Altın Hesabı Nedir, Nasıl Hesap Açılır, Avantajları Nelerdir ?

 

Altına olan merak ve ilgi geçmişten günümüze kadar her zaman sürmüştür. Altının güvenli liman olmasından dolayı en değerli metal olarak gören kişiler altına yatırım yapmayı uygun görmüşlerdir.Artık günümüzde altınlar yastık altında değil, altın hesabı ile saklanmaktadır. Bizlerde sizlere altın hesabı nedir, altın hesabı nasıl açılır ve altın hesabının avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bilgiler aktarmayı düşündüğümüz bu makalemizi yazmaya karar verdik.

Peki, sürekli televizyonlarda veya bilboard reklamlarında görmüş olduğunuz bankaların altın hesabı nedir ? Gelişen teknoloji ile birlikte bankalar fiziki olarak saklanan altınların sanal ortamda güvenlik bir şekilde saklanmasını ve birikim yapılmasını sağlayan hesaba verilen isimdir.

Altın hesapları gerek tüzel kişilerin gerek ise bireysel kişilerin en popüler yatırım ve birikim şeklini almıştır. Bunun sebebi bu değerli metalin hem tedariği hemde saklanması kolay olduğundan yatırımcılar altın hesabı tercihini son zamanlarda ön planda tutmaktadırlar.

Bankalardan Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Eğer bir altın hesabı açtırmaya karar verdiyseniz, öncelikle şunu bilmenizi isteriz eğer elinizde çeyrek, bilezik, kolye vb. altın ürünleri bulunuyorsa bunları bankaların altın eksperlerini takip ederek banka şubelerine giderek değer biçtirmek suretiyle altın hesabı açtırarak altınlarınızı banka hesabınıza taşıyabilirsiniz.

Genellikle tüm bankaların altın hesaplarından sorumlu eksperleri bulunmaktadır. Fakat altın ekperleri yani bilir kişileri haftanın belli günleri bankada bulunmaktadırlar. Sizde çalışmış olduğunuz bankayı arayarak altın eksperlerinin hangi gün olduğunu öğrenerek elinizdeki tüm altın ürünlerini götürerek değerinde altın hesabınıza taşıyabilirsiniz.

altın hesabının avantajları nelerdir

Bunun yanında internet şubelerinden de altın hesabı açabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz bankanın internet şubesine girerek altın hesabı adımını takip ederek yeni bir altın hesabı açabilir. Bu hesabınıza gram altından başlayarak altın gümüş vb. değerli metalleri yatırım amaçlı biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki altın hesabınızda biriken altınlar üzerinden ayrıca bir faiz getirisi kazanabilirsiniz. Altın birikim ve tasarruf hesaplarının çeşitli çeşitleri bulunmaktadır.  Bunun için bankanızın vadeli altın hesaplarını incelemelisiniz. Peki, altın hesabı ne kadar güvenli avantajları ve dezavantajları var mıdır, bunlarıda yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Altın Haricindeki Diğer Değerli Metaller İçin Banka Hesabı Açılabilir Mi ?

Bu sorunun cevabı elbetteki evet olacaktır. Altın hesabı dışında gümüş hesabı ,platin hesabı ve tüm kuyum ürünlerine banka hesabı açılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise;  açacağınız bir gümüş depo hezabı ile gram bazında gümüş birikimi yapabilirsiniz. Eğer bir gümüş hesabı açtırma fikriniz varsa unutmayın ki 1000/1000 oranında saf 24 ayar gümüş hesabı açılabilmektedir. Yapabileceğiniz en düşük işlem ise 1 gram olarak belirlenmiştir. Vadesiz gümüş hesabınızada alım ve satımları internet şubeleri, banka şubeleri ve telefon bankacılığı ile yapabilirsiniz.

Altın hesabında olduğu gibi bir başka hesaba gram bazında altın ve gümüş havalesi yapabilirsiniz. Normal hesaplardan ve kredi kartlarından alınan kart aidat ücretleri gibi hesap işletim ücretleri altın ve gümüş hesaplarından alınmamaktadır. ( Bu bilgi bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.)

Altın Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir ?

Altın hesabı açtırmanın birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birincisini ele alacak olursak fiziki yani evimizde saklamış olduğumuz bilezik, çeyrek, kolye, bileklik gibi altın ürünlerini saklamamız ayrı bir sıkıntıdır. Evden ayrılacağımız zaman hırsız korkusu sürekli aklımızdadır. Fakat altın hesabı açtığınızda bu sorun tamamen ortadan kalkmış olacak ve bankada güvenli bir şekilde tasarruflarınız birikmeye başlayacaktır. Altın hesabı açmanın mantıklı ve ikinci avantajı ise yıpranma mevcut altın ürünlerinizin yıpranma değer kaybetme gibi bir durumu söz konusu değildir. Yine banka altın hesabınızda bulunan altınların yıpranma eskime ve kırılma şansları yoktur.

altın hesabı açtırmak caiz mi

Altın hesabı açmanın diğer bir avantajı ise, eğer siz bir vadeli altın hesabı açmış iseniz altınlarınız size kazandıracağı gibi aynı zamanda mevcut altınlarınızın üzerinden vadeli bir şekilde faiz getirisi elde edebilirsiniz. Evde saklamış olduğunuz altınlar üzerinden böyle bir kazanç sağlamanız mümkün değildir. Saydığımız bu sebeplerin altın hesabını avantajlı kılan bazı özelliklerden sadece bir kaçtanesidir.

Altın hesabı Açmanın Dezavantajı Var Mıdır ? Varsa Bunlar Neler ?

Elbette her işte olduğu gibi altın hesabı açmanın da dezavantajları vardır. Yararlarından bahsettiğimiz gibi sizlere zararlarından da bahsetmemiz gerekir.

Tabi zarar olarak adlandıracağımız ve vereceğimiz bilgiler kişiden kişiye değişmektedir. Altın hesaplarındaki en büyük sıkıntılardan birtanesi kar amacıyla altının gram fiyatının çıkmasını bekleyerek maliyetinin üstüne çıktığında hemen bozdurarak kar elde etme çabasında olan kişilerin bu işlemi ani dalgalanmalarda yapamamasıdır.

Bunun sebebi bankaların altının ani dalgalanmalarında alış ve satış fiyatları arasındaki çizginin farklın ve komisyon bedellerinin çok fazla olmasıdır. Tam kar ettim altınlarımı bozayım derken karşınıza helede mesai saatlerinin dışında bu işlemi yapmak istiyorsanız bu aradaki makas daha fazla açılmaktadır. Bu yüzden altın hesabına sahip olan kişiler bu durumda mağdur olabilmekte ve kısa süreli kazanç aksiyonunu alamakatadırlar.

Bunun dışında altın hesabının çok fazla bir eksi yanı yoktur. Eğer kısa vadede altın bozdurup tekrar alım yapma fikriniz yoksa ve küçük hareketler sizi etkilemeyecek ise altın hesabı açmanızı öneririz.

En Çok Hangi Bankanın Altın Hesabı Tercih Ediliyor ?

Araştırmalarımızın sonucuna göre en çok devlet bankalarının altın hesapları değerlendirilmektedir. Bunların başında Ziraat Bankası altın hesabı, özel bankalardan ise Garanti Bankası Altın Hesabı ve Kuveyt Türk altın hesapları tercih edildiğini gördük.

Altın Hesabı Kapatılmak İstendiğinde Nasıl Kapatılır ?

Eğer altın hesabını kapatmak istiyorsanız, altın hesabınızı diğer hesaplarınız gibi oldukça kolay bir şekilde kapatabilirsiniz. Öncelikle altın hesabınızı kapatabilmeniz için hesabınızda hiç altın bulunmaması gerekmektedir.

Hesabınızdaki tüm altınları güncel kur üzerinden nakite çevirerek hesabınıza aktarmalısınız daha sonra en basit ve pratik yöntem ile internet şubeniz üzerinden kapatabilirsiniz. Eğer bir internet şubesi kullanmıyorsanız. Bankanıza ait telefon bankacılığından ve banka şubelerindeki müşteri temsilcilerinden talep ederek basit bir şekilde kapatabilirsiniz.

Dini Açıdan Bankada Altın Hesabı Açmak Caiz Midir ?

Dini açıdan bakıldığında bankalarda altın hesabı açarak işletmek gelir elde etmek caiz midir? Bu sorunun cevabını en yetkili ağızdan dinlemek için konumuzun sonunda sizler için Diyanet İşleri Başkanlığının altın hesabı hakkında yapmış olduğu açıklamayı bulabilirsiniz. Fakat burada önemli olan bir husus vardır ki, sarf olarak geçen altın da alım ve satım nakit olarak yapılması gerekmektedir.  Daha fazla detayı videomuzda bulabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
rotatif kredisi özellikleri
BCH Kredisi Nedir ? Rotatif (BCH) Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Bizim bildiğimiz standart ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve...

emeklilere faizsiz maaşının 10 katı kredi
Emekliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir ? ( 10 Maaş Kredi )

Geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin biraz olsun rahat nefes...

x