finanskredirehberi.com

Anasayfa > Finans > Visa Kart Ve Master Kart Arasındaki Farklar! [5 TEMEL FARK]

Visa Kart Ve Master Kart Arasındaki Farklar! [5 TEMEL FARK]

Tarih: 14.02.2020
Güncel: 15.02.2020
visa kart ve master kart arasındaki farklar

Visacard ve Mastercard arasındaki farklar nelerdir, bunu inceleyeceğiz. Visa kart ve master kartlar cüzdanımızdaki bir çok kredi kartı ve banka kartının üzerinde VİSA ve MASTERCARD ibarelerini görüyoruz. Peki, bu logoların anlamlarını ve içeriğini hiç merak ettiniz mi? Bu makalemizde

Master Card ve Visa kartları arasındaki farklar ile alakalı özellikle son dönemde oldukça fazla araştırma yapılmakta, bu yönde kartların kendine ait özellikleri de masaya yatırılmaktadır. Öncelikle dünyada halen %87 oranında nakit para kullanıldığını düşünürsek kredi kartları ve banka kartlarının kullanımlarının daha da arttırılması hususunda dünyanın lider kredi kartı şirketlerinin başında gelen Visa ve Mastercard ile alakalı ayrıntılara tam olarak hâkim olunması gerekmektedir.

Visa Card Ve MasterCard Nedir, Ne İşe Yarar?

Visa Card Ve MasterCard birbirinden farklı iki adet finansal kuruluş olmakla beraber kullanıcılarının banka ve kredi kartlarıyla ödeme yapmalarına imkân tanıyan bir sistem olarak da isimlendirilebilir. Aslında sanılanın aksine ülkemizde bu yönde sadece Visa Card Ve MasterCard değil; American Express, Discover ve Diners Club kartları bulunuyor olsa da Visa ve Master Card kullanım oranı ülkemizde %93’ün üzerinde olmakla birlikte dünyada bu oran %72’dir.

Bu da dünya genelinde hem Visa Card hem de MasterCard’ın kullanılmadığı üye işyeri ya da ATM’nin yok denecek kadar az olması anlamına gelmektedir. Rakamsal olarak de açıklanacak olursa dünya genelinde her iki finansal kuruluşa ait kredi kartı ya da banka kartlarının kullanıldığı ATM sayısı 2.3 milyonun üzerindeyken üye işyeri sayısı 2017 verilerine göre 245 milyonun üzerindedir.

Visa Card Ve MasterCard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her birinin benzer özellikleri daha fazla olsa da kendine ait farklı özelliklere sahip olduklarından da bahsedilebilir. Kartların kullanım amaçları sadece alışveriş yapma ve ATM’den para çekmek olarak açıklanırsa her iki kartın aynı özelliklere sahip olduğu görülebilir. Visa Card Ve MasterCard arasındaki farklar aralarındaki rekabet daha çok müşteriye ulaşmak için yaptıkları kampanyalarda saklıdır. Bu kampanyalar genelde;

 • Firma özelinde indirim kampanyaları şeklinde olmaktadır.

Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta kampanyaların Visa ve MasterCard firmaları tarafından bankalardan bağımsız olarak yapılmalarıdır. Yani kendine has program ve ayrıcalıkları bulunan Visa ve Mastercard;

 • Yeni müşterilere ulaşmak
 • Daha fazla alanda etkin hizmet göstermek
 • Mevcut müşteri portföyünü genişletmek
 • Güncel kampanyalar düzenleyerek bilinebilirlik ve farkındalıklarını üst düzeyde tutmak
 • Müşterilerin banka ya da kredi kartı kullanım algılarını etkilemek için bankalardan bağımsız olarak değişik kampanyalar yapmaktadır.

visa kart özellikleri ve visa kart özellikleri

Visa Ve Mastercard Arasındaki 5 Temel Fark Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği üzere Visa ve Mastercard arasında oldukça belirgin farklar bulunmasa da temel farklılıkların tüketiciler tarafından farkedilmeyen operasyonel detaylarda saklı olduğu söylenebilir.

 • Mastercard kullanıcılarına çip ve CO-Branding teknolojisi sağlanırken, Visa Card’ın ayrı bir ödeme sistemi olduğundan bahsedilebilir.
 • Her iki karta uygulanan faiz oranları dönemsel olarak önemli farklılıklar içerebilir.
 • Visa ve MasterCard hangi bankanın sorusunun cevabı da her iki kart arasındaki en önemli farklılıklardan biridir. MasterCard 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir
 • finans şirketi olarak ön plana çıkarken, Visa Card ise Visa Europe adıyla 2004 yılında kurulan Avrupalı bir şirkettir.
 • Kartların belki de en büyük farklılıkları taşıdıkları logolardır. Her iki kartın da kemikleşmiş anlamda kendine has logoları vardır.
 • Mastercard’ın daha sportif, Visa Card’ın da daha resmi bir havasının olduğu söylenebilir.

Visa Card Ya Da Mastercard Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Visa Card ile MasterCard arasında yapılan tercihleri etkileyen temel hususlara bakıldığında, her iki kartın kullanımı için karar verilmesinin üç temel noktasının bulunduğu görülmektedir.

 • Kartların kabul edilme noktaları
 • Kartların kullanım avantajları
 • Ayrıcalıklı programlar bu üç temel nokta olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu 3 hususa dikkat ederek tercihinizi yapabilirsiniz.

Mastercard İçin Daha Fazla Detaylı Bilgiye buradan : https://www.mastercard.com.tr/tr-tr/about-mastercard.html

Visacard İçin Daha Fazla Bilgiye İse Buradan : https://www.visa.com.tr/

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Visa Kart Ve Master Kart Arasındaki Farklar! [5 TEMEL FARK]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ek iş fikirleri video
Evde Oturan Bayanlara İş İmkanı [Para Kazanma]

Evde Oturan Bayanlara iş imkanı için aşağıdaki sıralayacağımız...

internetten para kazanma yolları
İnternetten Para Kazanma Yol Ve Yöntemleri [Online İş]

İnternetten para kazanma, her geçen gün internet kullanıcı...

evde çalışarak para kazanma
Evde Çalışarak 7 Adet Para Kazanma Yöntemi Nelerdir?[EK İŞ]

Evde çalışarak para kazanma yöntemi artık çok kullanılan...

x