Vekaletle başkasının adına kredi çekilir mi veyahutta vekaletle kredi nasıl çekilir sorusu en bize çok soruluyor bu yüzden bu konuya açıklık getirmek istedik. Gün geçtikçe bankalar kredi vermenin yollarını kolaylaştırıyor. Dijital ortamın oldukça hareketli olduğu son zamanlarda kredi avantajlarını yanında getiriyor. Bu kolaylıklar kredi almanın birbirinden farklı seçenekleri ve yollarını bizlere sunuyor. Kimi zaman bankalardan kredi çekemeyenler bireyler ihtiyaç doğduğu anda krediyi başkasının adına çekip çekememe konusunda ikilemde kalıyor. Aslında yasal bir yol olan “vekaletle kredi” kullanımı nasıl oluyor, vekaletle kredi çekilir mi, bu konumuzda siz değerli ziyaretçilerimize açıklamaya çalışacağız.

Bankalar kredi çekemeyecek durumda veya yurt dışında olan kişilere vekâlet yoluyla kredi verebilir. Krediyi alacak kişilerin ilk olarak vekâlet vermeleri gerekir. Vekâlet işlemleri Noter’de yapılır. Şimdi vekaletle kredi çekilebilir mi, konumuzu detaylarıyla ele alalım.

Başkasının İsmi İle Kredi Çekme Nasıl Olur?

Yurt dışında olup Türkiye’ye gelemeyen veya herhangi bir hastalıktan dolayı kredilerini çekemeyen kişiler Noter’e gidip Noter imzasının da yer aldığı vekâlet belgelerini vermeleri gerekir. Krediyi alacak vekilin açık kimliğini belirtmesi gerekir. Ayrıca vekâlette krediyi alacak kişinin her koşulda kredi başvurusu yapabilme ve kredi çekebilme durumlarına sahip olduğu belirtilmelidir.

Vekaletle Kredi Çekilebilen Bankalar Hangileridir?

Bankaların İnternet şubeleri sayesinde kredi alacak kişilerin internet üzerinden kredi başvurusunda bulunup başvuru işlemleri onay aldıktan sonra vekil gösterilen kişi bankaya giderek krediyi alabilir. Aşağıda internet üzerinden vekaletle kredi alınabilen bankaların listesi sıralanmaktadır;

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Akbank
 • Odeabank
 • Bank Pozitif
 • Yapı Kredi
 • HSBC
 • Halkbank

İnternetten Kredi Başvurusu Yapma

İnternet üzerinden kredi başvuru işlemleri yapılmadan önce kredi karşılaştırma işlemi yapılır. Google üzerinden kredi karşılaştırma işlemi yapılarak en uygun faiz oranı sunan bankalar tercih edilmelidir. Hangi bankadan kredi alınacak ise o banka seçildikten sonra bankanın resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır.

Sitede online kredi bulunduktan sonra gereken bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bütün işlemlerden sonra kredi başvuru işlemi tamamlanır. Kredi başvuru sonucunu bazı bankalar anında açıklarken bazıları ise 1-2 gün sonra açıklayabilir.

Vekaletle Kredi Başvuru Ve Onay Süreci

Kredi onay işleminin çabuk yapılması için vekâlet veren kişinin vekâlet süresini net bir şekilde belirtmesi gerekir. Çünkü ilerleyen zamanda süresi belli olmayan vekâletlerde, vekâlet veren kişilerin bilgisi dışında karşı tarafın adına kredi başvurusu yapılarak ve kredi çekilerek kişiler çok zor durumda kalabilir. Bu yüzden kişiler vekâlet verirken kime vekâlet verdiğini ve vekâleti ne kadar süre için verdiğini bildirmelidir.

Vekaletle Kredi İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Vekâlet yoluyla kredi başvurusu onaylanan kişilerden bankalar, kredi için gerekli olan evrak ve belgeleri talep eder. Aşağıda bankaların talep ettiği belgeler şu şekildedir;

 • Hem vekil hem de vekil tayin eden kişinin kimlik fotokopileri,
 • Vekâleti veren kişinin ikamet ettiği adresin belgeleri,
 • Gelirlerin gösterildiği belge talep edilir.

Ayrıca yukarıda belirtilen belgeler dışında vekilin adres bilgileri, vekilin gelir durumunu gösteren belge ve vekilin kefilliliği de istenilir.

başkası ismine kredi nasıl çekilir

Kredi Başvuru Araçları

Kredi başvurusunda bulunmak isteyenler birçok kanalları kullanarak başvuru işlemlerini yapabilir. Aşağıda kredi başvurusunda kullanılan kanallar ile ilgili bilgiler yer alır;

 • İnternetten Kredi Başvurusu: Kredi başvurusunda kullanılan en kolay yöntemlerden birisi internet üzerinden başvuru yapmaktır. Kredi almak istenilen bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak kredi başvuru işlemleri tamamlanır. Sitede ekrana gelen kısma kredi başvurusu için çekmek istenilen rakam,  vade oranı, kredi aylık ve toplam ödemeyi seçip “başvur” butonuna basılmalıdır. Daha sonra kredi başvuru işleminin sonucu öğrenilir.
 • SMS İle Kredi Başvurusu: Bankaların şubesine gitmeye gerek kalmadan SMS ile kredi başvurusunda bulunulur. Bankanın sitesinde kayıtlı olan cep telefon numarasından kredi başvurusu için bankanın belirttiği numaraya kısa mesaj atarak başvuru işlemleri yapılabilir. Ayrıca kredi başvuru işleminden hemen sonra kredinin alınıp alınmayacağı anında öğrenilir. Vatandaşlar göndermiş oldukları numaranın bankaya ait olduğunu iyi öğrenmeleri gerekir. Çünkü bankalar hiçbir zaman SMS ile kredi başvurusunda şifre ve T.C. kimlik bilgilerini istemez.
 • Mobil Uygulamalar Aracılığı İle Kredi Başvurusu: Mobil bankacılık uygulaması sayesinde vatandaşlar, bankaların mobil uygulamalarını cep telefonlarına yükleyerek kredi faiz oranlarını, vadesini ve geri ödeme rakamlarını öğrenebilir. Vatandaşlar krediler hakkında bilgi edindikten sonra kolay bir şekilde kredi başvuru işlemlerini yapar.
 • Banka Şubeleri: En güvenli kredi başvurusunun yapıldığı yollardan birisi de bankanın şubesine giderek bireysel bankacılık görevlisi ile kredi başvuru işlemlerinde bulunmaktır. Vatandaşlar, bireysel bankacılık görevlisinden kredi oranları ve vadeler ile ilgili bilgiler edindikten sonra başvuru için istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde doldurarak kredi başvuru işlemlerini tamamlayabilir.
 • ATM’den Kredi Başvurusu: Vatandaşlar, kredi alabilmek için bankaların ATM’lerinden de kredi başvuru işlemlerini yapabilir.

Başkasının Adına Bankacılık İşlemlerinin Yapılması (AVANTAJ Ve RİSKLERİ)

Başkasının banka veya kredi kartlarını kötüye kullanılma suçu, bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi çağdaş iletişim araçları veya pos makinesi gibi alışveriş araçlarının elektronik ortamda kullanılması sonucunda meydana gelen suç olarak bilinir. Aşağıda banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu üç türden işlenmektedir;

 • Başkasına ait gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması,
 • Sahte banka veya kredi kartı üretmek, satmak, devretmek, satın almak veya kabul etmek,
 • Sahte bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlamak gibi suçlar olarak üçe ayrılır.

Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Vekâlet İle Kredi İmkanı

Yurtdışında ikamet eden kişilerin vekâlet verebilmeleri için Türkiye’ye dönmelerine ihtiyaç yoktur. Vekâleti verecek kişi yurtdışında yaşıyor ise vekâleti verebilmesi için Türk Konsoloslukları’na müracaat etmesi gerekir.

Türk vatandaşı olunduğu takdirde herhangi bir konsolosluklardan vekâlet verilebilir. Konsolosluklar ve Noterler işlemler sırasında T.C. kimlik numaraları isteseler de kimi zaman vekil olan kişinin kimlik fotokopisini de işlemler için isteyebilir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir