Yurtdışı Alışveriş Limiti Düzenlemesi

Yayın Tarihi: 03.08.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Yurt dışı alışveriş kotası; 2018 yılında yapılan düzenlemelere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Yapılan açıklama ile, oran olarak düşürülmüştür. Yurt dışı alışveriş kotası oranı; 30 Eurodan 22 Euroya düşürülmüş olup basılı yayın malzemelerinin alımına dair ise belli bir miktara kadar gümrük vergisinden muaf tutulma söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte, basılı yayınlardaki vergi miktarı; diğer vergilendirmelerden daha düşük seviyelerde uygulanacaktır. Yurt dışı alışveriş limitinin aşılması halinde, ürünlere el konması ve bu işlemi takiben vergi uygulaması söz konusu olmaktadır.

Yurt dışı alışveriş kotasının bu şekilde düzenlenmesi ile Avrupa Birliğindeki ülkelerin geçerli olan sistemleri uygulanmış olmaktadır. E Ticaret gümrük limiti ile ilgili vergilendirme oranları; sınırın üstünde ve 1500 Euronun altında olan ürünlerde % 18 ila % 20 şeklindedir.

Gümrüksüz alışveriş limitinin bu şekilde Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenmesinden sonra, daha önce belirlenen sınırların üzerinde bir nicelikte işlem yapmış olanlarda 15 günlük bir değişiklik sürecinin verilmesi uygun görülmüştür.

Yurt Dışı Alışveriş Limiti

Yurtdışı alışveriş limitinde sık aralıklarla düzenlemeye gidilmesinin sebeplerinden biri de e ticaret gibi yollardan yapılan alışveriş tercihlerinin son yıllarda artarak devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Yurtdışı alışveriş limiti ile ilgili en son düzenleme 2017 yılında yapılmıştı. Daha sonra 2018 yılında Bakanlar Kurulunun yeni bir düzenleme yapması söz konusu olmuştur.

Yurtdışı alışveriş limitinin konmasındaki amaçlardan biri; iç piyasada bulunan ürünlerin satışının olumsuz etkilenmesi, dış piyasalarla doğrudan ilgili olduğu için, yerli üretici ve ithalatçıların güven altına alınmasını sağlamak amacıyla olmuştur. Yurtdışı alışveriş limiti 2018 yılı düzenlemelerinin sebebi; devletin koruma önlemleri konusu ile ilgili olmaktadır. Bu husus ile ilgili yerli üretim ve üreticinin görebileceği zararlar ile oluşan tehditlerin önlenmesi; belli sınırlamaların ve düzenlemelerin getirilmesi, uygun vergi oranlarının uygulanması ile mümkün olmaktadır.

yurt dışı alışveriş gümrük

Yurtdışı Alışveriş Kotası

Yurtdışı alışveriş kotası uygulamasında ülke çıkarlarının korunması ve zararların önlenmesi kapsamında çeşitli uygulamalar düzenlenmekte , ithal malların incelenmesi sağlanmakta, yerli üretim ile ilgili araştırmalar ile zarar söz konusu olduğu taktirde geçici önlem paketleri de gündeme gelerek uygulanabilmektedir.

Gümrük vergisi oranları da bu kapsamda, en uygun şekilde yapılan analizler ile düzenlenmekte ve oranlanmaktadır. Ürün hakkında anında haberdar olabilme imkanına sahip olan internet alıcıları için son derece önemli bir konu haline gelen yurtdışı alışveriş kotası düzenlemeleri, iç ve dış piyasayı da beklenilir şekilde etkileyebilecektir.

Gümrük kriterlerinin değişimi, görülen artışlar ile ilgili olarak gerçekleşmektedir. Çok sık tercih edilen bir kaç yurtdışı internet alışverişi sitelerinde de aynı şekilde yurtdışı  limit sınırı geçerli kılınmış olmaktadır. Bu gelişme ile alıcıların kargoda bulunan ürünlerinde herhangi bir değişiklik olmamakla beraber, yeni yapılan alışverişlerde bu sistem geçerli kılınacaktır. Ürünlerin fiyatları ile ilgili olarak, gerçek fiyat veya yansıtılan fiyat gibi bir konu da, bu tür alışverişlerde söz konusu olabilen bir durumdur.

Bununla ilgili de, farklı fiyat göstergeleri yapılması gibi uygulamalarla da karşılaşılabilmektedir. E-ticaret gümrük limitinde sınırlamaların gerçekleşmesinin ve önlemlere başvurulmasının sebepleri; yurtdışı pazarlarındaki ürünlerin cazip olması ve yurtiçi fiyatlarından alt seviyelerde görülmesi gibi nedenler ile hızlı bir artış göstermesinden kaynaklanmaktadır. Ekonomik anlamda diğer ülkelerde de koruma önlemlerine başvurulduğu görülmektedir.

Yurtdışı Alışveriş Gümrük Vergisi Uygulamaları

Yurtdışı alışverişlerinde Türkiye dışındaki ülkelerde gümrük vergisi uygulamalarına ilişkin olarak bazı oranlar ürünlerin cinsine, yüküne sigorta bedeline bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı ürünlerin gümrük vergisinden muaf tutulduğu görülmekle beraber, nakliye gibi işlemlerde farklı ücretler de söz konusu olabilmektedir. Bazı ürünlerin alımında teslim gerçekleşmeden önce ödeme söz konusudur. Bazı maddelerin alımına yönelik olarak kısıtlamaların getirilmesi görülmektedir. Bu durumlarda özel izin işlemleri gerekebilmektedir.

Alıcının satıcıya belirli konular hakkında bilgi vermesi gerekmemekle birlikte, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da yurtdışı alışveriş gümrük vergisi işlemleri, ürünlerin ülkeye giriş ve çıkışlarının kurallara uygun olup olmadığının kontrolünün gerçekleşmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu sistemlerin ve gümrük vergilerinin uygulanma nedeni ise, ülke ekonomilerine fayda sağlamak ve korumak amaçlıdır. Ürünlerin bir satın alma bedelleri bulunmaktadır. Bu bedel üzerinden gümrük vergisi oranlarına karar verilir. Dolayısı ile bir ülkeden bir ülkeye ürün taşınması söz konusu olduğunda bu kuralların geçerliliği ve uygulanması gerektiği bilinmelidir. Bazı tür ürünlerde miktarın bir kısmına yönelik vergilendirme de olabilmektedir. Örneğin; tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde de belli sınırların olması söz konusudur.

Yurdışından Alışveriş Yaparaken Gümrük İşlemleri Hakkında Bilimesi Gerekenler

Aksi durumlarda ceza gibi uygulamalar gündeme gelecektir. Ülkeler arası alışverişlerde siyasi bazı kararların da uygulanması zaman zaman söz konusu olmuştur. Türkiye’de yurtdışı alışverişi gümrük işlemlerinde bazı genel uygulamalar mevcuttur. Ürünlerin incelenmesi bazı durumlara göre söz konusu olurken bazı ürünlerde de sınırlar kapsamında vergi alınmamaktadır. Yurt dışından gelen ürünün ülkelere göre vergilendirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Bunun yanında, kargo ücreti bu hesaplamaya eklenmemektedir. Özel ödeme yapılan vergi kalemlerinin de bulunduğu vergilendirme sistemimizde ayrıca, ürünün incelemeye alınması durumunda da az miktarda bir ücret ödenmesi gündeme gelmektedir. Yurtdışı alışverişlerinde gümrük vergisi oranının ABD ve diğer ülkelerde  farklı uygulandığı görülmektedir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Yurtdışı Alışveriş Limiti Düzenlemesi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi çekerken eşlerin durumu
Eşlerin Kredi Notu Diğer Eşin Kredi Çekmesini Etkiler Mi ?

Eşimin kredi puanı beni etkiler mi?, sorusu toplu...

kredi kartı aidatı
Kredi Kartı Aidatı Mağdurları İçin Aidat Geri Alma Yöntemi

Kredi kartının aidatının iadesi birçok kredi kartı müşterisini...

x