Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) Nedir ? BES Nasıl İptal Edilir ?

 

Zorunlu BES, geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ve artık geçerliliği olan bir emeklilik uygulamasıdır. Bu uygulamaya göre, çalışan kişilerin geleceklerini güven altına alabilmeleri ve mevcut bireysel emeklilik süreleri dolduğunda da toplu bir ödeme almalarına olanak tanımaktadır. Oldukça eleştirilen fakat araştırılmaya da devam eden bu uygulama hakkında, öncelikli olarak katılım hakkından söz etmemiz doğru olacaktır.

Bireysel emeklilik uygulaması, sigortalı olarak çalışan her bireyi kapsamaktadır. Kişiler, zorunlu olarak katılacakları bireysel emeklilik sistemi için herhangi bir firmaya giderek anlaşma yapmak ya da her ay belirlenen günlerde de para yatırmak zorunda değildirler. Burada işveren tarafından hangi firma ile çalışılacağı ve ödemelerin de hangi dönemlerde yapılacağı belirlenmektedir.

İşveren tarafından sigorta şirketleri ile anlaşma yapıldıktan sonra, her ay maaşlardan belirli bir kesinti yapılacak ve bu kesintiler de doğrudan bireysel emeklilik hesaplarına aktarılacaktır. Kişiler bu sisteme zorunlu olarak katılsa da, istedikleri zaman çıkma haklarına da sahiptirler.

Eğer kişiler bu sistemden çıkmak istemezlerse, yapılan her birikime devlet desteği de almış olacaktır.

zorunlu bireysel emeklilik nedir

Zorunlu BES Kesintisi Ne Kadar Tutar ?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde, her ay yapılacak olan kesintilerde, belirli bir asgari oran belirlenmiştir. Buna göre yaptığımız araştırmalarda net bir rakam karşımıza çıkmasa da, asgari ücret baz alınarak en fazla %5 oranında bir kesinti yapılacağı görülmektedir. Kişiler asgari ücret ya da üzerinde bir maaş alıyorlarsa, %5’lik oranda kesinti sonrasında maaşlarını alacaktır.

Bes kesinti miktarları %5 oranında devam ederken, sisteme yönelik beklenti rakamları da günden güne açıklanmaya devam ediyor. Buna göre, sisteme yaklaşık olarak 15 milyon vatandaşımızın dahil olacağı ve primlerin toplandığı fonun miktarının da 15 milyar TL olacağı beklenmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanacak ?

Zorunlu BES kapsamına tüm sigortalı çalışanlar girmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sisteme dahil olmak zorunlu ama kişiler sistemde bulunmak istemediklerinde, doğrudan bireysel emeklilik firması ile görüşme sağlayarak çıkış yapabilmektedir. Bundan dolayı maaşlarında kesinti ile karşılaşan kişilerin panik yapmamaları gerekmektedir. Dilekçe ile yapılan başvuru sonrasında, kişilerden ne kadar kesinti yapılmışsa, işlem tarihinden itibaren en geç 10 iş günü içerisinde ödemeler iade edilecektir.

zorunlu bes tarihleri

Hangi bireylerin bu sisteme dahil olacağı ise, zorunlu bireysel emeklilik sisteminin açıklandığı ilk günlerde belirlenmişti. Buna göre, sisteme dahil olacak kişilerin 45 yaş üstünde olmaması gerekmektedir. Eğer bu yaş kriteri tamamlanmıyorsa, kişilerin herhangi bir iptal işlemi yapmalarına gerek olmayacaktır. 45 yaşın altındaki kişiler ise, her ay bordro üzerinden ne kadar kesinti olduğunu takip edebilecek, aynı zamanda da internet üzerinden ne kadarlık birikimleri olduğu ve devlet tarafından da ne kadar katkı sağlandığı görülecektir.

Zorunlu BES sayesinde geleceğini teminat altına alan kişiler için aynı zamanda beş ayrı fon da piyasaya çıkarılmış olacaktır. Bu fonlar sayesinde kişilerin yaptıkları birikimler, merkezi fonlarda değerlendirilecek ve yine onların ekstra kazanç elde etmelerinin de önü açılmış olacaktır. Kişiler kamu – özel işbirliği ile oluşturulan bu fonlardan faydalanırken, fon değişikliklerini de kendileri kolaylıkla yapabilecektir.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) İptali Nasıl Yapılır ?

Eğer sizler bireysel emeklilik konusunda olumsuz bir karar almışsanız ya da ikinci bir birikim düşünmüyorsanız, bes sisteminden çıkış hakkınız yani cayma hakkınız bulunmaktadır. Bunun için bireysel emeklilik sistemi ile irtibat kurmanız yeterli olacaktır.

Tek yapmanız gereken bireysel emeklilik hesabınızın bulunduğu firmaya telefon, e-mail, fax ya da dilekçe üzerinden başvuru yapmaktır. Başvurunuz değerlendirildiğinde sizlere bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Bu mesajı aldıktan sonra da 10 iş günü içerisinde yapılan kesintileri hesabınızdan alabileceksiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
işsizlik ödeneği nereden alınır
SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)‘na bağlı olarak çalışan işçilerin...

iş görememezlik parası nereden alınır
Rapor Parası Nedir ? Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır ?

Çalışan kişilerin hakları çeşitli kanunlarla güvence altına alınmakta...

x