Yanlış hesaba para yatırma durumunda ilk akla gelen soru paramı nasıl geri iade alabilirim oluyor bu yüzden bu makalemizde buna yer vereceğiz. Günümüzde bankacılık işlemleri arasında en çok yapılanlardan biride para gönderme işlemidir. Para gönderme işlemlerinde IBAN kullanma zorunluluğu getirilmiş olsa da yine de hesap numarası üzerinden de para gönderme işlemi yapılabilmektedir. İster hesap numarası isterse de IBAN numarası kullanılsın yapılan para transferi işlemlerinde bu hesap bilgilerinin doğru girilmesi para gönderen kişinin kendi sorumluluğu altındadır. Bu nedenle işleme onay vermeden önce isim bilgileri mutlaka sorgulanmalıdır.

Bizlerde bu yüzden bu makalemizde yanlış hesaba para yatırdım nasıl geri alabilirim ve ne yapmalıyım sorularına cevap arayacağız. Kişiler böyle bir durum karşısında ilk olarak yaptığı araştırma, hatalı yaptığım havaleyi geri alabilir miyim, hesabıma yanlışlıkla para yatmış ve sebepsiz zenginleşme konusunda bilgiler edinmek istemektedir.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Ne Yapmalıyım ?

Ne yazık ki yanlış hesaba gönderilen para geri alam işlemlerinde bankalar hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmemektedir. Yani yolladığınız para yanlışlıkla bir başkasının hesabına geçmişse banka hiçbir şekilde bu yanlış para gönderme işleminin iptalini gerçekleştirmez. Çünkü para karşı tarafın hesabına geçtiği anda artık bu hesap sahibinin olarak kabul edilir ve hesap sahibinin onayı olmadan bankanın bu parayı geri çekmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Yapmış olduğunuz havale ya da EFT gibi para gönderme işlemlerinin geri çekilmesi ancak hatalı hesap sahibinin onayına bağlıdır. Paranın hesaptan çekilmediği ve hesap sahibinin onay verdiği durumlarda para direkt olarak iade edilir. Yani hesabına yanlışlıkla para gönderilen kişiler bankanın talebini olumlu karşılarsa hemen para banka tarafından hatalı para gönderen tarafa geri iadesi gerçekleştirilebilir. Tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi PTT yanlış hesaba para gönderme işlemlerinde de aynı kurallar uygulanmaktadır.

Yanlış Hesaba Hatalı Gönderilen Havale ve EFT Nasıl İptal Edilir ?

Bankalar arasında gerçekleştirilen para transferlerine EFT adı verilmektedir. Elektronik Fon Transferi kelimelerinin birinci harflerinden oluşturulan bir kısaltma olan EFT işleminde para transferi anında hesaba geçmediği için durumun hemen fark edilmesi durumunda işlem iptali yapılabilmektedir. Yani para karşı tarafın hesabına geçmeden durum fark edilirse bu durumda hatalı para transferi iptali yapılabilmektedir.

Ancak paranın hesaba aktarılması durumunda iptalin yapılması ancak hesap sahibinin onayı ile gerçekleştirilir. Hesap sahibinin işleme onay vermediği durumda bankanın yapabileceği hiçbir yatırım yoktur.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Nasıl Geri Alabilirim ?

Ne yazık ki yanlış İBAN a para gönderme işlemlerinde de paranın geri alınması hatalı paranın gönderildiği hesap sahibinin onayına bağlıdır. Hesap sahibi bankanın parayı geri çekme talebine olumlu yanıt vermezse banka hiçbir şekilde parayı geri çekme hakkına sahip değildir. Bu durumda yanlış para gönderen kişinin tek çıkar yolu mahkeme aracılığı ile parasını geri almaya çalışmaktır.

Ne yazık ki ülkemizde ki hukuk sistemi son derece yavaş işlediği için bu süreç son derece uzun sürmekte paranın alınması oldukça uzun bir sürece yayılmaktadır. Yanlış hesaba para gönderen kişi karşı tarafın bu parayı iade etmeyi kabul etmemesi durumunda sebepsiz zenginleşme davası açarak bu parayı geri alma hakkına sahiptir.

EFT İle Yanlış Hesaba Para Gönderdim Geri Çekebilir Miyim?

Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişti özellikle bankalar şubeler üzerindeki yükü atabilmek için havale ve EFT işlemlerini mobil cep şubeleri ile cep telefonlarından yapılmasının önünü açmıştır. Tabi işlemler bu kadar basitleşince gönderilen paralar, havlaleler de yanlışlık yapılabiliyor ve hatalı hesaplara gönderilebiliyor. Bu konuda çoğu kişiler yanlış gönderilen EFT ve havale nasıl geri çekilir veya iptal edilir bilmiyor olabilir.

yanlış hesaba para yatırma

Eğer yaptığınız para gönderme işlemi bir havale veya EFT işlemi ise ve siz bu işlemi telefon bankacılığı kullanarak veya şube aracılığı ile yapıyorsanız hata olma oranı oldukça düşüktür. Çünkü telefon bankacılığında verdiğiniz bilgileri müşteri temsilcisi sizlere doğrulatarak yapmaktadır. Bu yüzden havale ve eft işleminizin yanlış ve hatalı gitmesi oldukça düşük bir ihtimaldir.Fakat cep telefonu veya masaüstü bilgisayarınızdan internet ortamında yapacağınız EFT işlemlerinin ve havale ile para gönderme işlemlerinin yanlış olması durumda, vermiş olduğunuz kişi adı yanlış ise gönderilen para tekrar hesabınıza iade edilmektedir.

İlgili Makale : Cebe Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Eğer gönderdiğiniz EFT işleminde hiçbir hata yok ise ve EFT geri çekme işlemi başlatmak istiyorsanız, acil olarak müşteri temsilcilerine ulaşarak eft geri çekme talebinizi eft’nizin hatalı yapıldığını söyleyebilirsiniz. Müşteri hizmetleri bu olayı ve sizin talebinizi kayda alarak Eft gönderilen hesap sahibi ile iletişime geçerek böyle bir eft bekleyip beklemediğini sorar ve aksi halde eft işlemnizi iptal edebilir.

Fakat gönderdiğiniz EFT karşı şahsın hesabına geçmiş ise burada kişi ile irtibata geçerek hatalı gönderilen paranın iadesini EFT geri çekme işlemini talep edebilirsiniz. Ancak kişinin rızası olması halinde kişi size paranızı iade edebilir. Yanlış havale geri çekme işlemlerinde de aynı prosüdür uygulanmaktadır.

hatalı para transferi

Hesabıma Yanlışlıkla Para Yatmış İade Etmezsem Ne Olur?

Hesaplarına yanlışlıkla para yatırıldığını fark eden kişilerin kesinlikle bu parayı çekmemeleri önerilir. Özellikle de çekilen parayı geri ödeme imkânınız bulunmuyorsa bu durumda parayı çekmeniz ilerleyen günlerde son derece zor durumda kalmanıza neden olabilir. Çünkü karşı tarafın parayı sizden geri almak için banka aracılığı ile bir yaptırımda bulunma hakkı bulunmasa da mahkeme aracılığı ile yasal yaptırımda bulunma hakkı vardır.

Hesaba yanlış para gönderme durumunda haksız zenginleşme davası açılmakta, bu dava sonucunda kişi parayı almasının haklı bir nedenini gösteremediği için parayı geri iade etmek zorunda kalmaktadır. Yani bu paranın size neden gönderildiğini açıklayamadığınız her durunda bu parayı iade etmekle yükümlü olduğunuzu bilmelisiniz.

1 Yorum

  1. Hasan
    5 Temmuz 2019 at 18:00 — Cevapla

    Geçenlerde bende yanlış bir hesaba para gönderdim hesap sahibini facebooktan arayarak paramı geri istedim aynı gün geri gönderdi para transferi yaparken dikkat etmek gerekiyor

  2. Suat
    1 Temmuz 2019 at 17:46 — Cevapla

    Merhaba öncelikle belirtmeliyim ben garanti bankasından finansbanka kendi öz abimin hesabına yanlışlıkla para gonderdim 650 TL yanlız şöyle bir problem var abimin hesabı blokeli yani borçlu kendi bankama gidip iade talebinde bulundum ama paramı yollamadilar ne yapmam lazım sanirim abimin mevcut olan borcuna kestiler ben mağdur oldum yanlışlıkla gönderdiğim paramı nasıl geri alırım yardımcı olur musunuz teşekkür ederim suat

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir