Türk Telekom faturalı hatta kredi, internet üzerinde de sık sık görebileceğiniz bir terimdir. Gerek aracı firmalar, gerek cep telefonu bayileri internet üzerine verdikleri reklamlar ile faturalı hat üstünden kredi kullanabileceğinizi belirtiyor. Peki bu durum gerçek mi, yoksa sadece reklamdan mı ibaret? Kullanıcıları kandırmaktan ibaret bir durum mu?

İşte bu yazımız ile tüm soru işaretlerine cevap arayacak, Türk Telekom faturalı hat ile kredi çekip çekemeyeceğinizi derinlemesine inceleyeceğiz. Aynı zamanda bu makalemizde yer alan bilgileri takip ederek diğer operatörler hakkında da fikir edinebilir, aynı sistemi diğer firmalar için de değerlendireiblirsiniz. Acil nakit ihtiyacınız varsa ve bankalardan kredi çekemiyorsanız bahsettiğimiz yöntemler işinize yarayabilir!

Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi Nasıl Olur?

Türk Telekom, Türkiye’nin en büyük mobil operatör firmalarından biridir. Aynı zamanda sabit hat ve ev interneti hizmetiyle müşteri potansiyeli oldukça fazladır. Türk Telekom mağazaları Türkiyenin 81 ilinde hizmet veriyor ve bir çok ürün yelpazesini de bünyesinde barındırıyor. Cep telefonu, aksesuar, bilgisayar ve hatta bazı mağazalarda tablet, televizyon gibi ilave elektronik ürünleri bulmak bile mümkün olabiliyor. Bu konulara değiniyor olmamızın sebebi Türk Telekom’un hangi ürünleri sattığını anlatmaktan ziyade, kredi seçeneklerinin aslında bu ürünlerle ilişkisinin bulunmasıdır. Aklınızda daha fazla soru işareti oluştuğunu anlayabiliyorum ama sabredin!

Bildiğiniz üzere Türk Telekom ve diğer mobil operatör firmaları (Turkcell, Vodafone) faturalı hat üzerinden cep telefonu veya diğer elektronik cihazların satışını yapıyor. Herhangi bir bankaya ihtiyaç duymadan, herhangi bir peşinat ödemesi yapmadan rahatlıkla kredi çeker gibi telefon sahibi olabiliyorsunuz. Devlet bu taksitleri her ne kadar sınırlandırmış olsa da, amacımız telefon sahibi olmak değil. Bu elektronik cihazları satın almak ve nakite çevirebilmek. Böylece acil ihtiyaçlarımızda nakit akışını rahatlıkla sağlayabileceğiz.

Oturduğunuz Yerden Türk Telekom Hattına Kredi

Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi seçeneklerinin en güzel yanı hiçbir şekilde şubeye veya farklı yerlere gitme ihtiyacınızın olmamasıdır. Artık bu firmalar, hem internet üzerinden hem de müşteri hizmetleri üzerinden hizmet verebiliyor. Gerek cep telefonu, gerekse de diğer elektronik cihazların satışını mobil ve interaktif kanallar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey mevcut faturalı hattınız ile müşteri hizmetlerini aramak ve hattınızın durumunu sorgulamak!

Türk Telekom Hattı ile Telefonla Kredi Almak Nasıl Oluyor?

Faturalı hatta kredi, bir diğer adıyla da telefonla kredi olarak karşımıza çıkabiliyor. Şimdi kredi çekebilmek için sizlere seçeneklerden bahsetmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz. İnternet üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda, faturalı hat üzerinden kredi verdiğini iddia eden sitelerin büyük bir çoğunluğu kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyor.

Doldurmuş olduğumuz bilgilerin sonrasında gördüğümüz kadarıyla böyle bir hizmet vermiyorlar. Yani internette yer alan ve resmi olmayan internet sitelerine güvenmemeli ve asla kişisel verilerinizi paylaşmamalısınız.

Eğer bu konuda da anlaştıysak, şimdi kredi çekme aşamalarından bahsedeceğiz!

türk telekom faturaya ek kredi

Faturalı Hatta Kredi Alma Aşamaları ve Şartları Neler?

Faturalı hattınız üzerinden kredi çekmek istiyorsanız, yine bankalardaki gibi düzenli bir ödeme sicilinizin olması gerekiyor. Bankalar, kredi notu üzerinden işlem yaparken, aslında operatör firmaları da bu kredi notundan faydalanıyor. Örneğin Turkcell, kurmuş olduğu Turkcell Finansman AŞ sayesinde Findeks aracılığı ile kredi notunuza ulaşıyor ve kredi notunuzun durumuna göre kredi sağlayabiliyor. Elbette bu kredi ile sadece cep telefonu veya diğer elektronik cihazlardan satın alabiliyorsunuz.

Fakat bizim buradaki amacımız, elektronik cihazları peşinat ödemeden taksitle satın almak ve daha sonra değerinde satabilmek. Satın alacağımız cep telefonu veya bilgisayar gibi ürünleri yine aynı mağazada bozdurabilir (satabilir) ve nakite çevirebiliriz. Bunun için bazı şartlar gerekiyor, onlardan bazıları şunlar;

  • Faturalarınızın düzenli olarak ödeniyor olması,
  • En az 6 aydır faturalı hat sahibi olmak,
  • Cihaz satın alırken taahhüt verebilmek (cihaz ödeme süresi kadar),
  • Kredi notunun iyi seviyede olması (Türk Telekom için geçerli değil).

Bu ve bunun gibi bazı şartları karşılamanız durumunda, sorunsuz bir şekilde telefon sahibi olabilirsiniz. Elbette bunu nakite çevirmek zorunda da değilsiniz. Telefon veya bilgisayar ihtiyacınız varsa ve üstteki şartları karşılıyorsanız cihazı kullanabilirsiniz.

Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Faturalı hattınız üzerinden kredi çekmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. İlk olarak üstteki şartları yerine getirmeli, bu şartların tamamına uyum sağlamalısınız. Zaten üstte belirttiğimiz gibi fatura ödemeleriniz düzensizse onay alma ihtimaliniz de düşüyor.

Aynı zamanda internette yer alan, resmi site olmayan her türlü girişimden uzak durmalısınız. Bu internet sitelerinin tek amacı kişisel bilgilerinizi ele geçirmek olarak kabul edilebilir. Eğer satın alma işlemine karar verdiyseniz, sadece turktelekom.com.tr internet sitesinden işlem yapmalısınız.

Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi Başvurusu

Türk telekom faturalı hat ile kredi başvurusu yapmak istiyorsanız bunun için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Yazımızın başından beri sürekli uyardığımız gibi tekrar belirtmeliyiz ki, resmi internet sitesi hariç hiçbir internet sitesine bilgi paylaşımında bulunmamalısınız. Aynı zamanda Türk Telekom müşteri hizmetleri numarasının (444 1 444) haricinde de işlem yapmamalısınız.

Türk telekom kredisine başvurabileceğiniz kanallar;

  • Türk Telekom şubeleri, resmi bayiiler
  • Türk Telekom müşteri hizmetleri (444 1 444)
  • Türk Telekom internet sitesi (turktelekom.com.tr)

Bunun haricindeki diğer tüm başvuru kanallarından uzak durmalısınız. Evinize broşür bırakan, Türk Telekom ile alakası olmayan internet siteleri aslında bu işlemleri yapmak için yetkili bile değiller. Aksine findeks sorgulamaları yaparak veya üzerinize kredi başvurusu yaparak çok daha riskli durumlara sebebiyet verebilirler.

Türk Telekom Telefon Kampanyaları Avantajlı Mı?

Türk Telekom telefon kampanyaları, diğer operatörler de ele alındığında çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Turkcell ve Vodafone da belirli dönemlerde yaptıkları kampanyalar ile çok daha cazip fiyatlar sunuyor olsa da, bu kampanyaların benzerlerini Türk Telekom da yapıyor. Hatta Türk Telekom, mevcut müşterileri için çok daha avantajlı teklifler sunabiliyor. Bunun için müşteri hizmetlerini arayabilir, internet sitesi üzerinden de avantajlı kampanyalara göz atabilirsiniz.

İlgili İçerik : N Kolay Kredi Nasıl Çekilir?

Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi Faiz Oranları Nelerdir?

Faturalı hat üzerine çekilen kredi için uygulanan faiz oranı, banka kredilerindeki gibi bir faiz oranı değildir. Operatör firmalar, taksitli ve peşinatsız olarak satmış oldukları cihazlar için vade farklı uygulamaktalar. Bu duruma örnek vermek gerekirse, piyasa değeri 1.000 TL olan bir cep telefonu, taksitle satın alınmak istediğinde 1.200 TL’ye ulaşmaktadır. Yani elden taksit yapıldığı için bir nevi 200 TL faiz uygulanır ve bankalardaki gibi faiz ödemesi önden yapılmaz. Eşit taksitler halinde bölünür.

Türk Telekom Hatlara Kredilerde Kaç Ay Vade Yapılır?

BDDK tarafından alınan bir karar sonucunda, cep telefonlarına kredi kartı ile taksit uygulaması son bulmuştur. Aynı zamanda son çıkan kanunlar ile beraber faturalı hat üzerinde alacağınız telefonlar için taksit sınırı 3 ay olarak belirlenmiştir. Bundan öncelerde de 3’e düşürülmüş, daha sonra yükseltilmişti. Aralık 2019 tarihinde alınan bir karar ile birlikte bu vade sınırı tekrar 3 ay olarak sınırlandırıldı.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir