finanskredirehberi.com

Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir Mi? (ADAY MEMUR)

Tarih: 18.08.2018
Güncel: 05.11.2019
memurlara kredi

Aday memurlar “ASALETİ TASTİK” olduktan sonra görevlerine resmi olarak başlarlar adaylık süresi 1 yıl kadar sürer bu süre zaman zarfında aday memurlar kredi ihtiyaçları doğduğunda kredi alabilir mi, sorusuna cevaplar arayacağız.

Devlet memuru kadrosundaki maaşlara kesin gözüyle bakıldığından normal özel sektörde çalışan birine göre memurun kredi alması çok daha kolaydır. Fakat bu durum yeni memur olan birey için bu kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden bu konuyu detayları ile ele alacağız yeni atanan memur kredi çekebilir mi çekebilir ise şartlar neler hakkında bilgiler aktaracağız.

Kredi başvurusunda bulunan yeni memurun kredi sicili, kredi başvurularında oldukça önemlidir. Bu nedenle kredi sicili bozuk olan yeni memurların ilk maaşlarını aldıktan sonra ve maaşlarının yattığı bankaya kredi başvurusu yapması daha faydalı olacaktır. Çünkü banka yatırılan maaşı bir garanti olarak görmekte ve kredi taksit tutarlarını yeni memurun maaşından tahsil etmektedir. Kredi notu düşük olan bir yeni memurun kredi çekmesi mümkün olsa da çekebileceği tutar bankanın inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir.

Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir Mi?

Bir kişi devlet memuru olarak atanırsa, banka derhal hareket eder. Düzenli ve istikrarlı geliri olan yetkili memurlar, bankalar için eşsiz bir nimettir. Bu nedenle, memurlara kredi veya kredi kartı vermek için birbirleriyle yarışırlar.

Yeni atanmış olan memurlarda kolay ve rahat bir şekilde kredi kullanabilir.Bunu yapmak için, memurun öncelikle ilgili mümkünse kendi maaşının yattığı kamu bankası olan VAKIFBAN, HALKBANK veya ZİRAAT BANKASI gibi bankalara başvurması gerekir. Memur hangi bankadan maaş alıyorsa ihtiyaç doğmadan belkide bu banka hazır ve ön onaylı kredi limiti bile yeni memurlara sunabilir.

Memurların Kredi Çekerken Avantajları Nelerdir?

İster yeni atanmış olun ister ise eski memur olun bankalar her zaman kamu ve devlet çalışanlarına ayrıcalıklar sunmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi memurların maaşları bankalar tarafından riskli görülmez aksine garanti olarak görülür.Bu yüzden özel sektör çalışanlarına göre ayrıcalıklı kredi şartları bulunur bunlardan bazıları;

 • Düşük Faizlerle Kredi Çekme İmkanları Olur
 • Yüksek Meblağlarda kredi başvuruları hemen hemen hepsinde onaylanır
 • Evrak ve prosüdür daha azdır ve zahmetsizdir
 • Bankalar Kefil ve benzeri ek taleplerde bulunmazlar

Yukarıda saydığımız maddeler ve sayamadığımız bir çok faydası ve avantajı bulunmaktadır.

Yeni Ve Eski Memurlar İçin Kredi Şartları

Memurların çekebileceği krediler için şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak bankalar tarafından aranan şartlar;

 • Memuriyetin başlamış olması
 • Memurun açıkta yasal veya idari takibinin olmaması
 • Kredi için oluşturulacak ger ödeme planının 48 ayı geçmemesi
 • İpotek durumu söz konusu ise eş rızasının belgelenerek bankaya sunulması

İpotek veya kefil istenmesi durumu gerekli görüldüğü takdirde bankaların inisiyatifine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak kredi notunda sıkıntı olmayan memurlardan kefil veya ipotek istenmemektedir.

Yeni Memurlara Kolay Kredi Veren Bankalar

Genel olarak Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların çoğu memurlara kredi vermektedir. Ağırlıklı olarak tercih edilen ve memura kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Yapı Kredi, Akbank, Halkbank, Şekerbank, TEB ve QNB Finansbank olarak sıralanabilmektedir.  Birçok banka memurlara daha rahat şartlarda kredi çekebilme olanağı sunmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Yeni Memura Kredi Kampanyası

Maaş ödemelerini Ziraat Bankası aracılığıyla alan müşterileri için oldukça uygun faiz oranları ve geri ödeme seçenekleri sunmaktadır. Çalışanın Artısı Kredi Paketi olarak sunulan bu kredi seçeneği nakit ihtiyaçlar için ve konut almak isteyen kişiler için avantajlı şekilde sunulmaktadır. Bu kredi seçeneğinde özel sektör çalışanlarının en az 6 ay düzenli şekilde çalışıyor olması gerekirken memurlar için koşullar esnetilebilmektedir.

yeni atanan memur ne kadar kredi çeker

Tüketici kredisi olarak nakit ihtiyaçlar için çekilebilecek olan kredi seçeneğinde faiz oranları %1,63’ten başlayarak sunulmaktadır. Tüketici kredisi için örnek bir tabloda;

 • Kredi tutarı 20 bin TL, kredinin vadesi 48 ay olduğunda faiz oranı %1,63 olacaktır.
 • Kredi tahsis ücreti 100 TL olarak tahsil edilecektir.
 • Aylık taksit tutarı 646,21 TL olacaktır.
 • Başvuran kişinin 35 yaşında oluğu düşünülürse bir yıllık ortalama sigorta masrafı yaklaşık 44 TL olarak hesaplanacaktır.
 • Faiz oranı ve yıllık sigorta masrafı başvuran kişinin durumuna, kredi notuna ve aylık gelirine göre değişiklik göstermektedir.

Maaşını Ziraat Bankası aracılığıyla alan bir kişi için memura konut kredisi seçeneğinde ise 120 aya varan vade seçenekleri ve %0,98’den başlayan faiz oranları sunulmaktadır. Konut kredisi için örnek bir tabloda;

 • Kredi 100 bin TL, kredinin vadesi 120 ay olduğunda faiz oranı %0,98 olacaktır.
 • Kredi tahsis ücreti 500 TL olacaktır.
 • Aylık taksit tutarı 1.420,87 TL olarak eşit taksitlerle ödenecektir.
 • Başvuran kişinin 35 yaşında olduğu düşünülürse bir yıllık ortalama sigorta masrafı yaklaşık 109 TL olacaktır.

Ziraat Bankası memura faizsiz kredi seçenekleri ve detayları için size en yakın Ziraat Bankası şubesine uğrayabilirsiniz.

Vakıfbank Yeni Atanan Memura Kredi Yolunu Kolaylaştırdı

Vakıfbank tarafından Maaş Alan Kamuya Özel İhtiyaç Kredisi seçeneğinde 48 aya vade seçenekleri ve %1,67’den başlayan faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Vakıfbank’ın sunduğu faiz oranları başvuran kişinin kredi notuna, seçeceği vade seçeneğine ve kredi tutarın değişiklik göstermektedir. Kredi hesaplama aracı Vakıfbank resmî web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan tutarı ve vade seçeneğini girerek hesaplama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Vakıfbank’ın memurlara özel sunduğu kredi seçeneği;

 • Aylık eşit taksitlerle,
 • Artan taksitlerle,
 • Azalan taksitlerle,
 • 3 ay ödemesiz ve ardından aylık eşit taksitlerle,
 • 3 ayda bir eşit taksitlerle,
 • Son taksit balon ödemeli seçeneğiyle
 • Değişken taksitlerle ödenebilmekte olup kişiye göre oluşturulabilen esnek seçeneklerle sunulmaktadır.

Vakıfbank tarafından sunulan kredi seçeneğinde memurlar en fazla ne kadar kredi çekebilir merak ediyorsanız, 90 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarında memurlar kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. Vakıfbank tarafından alınan kredi tahsis ücreti çekilen kredi tutarının binde 5’i olarak hesaplanmaktadır.

memur kredi kampanyaları

Halkbank’dan Yeni Atanmış Ve Eski Çalışan Memurlara Kredi Fırsatı

Türkiye’de faaliyet gösteren üç kamu bankasından biri olan Halkbank, maaşını Halkbank’tan alan memurlara uygun faiz oranlı ve 48 aya varan vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Maaşını Halkbank’tan alan memurlar 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları için Halkbank’a kredi başvurusunda bulunabilirler. Bordro24 İhtiyaç Kredisi olarak adlandırılan bu kredi seçeneği için örnek bir ödeme tablosu şu şekildedir;

 • Çekilen kredi 15 bin TL ve seçilen vade seçeneği 48 ay olduğunda uygulanacak faiz oranı %1,63,
 • Tahsil edilecek olan kredi tahsis tutarı 78,75 TL,
 • Aylık ödenmesi gereken taksit tutarı 484,66 TL,
 • Bu kredi seçeneği kullanan kişinin 35 yaşında ve erkek olduğu baz alındığında ödenmesi gereken senelik hayat sigortası primi 47 TL olacaktır.

Halkbank Bordro24 İhtiyaç Kredisi başvurusu için B24 boşluk- T.C. Kimlik No boşluk- Gelir Bilgisi boşluk- Talep Edilen Tutarı yazıp 3452’ye mesaj atabilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği şu şekilde olmalıdır;

 • B24 12345678912 2700 15000
Kredi Sicili Bozuk Yeni Atanan Devlet Memuru Nasıl Kredi alır ?

Eğer herhangi bir sebepten dolayı devlet memuru olmadan önce kredi sicilim bozuk diyorsanız, bu yeni atanan bir devlet memuru için çok engel teşkil eden bir sebep değil. Neden derseniz bankalar her zaman kamu görevlilerine daha garanti gözüyle bakmaktadır. Tabi burada dikkat etmeniz gereken nokta Devlete ait bankalardan kredi başvurusunda bulunmanız ve mümkünse öncelikli olarak kendi maaş aldığınız bankayı tercih etmelisiniz.

Bu konuda sizler için daha önce detaylıca ele aldığımız Kredi Sicilim Bozuk Kredi Alabilir miyimbaşlıklı makalemizi incelemeniz daha kapsamlı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir Mi? (ADAY MEMUR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
sanal kart nedir
5 Başlıkta Sanal Kart Nedir, Nasıl Alınır Ve Kullanılır?

Sanal kart nedir, internetten sıklıkla alışveriş yapan kişilerin...

finansbank 5030 sms ile kredi
QNB Finansbank 5030 Kısa Mesaj (SMS) Kredi Başvurusu

Hepimizin zaman zaman kredi ve kredi kartı başvuru...

x