Ziraat bankası arıcılık kredisi nasıl alınır, faiz oranları ve başvuru şartları nelerdir inceleyeceğiz.Toplumsal refahı üst düzeye çıkarmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve yerli üretimi arttırmak amacıyla, devletimiz tarafından son derece önemli hizmetler uygulanmaya başlanmıştır Bu hizmetlerin en başında arıcılık kredisi, hayvancılık, tavukçuluk gibi alanlarda hizmet verecek olanlara verilen hibelerdir diyebiliriz. Bu hibe kredilerden olan ve ziraat bankası tarafından verilen arıcılık kredisi nasıl alınır başvuru için yerine getirilmesi gereken adımlar nelerdir adım adım anlatacağım.

Ayrıca ziraat bankası haricinde bazı bankalar bu hizmetlere bir kredi çıkarak, emekçi, çiftçi vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu konuyla alakalı 3 farklı seçenek sunacağız. Başlarda bu hizmetler için devlet bankaları ön planda yer alıyorken, artık çoğu banka arıcılık, hayvancılık gibi işlere kredi desteği veriyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Detaylar

Arıcılık kredisini, hem arıcılık sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren kişiler hem de arıcılık sektörüne yeni girecek olan vatandaşlarımız yararlanabilmektedir. Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, işlerini daha da büyütmek için, bu krediye ihtiyaç duyabilmektedir. Ayrıca işletmelerinde tadilat yapmak için de, gerekli finansal desteklere gereksinim duyabilir. Her iki durumda da nakit sıkıntısını gidermek için, bankaları tercih edebilirler. Ziraat bankası kredilerini kullanarak nakit gereksinimlerinizi hızlı bir şekilde karşılanır ve geniş vadelendirme sistemiyle ödemeler aylık olarak yapılır.

Arıcılık kredisini hemen hemen artık her banka sağlamaktadır. Ziraat bankası arıcılık kredisi ile sizlere yeterli olacak parayı alabilir ve gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Bankalar arıcılık alanında yapacağınız yatırımın sadece %85’lik bir kısmına yardımcı olacaktır. Doğal olarak %15’lik bir kısmına mutlaka sahip olmanız gerekir. Bu oran aslında ortalamadır ve bankalar arasında bu oran değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi kullanmak için bazı evrakları yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

T.C. Ziraat Bankasından Arıcılık kredisi başvurusu yapabilmek için sizlerden bazı belgeler ve evraklar istenecek bunlar ise genel olarak, nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi gibi evraklar olmaktadır. Arıcılık kredisi başvurusu yaparken sizlere bol seçenekli vade sistemleri de sunulmaktadır. Genel olarak 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme gibi sistemler de teklif edilir. Bu sayede işletme gelir elde ettiği dönemlerde ödemelerini yaparken, kredi geri ödemelerinde de herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaktır. Sizlerde Ziraat bankası aracılık kredilerinden yararlanmak istiyorsanız eğer, bu imkanlar dahilinde başvuru yapabilir ve kredi alabilirsiniz.

 • Çiftçilik Belgesi(ÇKS)
 • Krediye karşılık gösterilecek olan gerekli teminat belgeleri
 • Nüfuz cüzdanınız
 • Kira kontratı, tapu kaydı gibi tarımsal işletmeyi teşvik edici olan belgeler
 • İşletme açmışsanız ve faaliyette ise, son 3 yılı gösteren bilanço ve gelir tablosu

Arıcılık Üzerine Yapabileceğiniz yatırımlar ise ;

 • Boş kovan alımı
 • Bal süzme makinesi
 • Kek hazırlama makinesi
 • İki yüz üzeri gezici olarak arıcılık yapanlar için yenilenebilir enerji alımı ve baraka alımı
 • Sabit bir yerde üretim yapanlar için baraka alımı veya baraka tadilat giderleri
 • Çiftleştirme kovan kutusu
 • Ruhsatlı olmak şartı ile ilaç alımı
 • Şeker, petek, kek gibi giderler
 • Gezici arıcılık yapanlar için nakliye ücretleri

ziraat bankası arıcılık kredisi başvuru

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Haricinde Hangi Kurumlar Arıcılık İçin Kredi Veriyor?

Arıcılık kredileri genel olarak KOSGEB, Ziraat Bankası ve TKDK tarafından verilmektedir. KOSGEB’den bu krediyi almak için, zorunlu olan 32 saat girişimcilik eğitimlerine katılmak ve aynı zamanda başarı ile bitirme şartı da bulunmaktadır. 32 saatin sonunda KOSGEB tarafından verilen arıcılık kredisini alabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan ise yukarıda sizlere aktarmış olduğumuz durumlarda uygun faizli kredileri tercih edebilirsiniz. Arıcılık kredisi veren bankalara baktığımız zaman ise, aşağıdaki bankaları görmekteyiz.

 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Denizbank

Arıcılık Kredisi İçin “TKDK” Çiftçilere Hibe Kredi Veriyor? “30.000 TL “

Arıcılık alanında işletme kurmak isteyen ve bu alanda girişimci olmak isteyen vatandaşlarımıza, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 30 bin TL tutarına kadar geri ödemesi hibe desteği sağlanmaktadır. Diğer adı ile Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi olarak geçmektedir ve sizlerde gerekli şartları sağlamanız durumunda, 30 bin TL tutarındaki hibeyi alabilirsiniz. Her yıl verilmekte olan bu hibe kredi için, 40 arılık bir koloni kurmanız öngörülür ve buna göre imkan sağlanır.

tkdk arıcılık kredisi

Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın ise bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bizzat gidip başvuru yapmaları gerekmektedir. Verilen 30 bin TL tutarındaki hibe krediyi almak isteyenler başvuru yapmadan önce mutlaka, istenilen şartları taşıyıp taşımadığını detaylı olarak araştırmalı ve Genç Çiftçi Kaydını internet üzerinden detaylıca oluşturmalıdır.

TKDK Arıcılık Hibe Destekleri Alabilmek İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Arıcılık hibe destekleri arıcılık alanında en büyük destek Genç Çifti Desteği olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bakanlığın kırsal alandaki nüfusu bir hayli üst seviyelere çekmek ve arıcılık faaliyetlerinin daha kaliteli bir konumda olmasını sağlamak amacıyla verdiği 30.000 TL desteği almak isteyenlerde aradığı bazı şartları aktarmıştır. Bu şartlar genel olarak;

 • Başvuru sahibi mutlaka 18 ile 40 yaş aralığında olması,
 • Başvuru sahibinin herhangi bir işyerin ücretli ve sigortalı olarak çalışmıyor olması,
 • Arıcılık yapmak istediği alanın kendine ait olması ya da resmi olarak kiralamış bulunması,
 • Belirttiği kırsal alanda yaşıyor olması veya burada ikamet edeceğini göstermesi gerekmektedir.
 • Bu desteğe başvuruda bulunanların arasında bayanlara ve aynı zamanda geçim zorluğu yaşayan kalabalık ailelere öncelik verilmektedir.

İlgili Makale : Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Aldığı hibe kredi ile arıcılık yapmak isteyen vatandaşların, mutlaka en az 40 kovanlık bir koloni kurmaları şartı vardır. Buna ek olarak Bakanlık tarafından belirtilen arıcılık malzemelerinin hepsini bulunduruyor olması veya tedarik etmesi de gerekmektedir. Bu hibe imkanlarından sorunsuz şekilde faydalanmak isteyen çiftçiler, 40 koloni arı ve gerekli malzemeleri de tedarik ederken, mutlaka fatura alması gerekmektedir. Fatura olmadan gider olarak göstermek söz konusu değildir ve faturasız giderlere, devlet hibe desteğini sunmaz.

TKDK desteklenen sektörler iller için tıklayınız.

Arıcılık Kredisi İçin Tarım Ve Orman Bakanlığı Alternatif Bir Seçenek

Arıcılık yapmak için destek alabileceğiniz bir başka kurum ise Tarım ve Orman Bakanlığı olacak. Arıcılık kredisine başvuru için ise aşağıdaki adımlar tamamlanmalıdır.

 • Kişisel Olarak Tarım İl Müdürlüklerine gitmelisiniz.
 • Arılı kovanlarınız bağlı olduğunuz il Müdürlükleri tarafından belirneecektir.
 • Mobil bir arıcıysanız, kayıt raporunuz işletmenizin faaliyet gösterdiği yerel denetim ofisine gönderilir.
 • Desteklenecek olan kovan sayılarını öğrenmek için Arıcılık Kayıt Sistemi olan AKS sistemine girmelisiniz.
 • AKS den elde edilen bilgiler liste olarak sunulur.
 • Elde edilen hibe kredi miktarı banka hesabınıza yatırılır.

TKDK’ ya ait arıcılık kredisi haberlerine anında bilgi sahibi olmak isterseniz bunun pratik bir yolu mevcut, Bu Linkten kayıt olarak e-posta adresinizi kayıt ettirdiğinizde, bu tarz haberlere anında sahip olabilirsiniz. Ayrıca TKDK’ a tarafınca hibe destekleri verilen illerde yaşayıp yaşamadığınızı da, TKDK web sitesinden öğrenme şansına sahipsiniz. Eğer tüm illerdeki TKDK birimlerinin iletişim bilgilerine ulaşmak istiyorsanız TKDK İletişim linkinden öğrenebilirsiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibeleri ( Resmi Gazete )

Eğer Arıcılık ile ilgili merakınız var ve bu alanda çalışmak istiyorsanız Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlanmış olan karar ile başvuru yapacak kişilere % 60 oranına kadar hibe arıcılık kredisi verileceğini bildirdi. Arıcılık kredisi başvuru yolları için il ve ilçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru gerekmektedir.

İlgili Makale : Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık hibe kullanımında sizlere gerekli olan tüm malzemeler ve boş kovanlarda dahil olmak üzere tüm malzemeler hibe kapsamında yer almaktadır. Arıcılık hibe kredilerinin ödemeleri ise T.C. Ziraat Bankası tarafınca sağlanacaktır. Başvuru zaman dilimi ise 2017 senesi ve 2020 senesi arasında geçerli olmaktadır.

Devlet destekli https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170311.htm ve tam metnine vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir