Vefat Eden Anne Veya Babanın Borcu, Çocuklara Geçer Mi ?

 

Günümüz şartlarında artan ihtiyaçlar, tüketim mallarının fiyatlarını her geçen gün artış göstermesi ve bir takım problemler artık kredi kartlarının kullanımını bir hayli arttırmıştır. Devlet kredi kartının kullanılmasında her ne kadar bazı kısıtlamalar getirse de, vatandaşlarımız kredi kartıyla taksitli alışverişler yapmaya devam etmekte ve ödemelerini de kredi kartı yoluyla halletmektedir. Doğal olarak kredi kartı kullanıcı sayısı günden güne artış göstermiştir. Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde 30 milyonu aşkın kredi kartının bulunduğu tahmin edilmektedir.

Taksit gibi büyük bir avantajının olması da, vatandaşları bu ödeme aracına bir hayli çekiyor diyebiliriz. Manyetik çipin günü sloganıyla ortaya çıkan kredi kartları, gelire göre limitlendirilmekte ve bazı şartlara göre teslim edilmektedir. Bu şartların başında kredi notu, sigorta ve aylık net gelir gelmektedir. Bunlara ek olarak kredi kartı borcu mağdurları da günden güne artış göstermiş ve kredi kartından mağdur olan binlerce vatandaş ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında akıllara gelen önemli bir soru ise, kredi kartı borcu babadan oğula geçer mi yönündedir. Bunun farklı cevapları ve örnekleri olsa da, yazımızda detaylı olarak yer vereceğiz. Peki kredi kartı borcu ne olur, kredi kartı babadan oğula geçer mi, kredi kartı borcu gibi başlıkları detaylı olarak sizlere aktaralım.

Kredi Kartı Borcu Babadan Oğula ( Devir eder ) Geçer Mi ?

Kredi kartına sahip olan bir babanın borcunun olduğunu ve vefat ettiğini düşünelim. Peki bu durumda kredi kartı borcu babadan oğula geçer mi? Bu soru hakkında pek çok örnek ve farklı nedenler olmaktadır. Geçmiş dönemlerde bu borcun oğula kaldığı görülüyor. Yani banka borcunu oğuldan tahsil etmek için aramalar yapmaktadır. Yalnız babanın öldüğünü bankaya bildirirseniz eğer, banka sizlerden parayı tahsil edemez.

reddi miras nedir

Yani borcu bulunan kişi ölürse, sizlere kalmaz. Fakat burada önemli bir parantez açmak istiyoruz. Sizlere babanızdan bir miras kaldı ve sizler bu mirası kabul ettiniz diyelim. İşte burada bazı kurnaz bankalar devreye giriyor. Sizlerin kabul ettiği mirası işlemlerde gördükten sonra, borçları da sizlere bırakıyor. Yani sizler hem mirası, hem de borcu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Doğal olarak bankalar neredeyse 2-3 yıl bu durumu bekliyor ve sizlerin karşısına çıkıyor. Fakat sizlere kalan bir miras olmadığını düşünelim ve böyle bir durumda babanızın borcu sizlere kalmaz.

Babadan Borç Kalan Mirası Reddetme

Yukarıda dabahsettiğimiz gibi babanızdan yüklü mal mülk kalmamışta borç kalmış ise burada yapmanız gereken önemli bir husus var. Eğer babanızdan para veya değerli gayrimenkul ve benzeri malvarlıkları kalmış ise ve siz bu mirası kabul etmiş iseniz otomatik olarak varlıkları gibi borçlarınıda kabul etmiş oluyorsunuz. Dolayısı ile öldükten hemen sonra veya daha sonra çıkabilecek tüm borçlarından sorumlu olacaksınız demektir.

Bu durum aşılamaz mı, eğer zamanında düşünerek mirası reddetmek ister ve mirası red ederseniz, bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat tam tersi şekilde kalan tüm mirası alır ve borçlarıda üstlenir iseniz artık hukuken doğabilecek tüm kredi, kredi kartı borcu ve diğer borçlardan birinci derecede meshul olacaksınız.

Vefat Eden Anne Veya Babanın Borcundan Dolayı Çocuklara Haciz Gelir mi ?

Vefat eden babanın borcu olduğu için haciz gelir mi, sorusunu da duyuyor gibiyiz. Aslında yukarıda cevap verdiğimiz sorunun aynı cevabını sizlere vermek istiyorum. Eğer ki sizlerin belgeler ile tüm mirasları kabul ettiğinizi görürler, borçları da kabul ettiğinizi sayarlarsa, sizlere borç ödenmediği için haciz gelebilir.aile büyüklerinden kalan borçlar

Doğal olarak babanız vefat ettikten sonra alacaklarınızı ve borçlarını detaylı olarak kontrol etmenizi ve herhangi bir hukuki sorun var mı diye onay almanızı önermekteyiz. Bunun gibi binlerce örneğin olduğunu internet üzerinde, forum sitelerinde ve kaynaklarda bulabilirsiniz.

Redd-i Miras Yaparak Kalan Borçlardan Kurtulabilir Miyim ?

Bu sorunun cevabını şu şekilde vermek gerekir “redd-i miras” geniş bir konudur. Fakat vefat eden Anne veya Babadan kalan borçları redd-i miras işlemini uygulayarak reddedebilir ve kabul etmeyebilirsiniz. Burada önemli olan husus reddi miras başvuru süresidir. İlgili kanunun 605. maddesinde yer alan bilgiye göre mirasın reddi için yapılacak başvuru süresi 3 ay ( 90 gün ) olarak belirtilmiştir.

Miras bırakılan kişinin Anne veya Babasının vefatından sonraki 3 ay gün içerisinde başvurusunu yapmış olması gerekmektedir.Bu süreci kendiniz yürütebileceğiniz gibi avukatlık bürolarından da destek isteyebilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
kredi kartı aidatı yasal mı
Kredi Kartı Aidatı Yasal mı, Nasıl Geri alınır ?

Kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen ödeme...

kredi kartı bloke kaldırma
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Günlük alışverişlerde kullanılan kredi kartları zamanla nakit paraların...

x