finanskredirehberi.com
Garanti Bankası UGİ Nedir? UGİ Nasıl Kullanılır? [Kumbara] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankalar > Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri [Tüm Kamu Bankaları]

Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri [Tüm Kamu Bankaları]

Tarih: 01.05.2020
Güncel: 30.05.2020
ülkemizdeki kamu bankaları hangileri

Bazı kişiler halen ülkemizdeki devlet bankaları hangileri bilmemektedirler bu yüzden bu makalemde kamu bankaları hangileri hangi alanlarda hizmet verirler gibi detaylı bilgilere yer vereceğim.Türkiye’de yerli özel sermayeli, yabancı özel sermayeli, katılım bankaları ve devlet bankaları hizmet vermektedir. Bu bankaların yanı sıra birde TMSF bünyesindeki bankalar bulunmaktadır. BDDK onaylı tam bankalar listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu bankalar bireysel ve ticari müşterilerinin ihtiyaç kredisi, bireysel kredi, taşıt kredisi, mortgage kredisi gibi daha çok kişilerin tercih etmiş olduğu kredi türlerini sunmakla beraber yine ticari amaçla kullanılan rotatif kredi, spot kredi ve benzeri ticari kredi türlerinde hizmetler vermektedir.

Bu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar daha çok devlet bankalarını tercih etmektedir. Gerek faiz oranları gerekse uygun vade seçenekleri ve faizler düştüğünde yapılandırma şansı sunan devlet kamu bankalarını ilk tercih olarak

Devlet Güvencesi Altındaki Kamu Bankaları Hangileri?

Genel idaresi, mülkiyeti ve sermayesi tamamen devlete ait olan bankalara devlet bankası adı veriliyor. Halk arasında sadece devlet bankası değil, kamu bankası olarak da anılabiliyor. Bu örneğin ülkemizde karşılığı yalnızca 3 adet ile sınırlı. Türkiye’de aktif olarak hizmet veren devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat bu çok kullanılan ve tercih edilen devlet bankalarına ek olarak 5 adet daha kamu bankası bulunmaktadır. Bun bankalara da yazımda yer vereceğim. Yani kısaca ülkemizde sekiz adet devlet bankası bulunmaktadır.

Kamusal Sermaye ile Kurulmuş Devlet Bankaları Hangileridir?

Kamusal sermaye ile devlet garantisi altındaki bankaları şu şekilde listeleyebiliriz;

Banka İsmi Faaliyet Alanı Banka Cinsi İletişim
T.C Ziraat Bankası A.Ş Daha Çok Tarım Ve Hayvancılık Devlet Bankası ( Devlet Güvencesinde ) 0850 220 00 00
Türkiye Halk Bankası A.Ş Esnaf Ve Kobi Kredileri Devlet Bankası ( Devlet Güvenceli) 0850 222 04 00
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O Tüm Bankacılık İşlemleri Ve Krediler Devlete Ait Vakıflar Sermayeli (Devlet Güvenceli) 0850 222 07 24

Gördüğünüz gibi ülkemizde faliyet gösteren devlet bankalarının bilgileri ve faaliyet alanları listelenmiş olduğu gibidir. Bu devlet bankalarının faliyet alanlarını biraz daha açalım.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş

Ziraat Bankası, Türkiye’de aktif olarak hizmet veren kamu bankalarından biridir. Kuruluşu Osmanlı Devleti’ne kadar dayanan T.C. Ziraat Bankası 1863 yılında kurulmuştur. O günden beri kesintisiz olarak hizmet vermeye devam eden bankanın ne kadar köklü olduğunu tarif etmeye gerek yok. Ziraat Bankası’nın Osmanlı Devleti zamanındaki adı ise Memleket Sandıkları idi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Halkbank da yine aynı şekilde kamusal sermaye ile kurulmuş köklü bankalarımızdan biri. 1938 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından küçük ve orta büyüklükteki esnaf ve sanayiciye kolay ve ucuz kredi vermek amacıyla kurulmuş ve o günden beri kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda mevcut konumu ve aktif durumu ile ele alındığında tüm dünyadaki en büyük bankalar arasında 159. sırada yer almaktadır. Türkiye Halk Bankası kısaca Halkbank, Halk Bankası ve Halk Bank olarak anılıyor.

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı, kısa adıyla VakıfBank olarak anılmaktadır. 1954 yılında yine kamusal sermaye ile kurulmuş olup günümüze dek hizmet vermeyi başarmıştır. Güncel durumunu ele aldığımızda ise Türkiye’de hizmet veren bankalar arasında büyüklük olarak 7. sırada yer almaktadır.

Devlet Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları Hangileri?

Türkiye’deki kamu bankalarına örnek olarak gösterebileceğimiz bir diğer bankacılık hizmeti de bildiğiniz üzere kalkınma ve yatırım bankaları. Yine bu bankaların tamamı da kamusal sermaye ile kurulmuş olup Türkiye’de uzun yıllardır hizmet vermeye devam eden bankalar arasında yer alıyor.

Banka İsmi Faaliyet Alanı Banka Cinsi İletişim
İller Bankası A.Ş. Yatırım Ve Proje Bütçelendirme Çevre Bakanlığı Kamu Kuruluşu 0312 508 70 00
Kalkınma Yatırım Bankası A.Ş Yatırımlarla Alakalı Devlete Bütçe Sağlama Devlet Bankası (Devlet Garantili) 0 (312) 231 84 00
Türk Eximbank A.Ş. İhracat Kredisi Sunan Banka Devlet Bankası 0 850 200 61 06

İller Bankası A.Ş.

İller Bankası ne iş yapar diyebilirsiniz, bu banka Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bir kamu kuruluşudur. Bankalar, özellikle belediyelerde içme suyu, atık su, arıtma tesisleri, katkı maddesi ve benzeri projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bankanın web adresi https://www.ilbank.gov.tr/ dir.

Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası A.Ş

Yine ülkemizde yapılacak olan yatırımlarla alakalı finans sağlayan kamu bankasıdır. Sağladığı faaliyetler enerji yatırım finansmanı, turizm ve eğitim yatırımları, sevk öncesi ihracat gibi konularda firmalara para finansmanı sağlamaktadır.

Türk Eximbank A.Ş.

Türk Eximbank, diğer bilinen adı ise Türkiye İhracat Kredi Bankası Türkiye’de ihracatın gelişmesi amacı ile kurulmuş olan ve ihracat yapacak olan firmalara kredi ve finans sağlayan kamu kuruluşu olan özel bir devlet bankasıdır.

Türkiye’de Hizmet Veren Devlet Katılım Bankaları Hangileri?

Katılım bankaları da faizsiz bankacılık anlayışını ülkemiz ile tanıştıran bankalar olarak kabul ediliyor. Türkiye’deki bankaların büyük çoğunluğunun katılım bankası uzantısı olduğunu söyleyebiliriz. VakıfBank ve Ziraat Bankası’nın da yine aynı isimle katılım bankacılığı hizmetleri bulunuyor. Tamamen bağımsız olarak hizmet veriyor olsalar da, yine aynı şekilde kamusal sermaye ile kurulduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Katılım Bankası Ne İş Yapar başlıklı makalemizde katılım bankalarını detaylı olarak anlattık.

Banka İsmi Faaliyet Alanı Banka Cinsi İletişim
Ziraat Katılım A.Ş. Faizsiz Bankacılık İşlemleri Devlet Garantili Banka 0 850 220 50 00
Vakıf Katılım A.Ş Kar Payı İle Faaliyet Göstermekte Devlete Ait Katılım Bankası 0850 202 1 202

Ziraat Katılım A.Ş.

Sermayesi Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödenmiş olan Ziraat Katılım bankacılığı, faiz almadan yapılan tüm bankacılık işlemlerini kapsar kar ve zarar mantığında çalışır aynı zamanda finansal kiralama işlemlerini kusursuz olarak yerine getirmektedir.

Vakıf Katılım A.Ş.

Vakıf katılım bankası yine diğer katılım bankalarında olduğu gibi kar payı sistemi ile tüm bankacılık faaliyetlerini yürütmektedir. Faizsiz bir şekilde kredi kullanmak ve yatırım yapmak istiyorsanız katılım bankalarını tercih edebilirsiniz

Devlet Güvencesinde Olmayan Bankalar Hangileri?

Sizler için tüm devlet bankalarına yer verdim yazımda ama bir okadar da devlet güvencesinde olmayan bir hayli çok banka vardır. Yazımızın daha iyi anlaşılması ve devlet bankalar hangileri ayırt edilebilmesi için özel sektörde hizmet gösteren ve devlet bankasıyla alakası olmayan bir kaç bankadan bahsederek yazımızı sonlandıracağız.

Şimdi sayacağım bankalar özel sektördür kamu bankası değildir, Garanti BBVA, İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, ING bank, QNB Finansbank, Denizbank vs. gibi liste uzar gider bu bankalar daha çok özel ve yabancı sermayeli bankalardır. Faiz oranları ve diğer hizmetleri devlet bankalarına göre daha yüksektir.

Aradığınız şeyi makalemizde bulduysanız ve devlet bankaları ile ilgili sorularınız var ise bize konumuzun altındaki yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz. Hoşçakalın.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri [Tüm Kamu Bankaları]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git