finanskredirehberi.com

Uzun Vadede 1 Dolar,1 Euro Olacak Mı, Euro Ne Olur? (ÖNGÖRÜ)

Tarih: 09.02.2019
Güncel: 04.12.2019
euro yükselir mi

Euro’nun 2019 yılında Türk parası için değer kazanacağı neredeyse kesin. Tüm yatırımcılar ve ekonomistler bu konuda ortak bir görüşe sahiptir. Ancak nasıl değer kazandığı ve momentum ile nasıl artacağı konusunda farklı görüşler var. Bu makalemizde 2019 senesinde Euro ne olur, Euro’nun geleceği ve Euro yükselir mi, düşer mi gibi sorulara cevap arayacağız.

Euro’nun 2019’da ki yükselişi neredeyse kesin, ancak FED’in AB para politikasını nasıl etkileyeceği belli değil. Bu durum, hem dolar-euro paritesi hem de euro-türkiye paritesini değiştirebilecek güçlü belirsizlikler yaratmaktadır.

Bu yılın ilk çeyreğinde euro, doların aksine hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor. 2019 yılında güçlü olması beklenen euro ikinci çeyrekte artmaya devam edecek. Ancak, avronun üçüncü çeyrekte kademeli olarak istikrar kazanması ve yükseliş eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

Kısa Vadede Euro 2019 Da Ne Olur ?

Yavaş ama istikrarlı bir şekilde güçlü kazanımlar kazanan ve 2018’i tamamlayan euro, 2019’da kısa vadede yükseliş ivmesini koruyor gibi görünmektedir. Tüm uzmanlar ve analistler, Euro’nun kısa vadede Türk lirasından kâr elde etmesini bekliyor.

2019 yılının ilk çeyreğinde keskin bir yükseliş göstermesi beklenen euronun, ilk çeyreğin ilk yarısındaki bir zayıflığa rağmen dördüncü çeyrek sonuna kadar iyileşmesi bekleniyor. Kısa vadede, euro kısa vadede en karlı yatırım olması bekleniyor.

2019 Senesinde Orta Çeyrekte Euro Ne Olacak?

2019, euro yükselişinin yılı, ancak orta vadede düşüş gösteriyor. Tekrar yükselmeye devam etse bile, bu artış sınırlı olabilir ve panik olabilir. Özellikle, orta vadede Euroya yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yükseliş eğilimi yavaşladığında, özellikle panik satışlarından kaçınmalıyız.

Euro’daki herhangi bir yükseliş veya düşüş tahmin edilemez, ancak avrodaki yatırımcıların neredeyse hepsi aynı fikirde değil. Özellikle, 2018’de Avrupa Merkez Bankası, çok istikrarlı bir para politikasına dayanarak avroyu AB’nin temel ekonomik verilerinden çok daha yüksek tutabildi. Avrupa Merkez Bankası bu politikayı 2019’da da aynı şekilde sürdüreceğinden, Euro’nun orta vadede yükselmesi beklenmektedir.

Bu yılın ortasında yayınlanacak ekonomik verilerin etkilerini tahmin etmek zor. Ancak, avro üzerinde önemli bir baskı yaratan ve değer kaybedecek verilerin yaratılmasını beklemiyoruz. Bu nedenle, doğru alım fırsatına sahipseniz, orta vadeli avrolara yatırım yapmak karlı bir seçenek olabilir.

2019’da Uzun Vade İçerisinde Euro Ne Olur?

Euro yeni giren yılın orta vadesinden sonra psikolojik sınırlardan ve kar satışları nedeniyle düşüş göstermesi ve yıl sonuna doğru destek noktalarının ötesine geçmesi beklenmektedir.

Euro uzmanlarının tahminlerine göre, avronun değeri 2019 ile yıl sonu arasında önemli ölçüde artacak ve Türk lirasından çok daha değerli bir yatırım olacak.

Siyasi nüfuz üzerindeki baskı yıl boyunca hissedilse bile, Brexit’in fiyatları belirlemesi ve AB ekonomik verilerinin serbest bırakılması durumunda euro son çeyrekte daha istikrarlı bir hale gelecektir. Risk almak istemeyen yatırımcılar piyasayı iyi okuyabilir ve uzun vadede gariplik göstermeden kar edebilirler.

euro 2019 tahminleri

2020 yılının ilk çeyreğinde yükseliş eğilimini sürdürmesi beklenen euronun 2019 yılında uzun vadeli yatırımla kar elde etmesi bekleniyor. Bir çok yatırımcı, portföyüne uzun süre yatırım yaptıklarını belirtmektedir.

2019 ve 2020 Senesinde Euro – Dolar Paritesi

2019 Merkez Bankası için çok kazançlı bir yıl olacak. Özellikle, ABD’deki oran zammı döviz kuru üzerinde önemli bir baskı oluşturabilir. Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası’nın bu baskıları dengelemesini izleyen bu özel para politikaları, avronun dolara karşı aşırı değer kaybını önlemek için bir dizi önlem aldı.

2018’in başlarında yayınlanan bir raporda, Euro’nun değerinin 2019’da düşeceği, ancak Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırma kararının her şeyi değiştirebileceği öne sürüldü.

Avrupa Merkez Bankası’nın 2018’deki zamları, uzun zamandır halen devam etmekteydi, negatif faiz devam ediyor ve euro, euro için önemli bir ivme sağlayabilir.

Çoğu uzman euro eşdeğerliği konusunda emin değil. Merkez bankası para politikası tamamen temizlenir ve analistler, Avrupa Birliği’nde ekonomik verilerin kesin olarak ortaya çıkması konusunda ısrar eden bir ortamda yatırım tavsiyesi vermeyi reddetmeyen bir çift istikrarsızlıktan korkarlar.

Bununla birlikte, Euro-2019 genel inancı, Fed’in faiz artırımı nedeniyle, yılın sonunda bile, orta vadeli kapanış dolar değeri arasındaki fark, dolar, euro’nun gelecekteki yönünden daha değerli hale geldiğine bağlı.

T.C. Merkez Bankası 2019 Euro Kuru Tahmini

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2019’da açıkladığı tahmin edilen Euro döviz kuru mevcut değildir. Ancak üç yıllık ekonomik planda 2019, Türk Lirası-Euro paritesi açısından tehlikeli bir yıl.

Merkez Bankası, yükselişe geçen Euro TL müzakerelerine karşı günü kapattı. Ancak, bu konuda resmi bir rapor bulunmamaktadır ve merkez bankası tarafından verilen herhangi bir banka bulunmamaktadır.

Merkez bankasının 2018’in dördüncü çeyreğinde 2019’da tahminlerini ve yorumlarını halkla paylaşması beklenmektedir. Ayrıca, bankanın raporu ne zaman sunacağı konusunda net bilgi yoktur.

Avrupa Merkez Bankası Ve Deutsche Bank 2019 Euro Kuru Tahmini

Mart 2018 tarihli raporunda, Avrupa Merkez Bankası, 2019’un euro için oldukça verimli olacağının sinyallerini verdi. Avrupa Merkez Bankası, yatırımcıları çekmek ile avro arasındaki dengeyi korumak için bir politika izlemeye karar vermiştir.

Euro, doları değerlendirmeyi hedefliyor ve Avrupa Merkez Bankası’nın 2019’daki euro görüşü, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine ciddi değer kazandıracak. Merkez Bankası’nın Türk Lirası ile karşı karşıya gelme politikasını karşılayan euro, yatırımcılar için iyi bir araçtır.

Avrupa Merkez Bankası, 2019 yılına ilişkin euro tahmin rakamlarını açıklamıyor. Ancak raporlarında yükseliş kelimesi birçok kez vurgulanmıştır.

Deutsche Bank, euronun 2018 ve 2019 yıllarında, 2017 yılı iki yıllık euro raporunda yükseleceğini belirtti. Deutsche Bank başkanı George Saravelos, figürün siyasi hareketlerin hızında ne kadar hızlı olduğunu belirtti.

Ekonomik koşullar ve politik belirsizlikler dışında, yükseliş eğilimini tartışmamanızı, ancak 2019’da euro’nun ne kadar hızlı yükseleceğini öngörüyoruz dedi.

Finansçıların Gözünden 2019 ve 2020 Senelerinde Euro’nun Geleceği

Neredeyse tüm finans uzmanları Euronun yükselişine katılıyor. Ancak bazı analistler, artışın yapay olacağını ve kar satışlarında düşeceğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını artırmadığından, Euro Dry, 2019 ekonomistleri tarafından uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tercih edilmemektedir.

Kilit portföy yöneticilerinin çoğu, euro’nun artacağını söylerken, piyasayı itirazlar ışığında yorumlamak yatırımın sağlığı ve karlılığı için çok önemlidir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Uzun Vadede 1 Dolar,1 Euro Olacak Mı, Euro Ne Olur? (ÖNGÖRÜ)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git