Yüksek Meblağlarda Kredi Çekmek İçin 5 Püf Nokta

Yayın Tarihi: 24.09.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Bankalardan yüksek tutarlı kredi almak için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Özellikle kara listedeyken kredi almak isteyenler, belirtilecek önemli noktalara dikkat ettiklerinde, daha yüksek tutarda kredi kullanabilirler.

Bankalar, müşterilerine sundukları kredi tutarlarının üst limitini kişinin kredi notuna göre belirlemektedir. Bu bakımdan kredi notu düşük olan kişiler beklentilerinin daha altında kredi tutarı çekmek durumunda kalabilirler. Bu durumun önüne geçmek içinse öncelikle kredi notunun dengeli olmasına ve aşağı yönlü olmamasına özen göstermek gereklidir. Peki, yüksek miktarda kredi almamız için bankalarda kredi limitimizi ve kredi kartı limitimizi yükseltmek için nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim.

SMS İle Yapılan Kredi Başvurularından Uzak Durun

Bankalar, müşterileri kendilerinden kredili ürün kullanmasa dahi başka bankalarda oluşan kredi notu anında görüntüleyebilmektedir. Bunun için kullandıkları sisteme de Findex denmektedir. Sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyen kişiler için bu noktada kredi başvurularını SMS ile yapmamaları önerilmektedir.

Çünkü SMS başvurularında kişinin kredi puanı anında banka sistemine yansımakta ve düşük kredi puanları için ret cevabı gönderilmektedir. Bankalardan ret almak da kişilerin kredi notu yine olumsuz etkileyen bir durumdur. Kredi notunun yükselmesi için düşük puanlı kredi tutarlarında SMS başvurusu yapılmamalıdır.

Sigortanın Maaş Üzerinden Yatırılmasına Dikkat

Çalışan kişiler, aldıkları maaş üzerinden sigorta ödemelerinin yapıldığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı işverenler, maaşın bir kısmını elden vererek geri kalan kısmını maaş tutarı olarak gösterir ve sigorta prim ödemesini bu tutar üzerinden yapar. Ancak kredi kullanımlarında alınan maaş tutarı da çok önemli olmaktadır.

Kişi, maaşını aldığı banka üzerinden ev ya da taşıt alımları için yüksek meblağlı kredi kullanmak istediğinde; maaşı asgari ücret üzerinden yatırılıyorsa, yüksek tutarlı kredi kullanımı zor olacaktır. Eğer kişi asgari ücretten daha yüksek tutarda maaş alıyorsa, toplam maaşını gösteren belgeyi bankalara ibraz ederek daha yüksek tutarda kredi kullanılabilir.

Ufak Tutarlarda İhtiyaç Kredisi Çekmenin Önemi

Yüksek tutarlı kredi almanın en kolay yolu, yüksek tutarlı kredi çekmeden önce küçük tutarlı ihtiyaç kredisi çekip, son ödeme gününden birkaç gün önce kredi taksit ödemelerini gerçekleştirmek olabilir.

Önceden hiç kredi kullanılmamışsa, bu yöntem tercih edilerek kişi finans ilişkisindeki güvenini ispatlar ve bu da kredi notunun yükselmesini sağlar. Kişin kredi notu ne kadar yükselirse, bir dahaki kullanacak olduğu kredi tutarı da o kadar yüksek olacaktır.

Anlaşmalı Yerlerden Kredi Kullanmak

Yüksek tutarlı kredi almanın püf noktaları arasında anlaşmalı yerler arasında kredi kullanma seçeneği de yer almaktadır. Bu seçenek özellikle konut ya da araç kredileri için kullanılabilir. İnşaat firmalarının ya da araç markalarının anlaşmalı olduğu bankalar tercih edilerek, yüksek tutarda kredi çekilebilir.

Örneğin kişi Ford marka bir araba satın almak istediğinde, marka Koç grubuna ait olduğu için yine Koç grubuna ait Yapı ve Kredi Bankası’ndan yüksek tutarda ve de faizsiz kredi kullanabilir. Bu da kişinin faizsiz ya da düşük faizde istediği tutarda kredi çekmesini sağlar.

kredi limiti yükseltme

Faturalara Otomatik Ödeme Talimatı Vererek Kredi Puanı Yükseltmek

Kredi puanını etkileyen önemli faktörlerden biri de; elektrik, su, doğalgaz, internet ya da telefon faturası gibi aylık ve düzenli olarak ödenmesi gereken faturaların geciktirilmemesidir.

Faturaların düzenli ödenmesi, kişilerin kredi sicilini de olumlu yönde etkiler. Faturaların son ödeme tarihi unutmamak ve ödemeleri geciktirmemek için bankalara otomatik ödeme talimatı verilebilir. Böylece hiçbir faturanın son ödeme günü atlanmadan düzenli ödemeler yapılmış olur.

Bankalara İpotek Göstererek Yüksek Tutarlı Kredi Çekmek

Yüksek meblağlı kredi alma yöntemleri içinde en çok avantaj sağlayan yöntem, bankalara ipotek göstermektir. Bir kişinin üzerinde küçük bir yere ya da araca ait bir tapu olması bile yüksek tutarlı kredi kullanımlarda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Var olan tapunun tutarı ne kadar yüksek olursa kullanılacak kredi tutarı da o kadar yüksek olur. Çünkü bankalar, var olan tapu tutarının yaklaşık yarı tutarına kadar kredi kullanım imkanı tanımaktadır.

Bankalara ipotek göstererek yüksek tutarlı kredi kullanma imkanı, kredi notu iyi olan kişiler için sunulmaktadır. Kredi sicili olumsuz olan kişiler ipotek gösterse de yüksek tutarda kredi kullanım talepleri olumsuz karşılanır. Bu bakımdan her daim kredi notunun yüksek tutulmasına önem verilmelidir.

Ödeme Prensibinin Kredi Notu Üzerindeki Etkisi

Kredi alabilmenin yolları içinde en temel uyulması gereken şart kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, kişilerin bankalarla kurduğu finans ilişkisine göre belirlenir. Kişi kredi kartı taksitlerini ya da kullandığı kredinin ödemelerini düzenli yaptığı takdirde kredi puanı da yüksek olur.

Ancak düzensiz kredi taksit ödemeleri, faturaların düzensiz ya da gecikmeli ödenmesi, bankalarla kurulan finans ilişkisini de olumsuz etkiler. Bu da kişinin kredi notunun anında düşmesine neden olur. Bir kişinin kredi notu ne kadar düşük olursa yüksek tutarda kredi kullanma şansı da o kadar az olacaktır. Bunun yanında;

  • Kredi kartı aylık borcunun asgari tutarından daha fazla tutarda ya da aylık borç tutarının tamamının ödenmesi,
  • Kredi taksitlerinin son ödeme gününden 2 – 3 gün öncesinde ödeme yapılması,
  • Mobil hat ve internet faturaları da dahil olmak üzere tüm faturaların son ödeme tarihinden önce ödenmesi,
  • Bankalarda altın hesabı, döviz hesabı ya da buna benzer avantajlı hesap açım işlemlerinin yapılması,
  • Bankalarla düzenli ve sürekli finans ilişkisi kurulması, kredi notunu olumlu etkileyen ve yükselten faktörlerden olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz püf noktalarına ve detaylara bir süre dikkat etmeniz kredi skorunuz ciddi anlamda yukarı yönlü değişme gösterecek ve yüksek tutarlarda kredi almanızın önünü açacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Yüksek Meblağlarda Kredi Çekmek İçin 5 Püf Nokta
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
akbank arti para başvurusu
Akbank Artı Para’yı Merak Edenlere Altın Bilgiler

Hemen hemen artık tüm bankaların avans hesap, eksi...

tefeciler nasıl çalışır
Tefeci Ne Demek, Tefecilik İllegal Bir İş Mi?

Bu yazımızın konusu Tefecilik olacak biliyoruz ki, tefecilik...

x