ‘O’su ve ‘Yöntemi’nin ‘Y’sinden oluşarak Türkiye’nin ödeme sistemi olan TROY markası çıkmıştır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir