Valör Nedir ? Valör Nasıl Alınır ?

 

Bankalar tarafından birbirinden farklı alanda ve isim ile sunulan hizmetler olması ile birlikte, kullanılan onlarca farklı terim de ortaya çıkmıştır. Kredili ve vadeli işlemlerde kullanılan terimler ile vadesiz mevduatlarda kullanılan bu işlemlere baktığımız zaman, valör kavramı doğrudan karşımıza çıkacaktır.

Pekala Valör anlamı nedir önce bu konuya bakacak olursak, ilk olarak bu kavramın vadeli mevduat hesabı kullanıcılarını ilgilendirdiğinden söz edebiliriz. Bilindiği gibi vadeli mevduat hesaplarında, kişilerin birikimleri vade süresi boyunca değerlendirilmekte ve karşılığında banka tarafından kişilere faiz geliri sağlanmaktadır.

Valör kavramına burada baktığımızda, bankanın bizim paramızı alarak işleme başladığı ve başlangıç tarihi olarak da kayıtlara aldığı durum olarak açıklayabiliriz. Kredi hesapları için bu kavrama baktığımızda ise, valör tarihinin işlem yapılan günden bir sonraki gün olarak kayda alındığından söz edebiliriz.

valör nasıl alınır detaylı anlatım

Valör nedir diye araştırma yapan kişiler için, daha farklı örneklerle de bu durum açıklanabilecektir. Eğer çalışmış olduğunuz bankadan farklı bir banka hesabına EFT yapacaksanız ve bunun için de Cuma mesai sonrasında bir zamanda işlem emiri verirseniz, bu durumda yine valör kavramı karşınıza çıkacaktır. Çünkü, yapılacak olan EFT işlemi, mesai saati tamamlandığından dolayı hafta sonu yapılmayacak ve ilk Pazartesi günü bu işlem gerçekleştirilecektir.

İşlem emri verilmesine rağmen karşı tarafın hesabına geçmeyen para ise, hala bankanızın kasasında olacaktır. Bu da bankanın hala 3 günlük süre boyunca hesabınızı kullanacağı ve hafta sonu da Merkez Bankası’nın gecelik faizlerinde değerlendireceği anlamına gelmektedir.

Valör Nasıl Alınır ? Valör Hesaplaması Örneği

Yukarıdaki örnek için sayısal ifadelerle bir hesaplama yapacak olursak;

  • Şuan geçerli olan TC Merkez Bankası gecelik faiz oranının %7,75 olduğunu düşünelim. Bu oran, valör hesaplaması sırasında kullanacağımız ilk sayısal ifade olacaktır.
  • Eğer Cuma günü mesai saati bitiminden sonra farklı bir bankadaki hesaba EFT işlemi yapacak ve bu işlem için de 10 bin TL’lik işlem yapacaksanız, ilk olarak valör tarihini yani Pazartesi gününü beklemeniz gerekecektir.
  • EFT emri verildiğinden dolayı hesabınızdan düşülen 10 bin Türk Lirası, valör tarihi gelene kadar yine bankanızın kasasında kalacaktır.
  • 3 gün boyunca banka kasasında kalan ve Merkez Bankası’nın gecelik faizinde değerlenen bu para, %7,75’lik gecelik faiz oranı ile bankaya kazanç sağlayacaktır.
  • Gecelik faiz uygulandığında, valör tarihi gelene kadar bankanızın elde edeceği kazanç, vergiler düşüldükten sonra ortalama olarak 54 Türk Lirası olacaktır.
  • Vadesiz hesabınızdan yaptığınız bu para gönderme işleminde, 54 Türk Lirası tutar bankaya kazanç olarak sağlanırken, yapılan valör işlemlerinin binlerce olduğu düşünüldüğünde, bankanın bu işlem için çok fazla gelir elde ettiğini söyleyebiliriz.

valör getirisi hesaplama

Kimler Valör Alabilir ?

Valör nedir konusunda yukarıdaki örnekler son derece açıklayıcı olacaktır. Eğer bu kavramın beraberinde valör tarihi, valör hesaplaması ve valör alınması konusunda hala merak ettikleriniz varsa, öncelikle bireysel müşterilerin valör geliri elde edemeyeceğinden söz edebiliriz.

Bizler açtırmış olduğumuz vadesiz hesaplarda, paramızın güvenli bir şekilde saklanması ve hesap işletim ücreti alınmaması konusunda ısrarcı olurken, banka kasasında bulunan paramız, gecelik faizler ile bankamıza para kazandırmaktadır.

Bundan dolayı valör alma, doğrudan bankaya aittir. Ancak, valör geliri dışında, sizlerin de gecelik faiz oranlarından faydalanmanız mümkün olacaktır.

Bunun için de bankalarda sunulan vadeli mevduat hesaplarını kullanmanız gerekmektedir.Eğer bankada bir vadeli hesap açtırırsanız ve buradaki hesaba da paranızı yatırırsanız, bankanız size aylık olarak faiz getirisi sağlayacaktır.

Valör işlemi sonrasında kendi elde ettikleri karın çok daha altında bir kar sağlasalar da, yatırım bütçesi arttıkça kişilerin elde edeceği faiz getirisi de artacaktır. Bankaların vadeli mevduat hesaplarında bizlere sunulan faiz oranları ise, doğrudan Merkez Bankası’nın geçerli kıldığı gecelik faiz oranına bağlıdır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kayyum ataması ne demektir
Kayyum Nedir ? Kayyum Ne İş Yapar

Kayyum kelimesinin anlamı hukuki terimlere göre bir işin...

atm kartsız işlem yöntemleri
Bankamatiklerden Kartsız Para Çekme Yöntemleri

Sevgili takipçilerimiz artık günümüzde internetin girmediği sektör kalmadı...

x