finanskredirehberi.com

Anasayfa > Bankalar > En Avantajlı Altın Hesabı Açan Bankalar (5 BANKA)

En Avantajlı Altın Hesabı Açan Bankalar (5 BANKA)

Tarih: 25.04.2018
Güncel: 04.12.2019
altın hesabı nasıl açılır

Günümüzde birikim yapmak istediğimizde aklımıza ilk gelen fikirler USD ve EUR biriktirerek karlı bir birikim sağlamaktır. Fakat son dönemde giderek çoğalan ve bankaların ve finans kurumlarının da çeşitli kampanyalar yaptığı altın hesapları ortaya çıkmıştır. Bu makalemizde altın hesabı açan bankalar ve yanı sıra en avantajlı altın hesabı hangi bankada sorularının yanıtlarını arayacağız.

Daha önce elimizde bulunan altınlarımızı genellikle herhangi bir bankada kasa kiralayarak bu kasanın içerisinde güvenli olarak saklayabiliyorduk halada devam ediyor, fakat altın hesaplarının ortaya çıkması ile birlikte bankaların kiralık kasalarına hem ücret ödemiyoruz hem de altın hesaplarından istediğimiz vakit internet şubesi aracılığı ile de altın alabiliyor ve bozdurabiliyoruz. Bu büyük kolaylık olan Altın hesabı nedir? aşağıdaki yazımızda detaylıca inceleyeceğiz

Altın Hesabı Ne Demek ?

Altın hesabı, birikimlerini bankalarda değerlendirenlerin gerek elinde bulunan altınları gerekse altın alarak birikim sağlamaları için bankalar tarafından açılan hesaplara denir. Gerçek kişilerin yanı sıra kurumsal piyasaya da çalışan kobilerin de yatırım araçları arasında altın hesabı bulunmaktadır.

Hangi Kıymetli Takılar Altın Hesabına Yatırılabilir, Altın Hesapları Nasıl Açılır?

Genellikle vatandaşlar ellerinde bulunan çeyrek altın, tam altın, bilezik, yüzük, küpe, de dahil tüm işlenmiş altınlar için altın hesabı açabilirler. Genelde bankaların altın günleri adı altında belli günleri bulunmaktadır. Bankalarda bu günlerde altın eksperleri bulunmaktadır. Altın hesabı açacak olan kişiler bu günlerde ziynet eşyaları ile birlikte giderler ve bankadaki altın eksperi altınların değerini belirler. Bu tutarda kişiye altın hesabı açılır ve altın değerinde işlem görmeye başlar.

Bankalar bu tutar üzerinden altın hesabı olan kişiye ayrıca faiz avantajı da sunuyor. Hem altın hesabı ile altınlar değerlenirken hem de tüm toplam değer üzerinden faiz geliri sağlamış oluyorlar.

Altın Hesabının Avantaj ve Dezavantajları

Altınlarınızın evde yastık altında veya bankada durmasının ne gibi bir avantajı ve dezavantajı var zaman zaman kendinize sormuş olabilirsiniz. Bizlerde bu soruyu kendimize sorduk ve sizler için araştırarak sonuçları paylaşmak istedik.

Altın Hesabı avantajları

 • Altın hesabında yatırım yapmak isteyenlere, bankada açtırdıkları Altın Hesaptan toplam tutar üzerinde faiz işletiyor. Hem altın değerleniyor hemde faiz getirisi sağlıyor.
 • Yastık altında duran altınların çalınma, yıpranma gibi durumları olmayarak riskten uzaklaşmış oluyorlar.
 • Daha önce kiralık kasalarda saklanan altınlar için bankaya yıllık ya da aylık ödenen kira olmuyor.

Altın Hesabı dezavantajları

 • En etkileyen dezavantaj altın fiyatlarında zaman zaman oluşan dalgalanmalarda kişiler altın hesaplarındaki altınlarını bozdurmak istemeleri halinde alış fiyatları ve satış fiyatları arasındaki önemli fark oluşumlarıdır.Alış ve satış arasındaki oluşan fark yatırım yapan kişinin aleyhinde oluyor.
 • Bir başka dezavanataj altın fiyatlarındaki ani artışlarda kişi altınları bozmak istediğinde, bankalar mesai saatleri dışında işlem yapamıyorlar.

Bu konumuzda altın hesabı açmanın faydalarını daha detaylı ele almıştık https://finanskredirehberi.com/5-cevapla-altin-hesabi-acmak-akillica-mi/ dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

avantajlı altın hesabi açan bankalar

Altın Hesabı Açmak İçin En İyi Ve Tercih Edilecek Bankalar 

 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Albaraka Türk
 • KuveyTürk
Ziraat Bankası Altın Hesabı Özellikleri
 • Biriken Vadesiz Altın Mevduat Hesaplarında olan altınlar, 1000-1000 saflıkta olan altınlar olup, Hesap açılırken ve alım ya da satım yapılırken fiziki altın kullanılmamaktadır.
 • Ödeme olarak ister periyodik ister haftalık, günlük yada aylık / 3 aylık yapabilirsiniz istendiği kadar ödeme yapılabilir herhangi bir sınır bulunmamaktadır.
 • Biriken Vadesiz Altın Mevduat hesabında verilen talimat isterseniz belli bir gram alımı şeklinde yada belli bir tutar şeklinde olabilir.Örneğin her ay 1 gram altın alınacaktır, yahut her ay 100 TL’ye tekabül eden  bir altın alınacaktır.
 • Hesabınızda para olmaması durumunda talimat iptal edilmeyecek olup, bakiye müsait olduğunda hesaptan tahsil edilerek altın alımı yapılacaktır. Sorular ile ilgili Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 0850 220 00 00 ile iletişime geçebilirsiniz.
Garanti BBVA Altın Hesabı Özellikleri
 • Türk Lirası olarak yada USD karşılığında gram olarak altın alım satım işlemi yapabilirsiniz.
 • Vadesiz Türk Lirası ya Dolar hesabınız ile yapacağınız altın alım ve satım işlemlerinde en az limit 1 gram olup en yüksek limit 3000 gramdır. Net Gram olarak hesaplanır.
 • Vadesiz Altın Hesabınızdan farklı bankalardaki tüm altın hesaplarınıza gram olarak altın havalesi yapabilirsiniz. Birikimli altın hesabı yada vadesiz altın hesabı olup olmaması etkilemiyor.
 • Vadesiz altın hesabında hesap işletim ücreti ödenmez. Sorularınız için Garanti BBVA çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. 444 0 333
Vakıfbank  Altın Hesabı Özellikleri
 • Vakıfbankın Altın Çağı Hesabında altın alım satım işlemleri 1 gram ve katları olarak yapılır.
 • Altın Çağı Hesabından herhangi bir masraf komisyon yada hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Altın Çağı Hesabında birikimlere faiz uygulanmamakta olup altın arttıkça hesaptaki paranızda artacaktır.
 • Altın Çağı Hesabı ile altın alış ve satış işlemlerinde avantajlı kur imkanı sağlamaktadır.
 • Altın hesabı ile ilgili tüm işlemleri ATM, İnternet Bankacılığından yapabilirsiniz.
En Çok Tercih Edilen Altın Hesabı Kuveyt Türk Bankası Ve Özellikleri

Kuveyt Türk bankası altın hesabı açan bankalar arasında öncelikte gelmektedir. Bankanın çok tercih edilmesinin sebebi altın hesabı olarak çok fazla seçenek sunmasıdır.Bankanın hizmetleri arasında altın cari hesapları altın toplama günleri, altına katıl hesap sistemiyle Türkiye’de faizsiz altın hesabı getirisi olan ilk hesaptır. Bu linkten https://www.kuveytturk.com.tr/bireysel/altin-bankaciligi/altin-hesaplari/altina-altin-katilma-hesabi bu konuda daha detaylı bilgi almanız mümkün.

Yine Bankanın ziynet altın hesabı olan ürünü ile altın günlerine getirdiğiniz ziynet eşyalarınız ve takılarınız 24 ayar karşılığında bankadaki hesaplarınıza yatırılmaktadır. Bu hesabı açabilmeniz için en az 10 gram altınınız olması gerekmektedir. Vade seçenekleri ise 3 yıl yada 1 yıl olarak tercih edilebilmektedir.

Kuveyt Türk Altın Toplama Günleri İçin : Tıklayınız

Kuveyt Türk’ten Altın Veren ATM (Bankamatik) Hizmeti

Bildiğiniz gibi bankamatik ve ATM’lerden sadece kağıt para çekilip yatırılabiliyor bazen bazı bankaların çeşitli ATM’lerinden döviz yatırılıp çekilebiliyor.Kuveyt Türk ATM’lerinden banka kartınızla veya kredi kartlarınız ile bu herhangi bir bankanın kredi kartı olabilir, gram altın alabilirsiniz.

 • En fazla günde 5 gram altın alabilirsiniz.
 • Kuveyt Türk kartı kullanırsanız 8 TL, diğer banka kartlarını kullanırsanız 10 TL komisyon ödersiniz.
 • Banka müşterileri TL veya Altın hesaplarından işlem yapabilirler.
 • Atm’lerden fiziki altın satışı seçeneğini seçerek işleme başlayabilirsiniz.
Garanti BBVA Hediye Altın Gönderme Nasıl Olur?

Özel günlerde sevdiklerinize hediye olarak altın gönderebilirsiniz. Garanti BBVA müşterisi olup olmaması farketmeksizin İsim-Soyisim ve Telefon bilgileri ile hediye altın gönderebilirsiniz. Herhangi bir ücret, komisyon alınmaz. İsteğe göre çeyrek yada yarım altın gönderilebilir.

Günlük hediye gönderme limiti 1.000 TL dir. Hediye altın gönderdiğimiz kişininde Altın hesabının bulunması gerekmektedir. Hediyenin kabulü en fazla 14 gün içerinde yapılmalıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
En Avantajlı Altın Hesabı Açan Bankalar (5 BANKA)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git