finanskredirehberi.com

Visa Card Ve Master Card Arasındaki 5 Temel Fark

Tarih: 05.11.2018
Güncel: 08.12.2018

Cüzdanımızdaki bir çok kredi kartı ve banka kartının üzerinde VİSA ve MASTERCARD ibarelerini görüyoruz. Peki, bu logoların anlamlarını ve içeriğini hiç merak ettiniz mi? Bu makalemizde Visacard ve Mastercard arasındaki farklar nelerdir, bunu inceleyeceğiz.

Master Card ve Visa kartları arasındaki farklar ile alakalı özellikle son dönemde oldukça fazla araştırma yapılmakta, bu yönde kartların kendine ait özellikleri de masaya yatırılmaktadır. Öncelikle dünyada halen %87 oranında nakit para kullanıldığını düşünürsek kredi kartları ve banka kartlarının kullanımlarının daha da arttırılması hususunda dünyanın lider kredi kartı şirketlerinin başında gelen Visa ve Mastercard ile alakalı ayrıntılara tam olarak hâkim olunması gerekmektedir.

Visa Card Ve MasterCard Nedir, Ne İşe Yarar?

Visa Card Ve MasterCard birbirinden farklı iki adet finansal kuruluş olmakla beraber kullanıcılarının banka ve kredi kartlarıyla ödeme yapmalarına imkân tanıyan bir sistem olarak da isimlendirilebilir. Aslında sanılanın aksine ülkemizde bu yönde sadece Visa Card Ve MasterCard değil; American Express, Discover ve Diners Club kartları bulunuyor olsa da Visa ve Master Card kullanım oranı ülkemizde %93’ün üzerinde olmakla birlikte dünyada bu oran %72’dir.

Bu da dünya genelinde hem Visa Card hem de MasterCard’ın kullanılmadığı üye işyeri ya da ATM’nin yok denecek kadar az olması anlamına gelmektedir. Rakamsal olarak de açıklanacak olursa dünya genelinde her iki finansal kuruluşa ait kredi kartı ya da banka kartlarının kullanıldığı ATM sayısı 2.3 milyonun üzerindeyken üye işyeri sayısı 2017 verilerine göre 245 milyonun üzerindedir.

Visa Card Ve MasterCard Arasındaki Farklar

Her birinin benzer özellikleri daha fazla olsa da kendine ait farklı özelliklere sahip olduklarından da bahsedilebilir. Kartların kullanım amaçları sadece alışveriş yapma ve ATM’den para çekmek olarak açıklanırsa her iki kartın aynı özelliklere sahip olduğu görülebilir. Visa Card Ve MasterCard arasındaki farklar aralarındaki rekabet daha çok müşteriye ulaşmak için yaptıkları kampanyalarda saklıdır. Bu kampanyalar genelde;

 • Firma özelinde indirim kampanyaları şeklinde olmaktadır.

Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta kampanyaların Visa ve MasterCard firmaları tarafından bankalardan bağımsız olarak yapılmalarıdır. Yani kendine has program ve ayrıcalıkları bulunan Visa ve Mastercard;

 • Yeni müşterilere ulaşmak
 • Daha fazla alanda etkin hizmet göstermek
 • Mevcut müşteri portföyünü genişletmek
 • Güncel kampanyalar düzenleyerek bilinebilirlik ve farkındalıklarını üst düzeyde tutmak
 • Müşterilerin banka ya da kredi kartı kullanım algılarını etkilemek için bankalardan bağımsız olarak değişik kampanyalar yapmaktadır.

masterpass özellikleri

Visa Card Ya Da Mastercard Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Visa Card ile MasterCard arasında yapılan tercihleri etkileyen temel hususlara bakıldığında, her iki kartın kullanımı için karar verilmesinin üç temel noktasının bulunduğu görülmektedir.

 • Kartların kabul edilme noktaları
 • Kartların kullanım avantajları
 • Ayrıcalıklı programlar bu üç temel nokta olarak ön plana çıkmaktadır.
Visa Card ve MasterCard Kabul Oranı

Türkiye açısından bakıldığında ülke genelindeki tüm işletme ve ATM’lerde hem Visa hem de Mastercard’ın eksiksiz olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu yönde her iki firmanın Türkiye için yaptığı kampanyaların hem süre hem de nitelik olarak da aynı seviyede olduğu görülmektedir.

Burada Türkiye haricindeki Visa Card ve MasterCard’ın yurtdışındaki kullanım alanlarına bakmak gerekmektedir. Aynı Türkiye’de olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de hem Visa Card hem de MasterCard kullanım alanı %98’in üzerinde olmakla beraber dünya genelindeki yüzdeler bakımından da Visa Card’ın %72.2, MasterCard’ın da %72.7 kullanım alanına sahip olduğu görülmektedir. Visa’nın kullanıldığı işletme sayısı 28 milyon, Mastercard’ın kullanıldığı işletme sayısı da 29 milyon civarındadır.

Visa Card ve MasterCard Avantajları

Visa ve MasterCard kampanyaları incelendiğinde birbirlerinden pek de farklı olmadıkları kolaylıkla söylenebilir. Bu noktada yıllık periyotlar halinde hem Visa hem de MasterCard’ın benzer kendine özel kampanyaları ve avantajlarından söz etmek mümkündür. Burada her iki finansal kuruluşun müşterilerine sunduğu avantajların ayrı ayrı detaylı olarak incelenmesi fayda sağlasa da temel olarak birbirlerine karşı pek artı ya da eksilerinin olmadığı belirtilebilir.

Visa Card ve MasterCard Ayrıcalıklı Programları

Her iki kart programları incelendiğinde 2018 yılı için göze çarpan bazı noktalar bulunmaktadır. Son dönemin en çok dikkat çeken hizmet ayrıcalıklardan birini sunan World Elite Mastercard ve Platinum Mastercard ürünleriyle seyahatlerde sunduğu özel hizmetlerin yanında concierge hizmetiyle de ön plana çıkan MasterCard yanında özellikle şık restoranlarda sağladığı özel sürpriz ve indirimlerle adından sıkça bahsettirmeyi başarmaktadır. Burada kullanıcılar için üzerinde durulması gereken nokta kartların kullanım ağlarının geniş olmasıdır.

Aynı zamanda her iki kartın altyapılarının aynı olduklarından söz edilebilir.

Visa Ve Mastercard Arasındaki 5 Temel Fark Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği üzere Visa ve Mastercard arasında oldukça belirgin farklar bulunmasa da temel farklılıkların tüketiciler tarafından farkedilmeyen operasyonel detaylarda saklı olduğu söylenebilir.

 • Mastercard kullanıcılarına çip ve CO-Branding teknolojisi sağlanırken, Visa Card’ın ayrı bir ödeme sistemi olduğundan bahsedilebilir.
 • Her iki karta uygulanan faiz oranları dönemsel olarak önemli farklılıklar içerebilir.
 • Visa ve MasterCard hangi bankanın sorusunun cevabı da her iki kart arasındaki en önemli farklılıklardan biridir. MasterCard 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir
 • finans şirketi olarak ön plana çıkarken, Visa Card ise Visa Europe adıyla 2004 yılında kurulan Avrupalı bir şirkettir.
 • Kartların belki de en büyük farklılıkları taşıdıkları logolardır. Her iki kartın da kemikleşmiş anlamda kendine has logoları vardır.
 • Mastercard’ın daha sportif, Visa Card’ın da daha resmi bir havasının olduğu söylenebilir.

Mastercard İçin Daha Fazla Detaylı Bilgiye buradan : https://www.mastercard.com.tr/tr-tr/about-mastercard.html

Visacard İçin Daha Fazla Bilgiye İse Buradan : https://www.visa.com.tr/

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Visa Card Ve Master Card Arasındaki 5 Temel Fark
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
parite ne demek
Dolar Euro Paritesi Ne Demek?

Parite, para çiftlerine verilen isimdir. Diğer bir değişle...

x