Yurtdışındaki Türkler Türkiye’deki Bankalardan Kredi Alabilir Mi ?

 

Banka müşterilerinin, kredi kullanma aşamasında, ikamet ettikleri il içerisindeki bankalara kredi başvuru yapmaları şartı aranıyor. Bu sistem, kredi karmaşası yaşanmaması için alınan önlemlerden biridir. İşi ya da eğitimi dolayısıyla Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, kredi kullanma aşamasında Türkiye menşeili bankaları tercih etme hakları vardır.

Yurtdışındaki Türkler, bulundukları ülkelerde hizmet veren Türk Bankası şubelerinden sorunsuz kredi (kredi şartları uygun olması şartıyla) kullanabilirler. Ancak vatandaşların; Türkiye sınırları içerisinde kredi kullanabilmeleri için, bazı ekstra şartları (Yurt dışında yaşayan vatandaşların, düzenli gelire sahip olmaları ve bazı kredi türlerinde fiziki başvuru yapmaları şartı aranır) yerine getirmeleri gerekir.

Yurt Dışında Yaşayan Yabancılara Kredi Şartları Nelerdir ?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, konut kredisi kullanmak istedikleri takdirde; konut kredisi başvuru aşamasında Türkiye’ye gelmek zorundadırlar. Vatandaşlar, başvuru aşamasından sonra apostil belgesi (ulusal geçerliliğe sahip yetki belgesi) ile tanıdıkları ya da ailelerinden birini vekil olarak tayin edebilirler.

Bu işlem sonrasında, krediye başvuru yapan banka müşterisi, çalıştığı ya da yaşadığı ülkeye geri dönebilir. Ekspertiz işlemlerinde ve kredi kullanma aşamasında, yetki verilen kişi yasal prosedürler ile ilgilenebilir.Alınan konutun üzerine ipotek konulması işleminde, vekilin yasal bir sorumluluğu yoktur. İpotekten ve kredi taksitlerinden, kredi başvurusunu gerçekleştiren banka müşterisi sorumludur.

Yurt Dışındaki Türkler Kredi Çekerken Dikkat Etmesi Gereken Şartlar

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar; ihtiyaç kredisi ya da düşük tutarlı araç kredilerinde fiziki başvuruda bulunmadan vekâletname ile (yurt dışında şubesi bulunan bankalarda vekaletname şartı aranmayabilir) kredi başvurusu gerçekleştirebilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey; düzenli gelirleri elverdiği ölçüde, bankaların diğer kredi şartlarını sağlamaları durumunda kredi kullanabilirler. Banka müşterisinin yurt dışında yaşıyor olması, Türk bankalarından kredi kullanmasına engel değildir. Kredi ödeme aşamasında, banka müşterisinin yurt dışında kullandığı banka hesaplarına IBAN numarası kullanılarak EFT yapılabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Eğer kredi çekmek gibi bir düşünceniz var ise...

Banka İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir ?

Biliyoruzki günümüzde evlerin bir çoğu konut kredisi kullanılarak...

x