finanskredirehberi.com
Eski Kredi Kapatıp Yeni Kredi Çekme [Borç Yenileme] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Krediler > T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Başvurusu [72 Ay Vade]

T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Başvurusu [72 Ay Vade]

Tarih: 27.04.2020
Güncel: 30.05.2020
traktör kredisi ziraat bankası

Ziraat Bankası traktör kredisi, özellikle büyükşehirlerden köye dönüş projesi kapsamında devlet tarafından desteklenen kredi başvurularından biridir. Köye Dönüş projesi kapsamında, köye dönerek tarımsal faaliyetlere katkı sağlayacak kişiler tarafından ve traktör satın alacak kişilere verilen bu destek, Ziraat Bankası’nın destekleriyle hayat buluyor. 72 aya varan vade seçenekleri ile kullanabileceğiniz bu Traktör Kredisinin en cazip taraflarından bir diğeri de ödeme imkanları.

Dilerseniz ilave faiz oranları ile kredi taksitlerini öteleme imkanınız olduğu gibi, ötelediğiniz taksitlerin ödeme gününü de planlayabiliyorsunuz. Şimdi tüm detaylarıyla Ziraat Bankası traktör kredisi seçeneklerini birlikte inceleyelim.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası‘nın sunmuş olduğu ve devletin de desteklediği bu kredi, adı itibariyle sadece traktörler için geçerli olduğu düşünülen kredilerden birisi. Fakat durum hiç de sandığınız gibi değil. Traktör kredisi, aslında bir çok ekipman desteği sunan kredilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Mekanik tarafta ihtiyacınız olabilecek bir çok ürün de bu kredi kapsamında değerlendiriliyor ve tarım faaliyetlerinde kullanabileceğiniz bir çok ürüne bu kredi sayesinde sahip olabiliyorsunuz.

Bu kredi ile satın alabileceğiniz ekipmanlardan bazıları şunlar;

 • Pulluk,
 • Kaz ayağı,
 • İlaç makinesi,
 • Saman makinesi,
 • Biçici,
 • Kepçe,
 • İş makinesi,
 • Kap,
 • Sap parçalama makinesi.

Listelediğimiz tüm bu ekipmanlar ve yine tarım alanında kullanabileceğiniz, köye dönüş projesi kapsamında değerlendirilen tüm ürünleri bu kredi sayesinde alabiliyorsunuz. Elbette tüm bunları önceden planlamalı ve satın alınacak ekipmanlar bankalara sunulmalı. Araç değerleri üzerinden belirlenen miktarlar kredilendirilebiliyor.

72 Ay Vadeli Traktör Kredisi

Traktör kredisi, sadece Ziraat Bankası tarafından değil diğer bankalar tarafından da sunulabilen kredilerden birisi. Elbette Ziraat Bankası özelinde yoğunlaşmamızın sebebi çok daha uygun faiz oranları veriyor olması ve ödeme imkanlarının da oldukça esnek olması. Diğer bankalara nazaran çok daha geniş vade seçenekleri sunan Ziraat Bankası, 72 ay vade seçeneği ile müşterilerin gözünü doldurmayı başarmış durumda. Siz de alttaki seçenekler doğrultusunda Ziraat Bankası’na özel faiz oranları ile traktör kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası, traktör kredisine uyguladığı faiz oranlarını oldukça esnek tutmuş durumda. Hatta 2 farklı kredi seçeneği sunarak, Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas olan kanun kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığının uygulamış olduğu hükümler doğrultusunda kredi kullandırıyor. Böylelikle yaptığınız başvurularda ilave faydalardan da yararlanmış oluyorsunuz.

 • 75 Bin TL’ye kadar olan başvurularda %50 faiz indirimi
 • 75 Bin TL ve 250 Bin TL arasındaki başvurularda %25 faiz indirimi

Yararlanabileceğiniz ek faydalar arasında bulunuyor. Bu faydalardan yararlanmak için de TKK kapsamında başvurular yapmanız gerekiyor. Bunun için de başvuru yapmadan önce banka personeli ile yüz yüze görüşmeli, proje kapsamına girecek şekilde doğru başvurular yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden yapacağınız başvurular, ihtiyaç kredisi olarak değerlendirilebilir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat Bankası 2020 traktör kredisi faiz oranları güncel olarak yıllık %6 olarak kabul edilmiştir. Traktör kredilerinde yapacağınız başvurular, bir üst bölümde bahsettiğimiz gibi sabit veya değişken faiz oranları olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu faiz oranları ise yaptığınzı başvuru ve detayına göre değişebiliyor. İnternet üzerinden yaptığınız başvurular ise bu kapsamda değerlendirilmiyor. TKK kapsamında devlet destekli köye dönüş projesi kapsamında değerlendirme almak isteyenlerin doğrudan şubelerden başvuru yapması gerekiyor.

Taksit Süresi Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Maliyeti
12 AY 17.940,87 TL 215.290,38 TL
24 Ay 9.585,96 TL 230.062,91 TL
36 Ay 6.818,44 TL 245.463,92 TL
48 Ay 5.447,65 TL 261.487,47 TL

Yalnızca şubelerden başvuru yapıldığı için, internet üzerinde de faiz oranlarına ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Ortalama olarak hesaplama yapıldığında, bir üst bölümdeki destekleri de ilave edersek 75.000 TL’lik bir traktör satın aldığınızda aylık taksitleriniz 1.400 TL ile 1.600 TL arasında çıkması bekleniyor. Bu hesaba göre de aylık faiz oranı %0.55 olarak çıkıyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Çekme Şartları Neler?

Ziraat Bankası’ndan traktör kredisi çekmek istiyorsanız, satın alacağınız traktörün de bazı standartları yerine getirmesi gerekiyor. Satın alacağınız traktörün işlevi, proje kapsamında olup olmadığı ve yaşı bankanın kredi değerlendirme kriterleri arasında. Aslında tıpkı taşıt kredisinde olduğu gibi, traktör kredisi de traktör bedelinin maksimum %75’ine kadar geçerli olabiliyor. %75’in üzerinde kalan kısım için haricen bir kredi kullanabilir, isterseniz peşinat sunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Gerekli Belgeler Hangileri?

Traktör kredisi için başvuru sırasında talep edilen belgeler şunlar;

Bireysel Kişiler İçin Talep Edilen Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi (Odalardan alınabilir)
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler (İpotek)
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişiler İçin Talep Edilen Belgeler (Ticari Başvuru)

 • Çiftçi Belgesi (Odalardan alınabilir)
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Ziraat Bankası Traktör Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

Ziraat Bankası Traktör Kredisi, TKK kapsamında ve Tarım Köyişleri bakanlığı tarafından destekli olarak sunulan bir kredi olduğu için, internet üzerinden başvuru yapma imkanınız bulunmuyor. İnternet üzerinde Ziraat Bankası internet sitesinde de bir çok başvuru formu yer alsa da, bunlar sadece İhtiyaç Kredisi kapsamında değerlendiriliyor. Bunun için de yaptığınız başvuru aslında boşuna yapılmış olarak bile kabul edilebiliyor. Onaylansa bile çok yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalmanız gayet mümkün.

Tavsiye Makale : Tarım Makinaları Hibe Kredi Desteği

Bu krediye başvuru yapabilmek için ilk olarak satın alacağınız traktör veya mekanik ekipmanlara karar vermeniz gerekiyor. Karar verdikten hemen sonra, satın alacağınız yerin hazırlayacağı praforma fatura veya kasko evrakları üzerinden bankalar kredi başvurusunu tamamlayabiliyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey banka şubelerini ziyaret etmek.

Traktör Kredisinin Aylık Ödemesi Ne Kadar?

Traktör kredisinin aylık ödemeleri tamamen banka ile olan görüşmenize göre şekillenebiliyor. Daha farklı faiz oranları ve vade seçenekleri tercih ederek aylık taksit oranlarını yükseltmek veya düşürmek tamamen sizin elinizde. Hatta isterseniz ertelemeli başvurular da yaparak ödemelerin daha sonra başlamasını sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu kredi diğer bankalarda 48 ay ile sınırlandırılmışken, Ziraat Bankası’nda 72 Aya varan vade seçeneklerinden faydalanabiliyorsunuz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Başvurusu [72 Ay Vade]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git