Yeni İşyeri Stili Sanal Ofis Ve Hazır Ofis

Yayın Tarihi: 18.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Girişimciler için sanal ofis ve hazır ofis imkânları son dönemlerde hayli popüler bir hale geldi. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte yüzlerce yeni iş kolu ve bundan kısa bir süre öncesine kadar tahayyül bile edemeyeceğimiz sektörler doğmaya başladı. Tüm bu yeniliklere adapte olmaya çalışırken çalışma alanlarının da aynı oranda farklılaşıp geliştiğine şahit olduk.

Eskiden belirli kalıplarda mesleklerin baskın olduğu ve bunlar için de sabit çalışma alanlarının yer aldığı bir dünyada yaşıyorduk. Herkesin bildiği gibi öğretmenler, doktorlar, avukatlar, mühendisler ve esnaflar belirli bir yaşayış tarzıyla hayatını idame ettiriyordu. Daha sonra hayatımıza girişimcilik adı verilen bir olgu girdi ve insanlar yalnızca internet üzerinden de para kazanabileceğini şaşkınlıkla fark etti. İnternetin açtığı kapılar sayesinde gelir elde eden pek çok iş kolu, çalışma alanı olarak son dönemin yükselen trendi sanal ofis ve hazır ofislere yöneldi.

Son yıllarda oldukça popüler olan sanal ofis ve hazır ofisin ne anlama geldiğini ve girişimcilere nasıl hizmet verdiğine yakından tanık olmak için yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımız aracılığı ile sanal ofis ve hazır ofisin tüm artılarını, eksilerini anlatacağız.

Hazır Ofis Nedir?

Hazır ofis tanımı hayatımızda çok uzun süredir yer almıyor. Kısa bir zaman öncesine kadar hayatımızda yalnızca bir adet ofis tanımı vardı. Bir çalışma alanı için ofis tanımı kullanıldığında hemen hemen herkesin aklına aynı şey geliyordu. Bu da, çalışan kişinin kendi arayıp bulduğu, emlakçısıyla el sıkıştığı, boya badanasını yaptığı ve kirasını ödediği bir çalışma alanıydı.

Tüm zihinlerde aynı durumu çağrıştıran bu algı hazır ofislerin yaygınlaşmasıyla değişmeye başladı. Hazır ofislerin gündelik tempoya ayak uydurabilmesi ve pratikliği açısından pek çok avantajı bulunsa da dezavantajları da yok değil. Bu karşılaştırmalara değinmeden önce hazır ofisin tam olarak ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Hazır ofis, bir ofise sahip olmak için yerine getirmeniz gereken tüm zorunlulukları sizin adınıza yapan bir ofis hizmetidir. Hazır ofisle çalışmaya başladığınız zaman, bir yer arama, kiralama, bakımını ve tadilatını yapma gibi dertlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hazır ofis sizin için mobilya temini bile sağlayarak eksiksiz bir çalışma alanı oluşturur. Düzenli olarak temizliği ve yiyecek içecek hizmeti de yapılan hazır ofislerde size düşen tek şey ekibinizle birlikte orada bulunmaktır.

hazır ofis özellikleri

Hazır ofisin sağladığı en büyük kolaylık, sizi günlük sorumluluklardan kurtararak zaman kazandırmaktır. Bir ofisi çekip çevirmekle uğraşmadığınız için yalnızca yaptığınız işe odaklanabilirsiniz. Tam donanımlı ve yüksek hizmet kalitesine sahip bu hazır ofislerden yararlanmak için tek yapmanız gereken bir hazır ofis şirketleri anlaşmak ve istenilen aylık ödemeyi yapmak. Aynı kira öder gibi yapacağınız aylık ödemeler ile konforlu bir ofise sahip olabilirsiniz. Hazır ofisi kullanana meslek grupları daha çok dijital alanda çalışan ve girişimcilikle uğraşan mesleklerdir. Bunun dışında da, hazır ofisin avantajlarından yararlanmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis tanımı ise çalışma prensipleri olarak hazır ofisten çok daha farklı bir uygulamadır. Bu ofis türünü daha çok evinden çalışma imkânı olan, freelance veya proje bazlı işlerde yer alan kişiler tercih etmektedir.Sanal ofis, siz fiili olarak bulunmasanız bile ofis hizmetini iş arkadaşlarınız adına sağlayan bir ofis türüdür. Düzenli olarak bir ofise sahip olmanın yükümlülüklerini taşımadan ofis konforunu yaşama lüksüne sahip olabilirsiniz.

Sanal ofis hizmeti aldığınız takdirde, siz yokken bile ofis çalışanları sizin adınıza gelen telefonları yanıtlar, önemli görüşmeleri düzenler ve adınıza gelen kargoları kısa sürede size ulaştırır. Bir ofiste yürütülen her türlü işlemi sizin adınıza yürütür ve böylece size de istediğiniz yer ve zamanda çalışmak kalır. Bu nedenle sanal ofisi tercih ederseniz çok daha verimli bir çalışma şekline sahip olursunuz.

Sanal ofis hizmetini tercih eden kesim, hazır ofisinkiyle hemen hemen aynıdır. Bu meslek grupları içinde de girişimciler, reklamcılar, içerik yazarları ve metin yazarları, dijital alanda çizim ve tasarım işleri yürüten meslekler, firmalara freelance ve proje bazlı hizmetler veren kişiler yer almaktadır. Sanal ofis, tüm bu kolaylıklar nedeniyle son derece konforlu ve tercih edilebilir bir ofis hizmetidir.

Sanal ve Hazır Ofisin Geleneksel Ofislerden Farkı Nedir?

Sanal ve hazır ofislerin işleyiş ve düzen anlamında alıştığımız geleneksel ofislerden pek çok farkı vardır. Bu farklılıkların başında ise maliyet gelir. Sanal ofis veya hazır ofis tercih ettiğinizde çok daha az maliyetle işlerinizi yürütebilme imkânı elde edersiniz.

Geleneksel ofislerde ise, bir ofisin tüm yükümlülükleri sizin üzerinizde olduğu için maliyet son derece fazladır. Emlak komisyonu, depozito, su, elektrik doğalgaz faturaları ve aniden çıkan tadilat masrafları gibi harcamalar yüzünden geleneksel ofisler sizin için son derece masraflı olacaktır. Ayrıca tüm bunlarla uğraşmak maddiyatın dışında fiziksel olarak da son derece yorucudur.

En verimli sanal veya hazır ofis hizmetini alabilmek için bu alanda hizmet veren ofisleri iyi değerlendirmelisiniz. Bütçenize ve vizyonunuza en çok uyan şirketi tercih ederek memnun kalacağınız bir ofis sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey çalışmak istediğiniz ofis türünü ve ofis şirketini belirleyerek ilgili kurumla iletişime geçmek.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Yeni İşyeri Stili Sanal Ofis Ve Hazır Ofis
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
senet yasal kanun
6 Başlıkta Ödenmeyen Senetler Ve Zaman Aşım Süreleri (TTK. MADDE 646)

Zaman zaman hepimiz taksitle ve senetle altın alma...

esnaf kefalet kredisi
9 Ana Başlıkta Esnaf Ve KOBİ Kefalet Kredisi

Yazımıza başlarken ilk olarak sizlerin çok merak ettiği...

x