Yasal Olarak Evin ( Dairenin ) Yüzde Kaçına Kredi Verilir ?

 

Bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bu kredi kullanımı için belirli bir peşinata sahip olmaları gerekir. Konut kredisi peşinat tutarı olarak isimlendirilen bu tutar kişinin kredi riskini düşürmesi ve konut sahibi olması için birikim yapmaya teşvik edilmesi amacı ile uygulanır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen bu oran tüm bankalar tarafından istisnasız olarak uygulanmak zorundadır. Yani bankanın bu oranı esnetmesi, değiştirmesi ya da farklı uygulaması kesinlikle mümkün değildir.

Buna ek olarak, sizlere bu yazımızda evin yüzde kaçına kredi verilir yasal olarak bunu açıklamaya çalışacağız. Yeni kredi kullanacak olan kişilerin konutun veya dairenin yüzde kaçına kredi çıkar bu oranı net olarak öğrenmesi almak istediği eve sahip olup olamayacağı hakkında ciddi ipuçları verecektir.

Evin (Konutun) Yüzde Seksen Oranına Kredi (Çıkarılacak ) Verilecek

Şu anda bankalar tarafından uygulanan konut kredisi peşinat oranı yüzde 80’dir. Bu oran geçmiş dönemde yüzde 70 olarak uygulanmakta olup yapılan yasal değişikliğin ardından yüzde 80 seviyesine çekilmiş ve sadece yüzde 20 peşinatla ev sahibi olunmasının yolu açılmıştır. Burada tüketiciyi hataya sevk eden en büyük yanılgı ise kişinin kendi beyan ettiği tutar üzerinden kredi kullanacağını sanmasıdır.

Oysaki bu tutar bankanın çalışmış olduğu ekspertiz firmasının çıkarmış olduğu konut kredisi ekspertiz bedeli üzerinden hesaplanır. Yani ekspertiz raporu sonucunda belirlenen tutar ne kadarsa ancak o tutar üzerinden hesaplanan rakamı kredi çekmenize izin verilir.

Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir Mi ?

Evet, bu teknik açıdan mümkündür ancak hiçbir ekspertiz firması lisansını kaybetme riskini alarak sizin için bunu yapmayacaktır. Çoğu emlakçı ekspertiz raporunu yüksek çıkartacağını iddia ederek müşterilerini cesaretlendirse de birçoğu bunu başaramaz. Çünkü yapılan işlem son derece ciddi bir işlemdir ve bu tip bir olayın ortaya çıkması ile değerleme şirketi lisans hakkını kaybetmenin yanı sıra ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalır. Değerleme raporunun yüksek çıkarılması bu nedenle oldukça zordur.

ekspertiz evin değerini yüksek gösterebilir mi

Konut Kredisi Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir Mi ?

Evet, rapora itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman bu itirazlar sonucunda raporun değişmesi söz konusu olmaz. Her ekspertiz firmasının yapmış olduğu değerleme kriterleri arasında farklılıklar olabileceği gibi ortaya konulan değerleme rakamları da farklı olabilmektedir. Ancak çoğu zaman eksper tarafından belirlenen rapor gerçek satış bedeli tutarının bile altında kalmaktadır.

Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce hayal kırıklığı yaşamamak adına gerçekçi davranılması gerekirken bu tutarın üzerinde bir bedel belirleneceği beklentisine girilmemelidir.

 

Ev Kredisi Yüzde Yüz Veren Bankalar Var Mı ?

Dairenin hepsine konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bunun için kişinin bankaya ikinci bir taşınmaz tapusu daha vermesi gerekir. Bilindiği üzere konut kredisi kullanılarak satın alınan evin tapusu üzerine banka ipotek koymakta ve konut kredisi borcu bitene kadar bu ipotek hakkı devam etmektedir. Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin satın aldıkları evin tapusunun yanı sıra bir başka taşınmazın daha tapusunu bankaya ipotek olarak sunması gerekir.

Bu taşınmaz kredi kullanan kişinin kendisine ait olabileceği gibi başka bir kişiye de ait olabilir. Yani kredi kullanacak olan kişiye ait olma zorunluluğu yoktur. Sadece ipotek gösterilecek olan ikinci taşınmazın sahibinin buna rıza göstermesi ve ipotek işlemleri için tapu dairesine banka tarafından belirtilen tarihte gelmesi yeterlidir.

konut kredisi peşinat oranı 2018

Bu durumda banka yüzde yüzüne konut kredisi kullandırarak peşinatsız konut kredisi verir. Ancak iki ipotek taşınmaz masrafı kesilecek olması ve bankanın daha yüksek konut kredisi faiz oranları uygulanacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle imkânlarınız bulunuyorsa tamamına konut kredisi veren bankalar yerine normal konut kredisi paketlerinden yararlanmanız tavsiye edilir. Bu sayede daha uygun koşullarda konut kredisi kullanarak avantajlı bir şeklide yeni evinize sahip olabilirsiniz.

Kaç Senelik Eve Kredinin Yüzde Sekseni Oranında Kredi Verilir ?

Kredi çekerken sadece evin yeni bir ev olması yeterli olmuyor evin hangi özellikleri taşıdığı ve bu daireye kredi çıkarmak mantıklımı bankalar için bunlarda önemli kriterledir. Yeni ev olsun, eski ev olsun kredi çekebilmek için evin özellikleri çok önemlidir. Aklınıza hemen “kaç yıllık eve konut kredisi verilir?” sorusu gelebilir. Hemen açıklayalım, bu durum almak istediğiniz dairenin konumu ve konutun gelişmekte olan ve ev talebi olan bir alanda mı banka daha çok buna bakmaktadır.

Eğer talep ettiğiniz almak istediğiniz ev gözde bir mekanda ve rağbet gören bir daire ise bankalar evin yaşına bakmadan evin yüzde ( % 80 ) oranında kredi verebiliyorlar.Kısacası kaç senelik eve kredi çıkar sorusunun cevabı evin kaç yıllık olduğundan daha çok evin güncel değeri ile alakalı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.Hemen sırası gelmişken diğer bir husus olan inşaata başlanmamış eve kredi çıkar mı, sorusuna da cevap vererek yazımızı sonlandıralım.

Bankalar ve finans kuruluşları inşaatın veya ev projesinin yapımının en az yüzde sekseninin bitmiş olması şartı aramaktadır. Fakat kimi zaman bazı bankalar bu durumda insiyatif alabiliyor ve inşaat şirketinin anlaşmalı bankası ise zaman zaman kredi verebiliyor.

Taksitle Kredisisiz Ev Nasıl Alınır ?

Etiketler:

Yasal Olarak Evin ( Dairenin ) Yüzde Kaçına Kredi Verilir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz
Ev ( Daire ) Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli ?

Geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin ortak amaçlarından biride...

yeni yılda konut kredisi faiz oranları
2018’de Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olacak ?

Yeni bir yılın gelmesi ile birlikte ev sahibi...

x