Tüm Detayları İle KOSGEB Kadın Girişimci Desteği (AYRINTI İÇERİR)

Yayın Tarihi: 22.06.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 22.06.2019
 

KOSGEB, kendi iş yerini kurmak isteyen kadınlar için ticari hayatta var olabilmeleri için ve güvenli bir şekilde ticari hayata devam edebilmeleri için devlet desteği ve teşviki veriyor. Bu durumda pek çok kadın girişimci bu desteği alarak ticari hayata daha kolay bir başlangıç yapabiliyorlar. Peki bu verilen desteği hangi şartlar çerçevesinde alabiliriz, Kimler KOSGEB teşvikinden faydalanabilir. Aşağıdaki yazımızda sizler için tüm detayları derledik.

Ülkemizdeki kadın girişimcilerin ticari iş hayatında  daha sık kendilerini gösterebilmeleri ve kadın çalışanların, ülkemiz  olarak istihdam açısından daha fazla iş hayatında bulunması maksadıyla, kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere KOSGEB, hibe desteği  ve teşvik avantajı sunuyor. Kadın girişimcilerin destek programından hibe, teşvik ve destek alabilmeleri için pek tabi bazı şartları taşımaları gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak KOSGEB’e başvuru yapmamız gerekiyor. Normalde ev hanımı bir bayansanız başvurunuzu İş-kur vasıtası ile yapmanız gerekiyor. Hali hazırda çalışıyor iseniz başvuru yapmak için KOSGEB İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz müracaattan sonra yapacağınız işlerin detaylarını sordukları hatta bir proje istedikleri ve işinizi anlatacağınız bir mülakata davet ediyorlar. Bu mülakat sonrasında  başvurusu kabul olan kadın girişimciler adına hazırlanmış olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne alınıyorlar. Bu eğitim yaklaşık 70 saat sürmekte olup uygulamalı bir eğitimdir. Bu durumda başvurunun ilk aşamasını bitirmiş oluyorsunuz.

KOSGEB eğitimleri tüm illerde yüzde doksan beş oran ile ücretsiz olarak düzenleniyor. Eğitimler genelde  15 kişi kapasiteli ve üniversitelere ait konferans salonlarında yapılıyor. Kursun sonunda girişimci adayları başarı belgelerin almaya hak kazanıyorlar. Sertifika almaya hak kazanan girişimci adayları iş yerlerini faaliyete geçirdikten sonra KOSGEB’in veri tabanına kaydolmaları gerekiyor.

Bunun sonrasında ise kobi beyannamesi KOSGEB sistemi üzerinden doldurularak bilgi dokümantasyonunun  kağıt olarak çıktısı alınmalıdır. Bu çıktılar ve yapacağımız iş planımız ile beraber bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlüğüne yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Kosgeb kadın girişimci teşviki için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • İnternet sitesinde bulabileceğiniz başvuru formu eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasını gösteren kimlik kartı olmalıdır
  • 18 yaşını doldurulmuş olmanız gerekmektedir.
  • Gelirinizi gösteren bir belge gösterilmelidir.
  • Uygulamalı olarak girişimcilik eğitimi aldığınıza dair elinizde olan sertifikanızı göstermeniz gereklidir.

KOSGEB dışında da kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar mevcuttur bu kurumları da aşağıda sizler için sıralayabiliriz.

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Kadın girişimciler derneği (KAGİDER) https://www.kagider.org/
  • Kadın Girişimciler Kurumu

KOSGEB Desteği İle İşyeri Açmak İçin Püf  Noktalar Nelerdir?  

Hibeden yararlanabilmek için sadece kursu tamamlayarak sertifika sahibi olmak yeterli olmuyor, tüm bunların yanında en zor kısmı, yapacağınız işin sektörü ve proje seçimi aşamasıdır. Projenizi seçerken öncelikli olarak ne üretmeliyim sorusuna cevap bulmamız gerekiyor. Bu soruya mantıklı ve olabilir bir yanıt bulabilirseniz teşvikten yaralanma şansınızda o denli yüksek olur.

Sebebi ise Kosgeb’in üretim projelerine daha sık teşvik ve hibe vermesidir. Ayrıca işin uzmanları, girişimde bulunacağınız sektörün araştırılmasını ve detaylı şekilde üzerinde durulması gerekliliğini , sektördeki uzman kişiler ile bilgi alışverişinde bulunması gerektiğini söylüyorlar. Bu sebeptendir ki  ne kadar az üretim var ise projenizde o sektöre yönelik olursa destek kazanma şansınız daha yüksektir.

Ülkemiz genelinde her sektörden Kosgeb için başvuru oluyor. Örnek vermek gerekirse sıklıkla başvurulan sektörler kasaplık, reklamcılık, terzilik, mobilya, fırıncılık, berberlik gibi alanlardır. Bu sektörlerin yanında, ileri teknolojili ürünlerin imalatı projelerine de destekler veriliyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Tutarı Nedir?

KOSGEB’in Kadın Girişimci Desteği adı altında işyeri açacak olan kadınlara 50 bin TL’ye kadar hibe olarak ve  300 bin TL’ye kadar olan yatırım işlerinde  çok düşük faizli kredi verilebiliyor. Sertifika alanlara yatırım işlemleri için( araç-gereç ve makine) faizsiz, 100 bin TL ye kredi imkanı sunuluyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’da kadın girişimcilere yüzde 70 hibe desteği sağlıyor.

30 ili aşkın sayıda açılmış olan 200’den fazla Aile Destek Merkezi kadın girişimcilerin meslek ve kişisel olarak gelişimine katkı sağlıyor. Yetenek eğitimlerine  katılım sağlayan kadınlar meslek ile ilgili olan eğitim akabinde  kurumların vermiş olduğu hibe ve faizsiz ve düşük faizli kredi imkanları ile kendilerine ait işyerleri açabiliyorlar. Ayrıca kurslarda eğitim alan kadınlara günlük para da veriliyor işkur tarafından.

KOSGEB Faizsiz Kredi Geri Ödemeleri Hangi Kuruma Yapılır?

KOSGEB, onaylanan ve Kosgeb kredisine hak kazanan kobilerin faizsiz kredi ödemelerini anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapar. Bu yönde faizsiz kredi teşviğinden yararlanabilen  kobi’ler, kredi geri ödemesini de aynı banka üzerinden gerçekleştirebilirler.

Krediden yararlanan firmalar kredilerini kendileri adına yahut işletmeleri adına açılmış olan hesaba ilgili tutarları tamamlayarak geri ödemeyi yapabilir, özel bankaların vermiş olduğu kredilerin geri ödemeleri ile Kosgeb’in vermiş olduğu kredi geri ödemelerinin arasında çokta fazla bir fark yoktur.

Kosgeb kredisi 48 aylı vadede olup ilk yıl geri ödemesizdir. Yani ilk 1 ay boyunca herhangibir ödeme yapmazsınız sonraki 36 ay da yapacağınız ödemeler 3 ayda bir şeklindedir. Herhangibir faiz tahsis dosya ücreti gibi giderler olmadığından girişimci tarafından da kolaylıkla hesaplanabilir.

Talepte bulunan girişimciler kredi borcunu erken kapama imkanına sahiptir. Erken kredi ödemesi yapmak isteyen firma veya kişiler konu ile ilgili  ödeme yapacağı  banka ve KOSGEB’e bilgi vermesi gerekmektedir. KOSGEB’in uygunluğu sonrasında erken kapama işlemi yapılabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Tüm Detayları İle KOSGEB Kadın Girişimci Desteği (AYRINTI İÇERİR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ibraname ile icra dosyası kapatma
3 Kolay Yolla İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? (Adım Adım Anlatım)

Kimi zaman ticari kimi zaman ise bireysel olarak...

garanti pos cihazı hızlı iletişim
Garanti BBVA Bankası POS Cihazları İçin Destek Telefon Numaraları (TÜM CİHAZLAR)

Garanti Bankası'nın işletmeye sağladığı POS cihazları sayesinde işletme...

x