finanskredirehberi.com

Türkiye’deki Tüm Devlet Bankaları Ve Detayları (İNCELEME)

Tarih: 19.01.2019
Güncel: 30.03.2019

Genelde her zaman merak edilmiştir. Türkiye’deki Devlet Bankaları hangileridir? Bizde bu yüzden Özel bankalar ve Devlete Bankalar ayrımını detaylarını ve Türkiye’ kaç tane Devlet bankası var bunları ele alacağız. Genelde ülkemizde Devlet Bankası dendiğinde herkesin aklına Ziraat Bankası gelmektedir. Halbuki ülkemizde 6 adet farklı ünvanlar ile Devlet Bankaları bulunmaktadır.

Devlet bankası veya bankalarının çok araştırılması ve takip edilmesinde ki en büyük sebep özel bankalara göre daha düşük faizli krediler ve kredi kartları sunmasıdır.Ayrıca vatandaşlarını kamu bankalarını seçmelerinin diğer bir sebebi para ve mevduat hesaplarının devlet bankalarında daha güvende olmasını düşünmesidir.

Kamuya Devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın ise çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de hemen hemen ülkemizin her ilçesinde şubesinin bulunması ve erişimin kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Özel bankalarda ise böyle bir şube ağını bulmanız mümkün değildir.

Ülkemizdeki Devlet (Kamu) Bankalarımız

Dilerseniz şimdi çok merak ettiğiniz hangi bankalar devlet bankası ve devlete ait, devlet bankalarımızı ve bu bankaların kısa özelliklerinden bahsedelim.En çok bilinen 3 bankayı sıralayarak yazımıza devam etmek istiyoruz.

Halen hizmet vermekte ve kurumsal ve bireysel tüketicilere kredi, kredi kartı, teşvik gibi hizmetler sunan birinci bankamız Ziraat Bankası, ikinci bankamız ise Halkbank son olarak en çok bilinen üçüncü devlet bankamız ise Vakıfbank olmak kaydı ile 3 büyük devlet bankamız vardır. Fakat Devlet bankalarımız bununla sınırlı olmayıp Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma Bankası ve son olarak İller bankası’da devlet bankaları arasındadır. Yani kısaca özetlemek gerekir ise Ülkemizde 6 adet Devlet Bankası bulunmaktadır.

“T.C Ziraat Bankası” Devlet Bankası

Ziraat bankası https://www.ziraatbank.com.tr/tr hemen hemen Türkiye’nin en eski bankası olarak anılmaktadır.Ziraat bankası kuruluş yılı 1863 olup Osmanlı’dan bu yana hizmet veren en köklü banka niteliği taşımaktadır.Güncel olarak en fazla şube ağına sahip olan Ziraat bankası eski adı olan Memleket Sandıkları olarak da bilinmektedir. Ziraat bankasının merkezi ise Ankara’dır.

En çok kullanılan Bankamatik(ATM) ağına sahip olup, hemen hemen yurdun her köşesinde en ücra yerlerde bile şubeleri bulunmaktadır. 1810 şube ve 32 bin çalışanla halen hizmet vermektedir. Ziraat bankası çiftçilere ve köy ve tarım işleri ile uğraşan kişilere makina ve ekipman desteği https://finanskredirehberi.com/devletten-tarim-makineleri-icin-hibe-destegi/ veren bankaların en başında gelmektedir. Bunun yanı sıra konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve devlet destekleri paketleri ile tüketicilerin en çok tercih ettiği devlet bankası niteliği taşımaktadır. Bu arada eğer Ziraat Bankası devlet bankası mı, diye aklınıza takılan bir soru var ise net bir şekilde Ziraat Bankası Devlete ait bir bankadır diyebiliriz.

devlet kamu bankaları

Günümüzde en çok banka şubesine ve ATM’ye sahip olarak faaliyet gösteren banka gidilmesi zor, nüfus sayısı az olan bölgelerde dahi şube açarak vatandaşın tek bankası haline geldi. Bu anlamda çiftçilerinde yanında olduğunu gösteren banka uygun şartlarda ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri, konut kredileri verirken çiftçilere de ekipman anlamında önemli katkılar sağlıyor. 1800’e yakın şube ile yaklaşık 30 bin çalışana sahip banka yurt dışında da 20 ye yakın ülkede hizmet veriyor. Ziraat Bankası devletin mi başlıklı yazımız ile ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası, İkinci Büyük Devlet (Kamu) Bankasıdır

Halkbank son zamanlarda atağa geçen ve güncel teknolojiyi kullanarak tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan ikinci büyük Devlet bankasıdır. Kuruluşu 1933 yılına dayanmaktadır. Türkiye Halk Bankası A.Ş. İstanbul borsasında değer bulan ve işlem gören en önemli bankalar arasındadır.

Halk Bankası kimin sorusu soranlara tereddüt etmeden Halkbank Devlete ait bir kamu bankasıdır diyebiliyoruz. Halkbanka’sı diğer özel ve kamu bankalarının sunduğu tüm hizmetleri bünyesinde bulundurmaktadır. Vadesiz ve vadeli Türk Lirası mevduatlarınızı değerlendirebilir. Döviz yatırımlarınızı yine Halk Bankası ile büyütebilirsiniz. Halk Bankası ile detaylı bilgiye resmi internet adresi olan https://www.halkbank.com.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank ( Türkiye Vakıflar Bankası ) Bir Devlet Bankası

Vakıfbank’dan bahsedecek olursak, Türkiye Vakıflar Bankası 1954 yılında kurulmuş olup,günümüzde halen KOBİ’ lere destek ve bireysel ve kurumsal krediler sağlamaktadır. Vakıfbank’ diğer bankalardan ayıran en önemli özellik sarı rengi vurgulamasıdır.

vakıflar bankası devletin mi

Sarı panjur, sarı kredi gibi bu rengi ön plana çıkaran kampanyalar  düzenlemektedir. Türkiye’ye yayılan 900’ e yakın şubesinin yanı sıra 2005 senesinde yeni bir değişime başlayan vakıfbank şube kanalları aracılığıyla hizmet sunmaktadır.

Kullanıcıların en çok özel bankalarla karıştırdığı Vakıfbank’tır. Bu yüzden Vakıfbank Devletin’mi, diyenlere yine cevabımız evet olacaktır.

İller Bankası’da Devlete Ait Ama Az Bilinen Bir Devlet Bankası

İller bankasını daha önce ismini duymuş olabilirsiniz. Fakat bu bankaya ait şubeleri görmek oldukça zor, çünkü Özel İdareler ve Belediyelerin yapacakları yatırımlar için finans desteği sağlamaktadır. Kuruluş yılı 1933 olup, Belediyeler bankası olarak adlandırılmıştır. Yaşanan süreçlerle birlikte alınan Meclis kararı doğrultusunda 2011 yılı içerisinde İller Bankası olarak ismi değişmiştir.

Anonim şirket olmasından dolayı İller Bankası Devletin mi sorusu akla gelebilir fakat banka tüzel bir kişiliğe sahip olsa da ihracatı kalkındırmak amaçlı olan bir Devlet Bankasıdır.

Türkiye Kalkınma Bankası

“Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası” diğer bir adıdır. Adından da anlaşılacağı üzeri kalkınmayı destekleyen ve yatırım, etüd ve toptan bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Türkiye Kalkınma Bankası’da ülkemize yapılacak yatırımlarda ön saflarda kredi tahsisi sunan bir Kamu bankası özelliğini taşımaktadır.

Türk Eximbank İhracat Kredileri Veren Devlet Bankası

Hemen şunu belirtelimki Türk Eximbank sermayesi tamamen devlet hazinesi tarafından karşılanarak kurulmuştur. Hal böyle olunca Türkiye’nin ve Devletin bankası demek çokta yanlış olmaz. Çok küçük bir şube ağına sahiptir, yaklışık 12 şubesi vardır.

Kısıtlı şubesi olduğundan dolayı sizlere hızlı iletişim bilgisini vermek istedik. Türk Eximbank İstanbul Şubesi iletişim telefon numarası  0212 656 53 39 dur. Eximbank şubeleri hangi illerde var, derseniz hemen sayalım Konya, Kayseri, İstanbul, Antalya, Adana, Denizli, Bursa ve Ankarada bulunmaktadır.

Detaylı bilgiye : https://www.eximbank.gov.tr/tr/hakkimizda/kurumsal/bankamiz-hakkinda adresinden ulaşabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Türkiye’deki Tüm Devlet Bankaları Ve Detayları (İNCELEME)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
telefon alma kredisi
Cep Telefonu Kredisi (Akıllı Telefon Alma Tüyosu)

Cep telefonu için kredi kullanmak son zamanlarda yaygınlaşan...

x