Yeni Çekilen Kredilerde Dosya Masrafı Geri Alma

Yayın Tarihi: 20.12.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Bankadan kredi kullanan kişilerin kredi dosya masrafı adı altında masraf ödemektedir. Bankalar hiçbir yasal dayanakları olmamasına rağmen hala bu masrafı almakta olup “kredi tahsis ücreti” gibi adını değiştirerek almaya devam etmektedir. Bizde kredi tüketicilerini bilinçlendirmek adına dosya masrafı geri alma konusunu ele almak istedik.

Dosya masrafı sorgulama ve kredi dosya masrafı geri alma konusunda tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabileceksiniz.

Kredi Dosya Masrafı ( Kredi Tahsis Ücreti ) Yasal Mı ?

Aslında bankalar tarafından alınan pek çok ücrette olduğu gibi dosya masrafı ücreti içinde yasal bir dayanak bulunmamaktadır. Zaten açılan davalarda dosya masrafı iadesi gerekçesi olarak ta bankaların yapmış oldukları bu kesinti için belge sunamamaları gösterilmekteydi. Bankalar birbiri ardına açılan davalardan bunalarak bu ücreti iade etmemek adına artık daha dikkatli adımlar atmaya başlarken kredi tahsis ücreti adı altında bu kesintileri yapmaya devam etmektedir.

Bankaların bu ücreti almalarının kendi açısından nedeni kredi kullandırma aşamasında yapmış oldukları hizmetlerdir. Ancak zaten verilen hizmetin karşılığında bankaların yüksek oranda faiz geliri elde etmeleri bu hizmetin karşılığını almaları anlamına geldiği için bir daha farklı isimle ücret talep edilmesi tüketiciler tarafından itirazlar yapılmasına neden olmaktadır.

Kredi Sözleşmelerinde Haksız Şart Nedir ?

Tüketici Hakem Heyeti tarafından alınan kredi dosya masrafı tutarlarının iadesi için Yargıtay kararları incelendiğinde genelde “haksız şart” neden olarak gösterilmektedir. 2014 yılının Ekim ayı ve öncesinde kullanılan kredilerde imzalanan sözleşmeler bu kategoride yer almakta olup bankalar bu tarihten sonra imzalatmış oldukları sözleşmelerde müşterilerinin dava açmasına engel olmak adına yeni önlemler almışlardır. Ne yazık ki 2014 yılının Ekim ayından itibaren bankalar ek önlem alarak BDDK tarafından yapılan yasal mevzuatlara uygun olarak artık bu ücreti talep etme hakkı kazanmıştır.

dosya masrafı ücreti tahsil etme

Ancak burada sınır uygulamasına gidilmiş ve kullanılan kredi tutarının binde beşi bu konuda sınır olarak belirlenmiştir. Yani kullanılan kredi tutarının 100 bin lira olduğu bir kredi paketinde banka en fazla kredi tahsis ücreti olarak 500 lira talep edebilir. Bu sınırın aşılması durumunda sınırı geçen tutar için tüketicinin kredi dosya masrafı iadesi talep etme hakkı bulunur.

Yeni Çekilen Kredilerde Dosya Masrafı İadesi Yapılıyor Mu ?

Hayır, ne yazık ki 2014 senesinin Ekim ayından sonra çekilen kredilerde bankalar yapmış oldukları yasal düzenlemeler ile beraber bu ücreti ödeme yükümlülüğünü üzerlerinden atmışlardır. Çünkü her banka BDDK tarafından kendilerine tanınan hakla beraber binde 5 sınırını aşmadığı için artık bu ücretin iadesi söz konusu olmamaktadır.

Açılan davalarda bu nedenle son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü açılan davada tüketicinin haksız olduğuna kanaat getirilmesi durumunda karşı tarafın avukat masrafını ödeme yükümlülüğü davayı açan tüketiciye aittir.

Kredi Dosya Masrafını ( Kredi Tahsis Ücretini ) Nasıl Geri Alabilirim ?

Belirtilen tarihten önce kredi kullanan kişiler ise oldukça şanslı kabul ediliyor. Çünkü bankalar henüz bu tip davalar ile karşı karşıya kalmadıkları için hiçbir açıklamada bulunmadan müşterilerinden dosya masrafı adı altında tutarlar aldıkları için bu ücreti ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Bunun için kredi dosya masrafı dekontu ile beraber bankadan ücret iadesinde bulunabilirsiniz.

tüketici hakem heyeti dosya masrafı iadesi

Genelde bankalar artık bu ücreti ödemekle yükümlü olduklarını kabul ettikleri ve dava masrafları ile uğraşmak istemedikleri için geri ödemede bulunmakta olup aksi durumlarda Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak bu ücreti talep edebilirsiniz. Verilen karara rağmen bankanın bu tutarı iade etmeye yanaşmaması durumunda ise mahkemeye başvuruda bulunarak bu ücretin iadesi gerçekleştirilmektedir.

Bankaların deyim yerindeyse işi yokuşa sürmelerinin ana nedeni ise çoğu kişinin mahkeme ile uğraşmak istememesi neden ile ücret talep etmekten vazgeçmeleridir. Zaten bankaların görevli çok sayıda avukatı olduğu için işin mahkeme sürecine girmesi banka için hiçbir anlam teşkil etmez. Bu nedenle 2014 yılının Ekim ayından önce kullanılan tüm krediler için kredi dosya masrafı iadesi için kesinlikle başvuruda bulunmalı ve süreci sonuna kadar takip etmelidir.

Kredi Kullandırım Ücreti ( Masrafları ) Avukat Tarafından Nasıl Alınır ?

Bankalardan kredi dosya masrafı iadesi ücretini almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri en kolay yöntem bu alanda hizmet veren avukatları tercih etmeleridir. Avukatların büyük bir bölümü bu davaları belirli bir komisyon karşılığında kabul etmekte olup tüm yasal süreci takip ederek davayı sonuçlandırmakta ve sürecin ardından bu komisyonu düşerek dosya masrafını müşterisine iletmektedir.

Kredi dosya masrafı yanı sıra kredi yapılandırma masrafı gibi yine yasal dayanağı bulunmayan ücretlerin de iadesi yapılmaktadır.

Dosya Masrafı Kesintileri Ve Dosya Masrafı Sorgulama

Dosya masrafı çok fazla kişi tarafından bilindiğinden artık bankalar kelime oyunu yaparak “dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi kullandırım bedeli, kredi dosya ücreti, istihbarat ücreti ) vb. bir çok ad ve sıfat altında bu ücretleri tahsil etmektedir. Yazımızın baş kısımlarında da anlattığımız bibi kesilen dosya masrafı iadenizi 2013 yıl itibari ile çıkan tüketici kanunu ile alabiliyorsunuz.

İlgili Kanun : 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanununu Bu Linkten Okuyabilirsiniz.

Dosya masrafı sorgulama yanlızca e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Dosya masraflarınızı iade alıyoruz, sorguluyoruz diye sizi arayanlara itibar etmeyiniz dolandırıcılara paranızı kaptırmayınız. Dosya masrafı sorgulama işlemi için öncelikle Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız ve istenilen evrakları vermeniz gerekmektedir. Buradan alacağınız takip numarası ile e-devlet dosya masrafı sorgulama hizmeti kısmından takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Yeni Çekilen Kredilerde Dosya Masrafı Geri Alma
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi
Banka Kredi Kartı Ve Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Borçlardan kurtularak rahat bir nefes almak, ertelenen ihtiyaçların...

banka 72 ay yapılandırma şartları
72 Ay Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartı kullanan kişilerin...

x